Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2010, 06:52
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

kavramlaştırdıklarımız+kavramlaştıramadıklarımız=s onsuz. dolayısıyla bunların içinden herhangi birinin mutlak gerçek olma olasılığı yoktur fakat dersek ki: kavramlaştırdıklarımız+kavramlaştıramadıklarımız=s onsuz. mutlak gerçek, kesinlikle, bu sonsuz taneden bir tanesi. o halde insanın bu mutlak gerçeğe ulaşma ihtimali: 1/sonsuz=0

kusura bakma
kusura bakmıyorum sevgili I.K..

benim ifadelerim an/şimdi itibariyledir.. geleceği kapsamaz.. varlık/varoluş nedirin cevabı o yüzdendir ki an itibariyle bilinemez diyorum ya..

yani katı olmayan agnostizmin açılımı bu işte.. senin yukarda matemetiksel sonucun yani sıfır..

Alt 25-01-2010, 06:55
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger paslicivi;

Bu dediklerin, zaten yaptigim seyler. O yuzden notr algi, o yuzden disaridan bakis acisi, o yuzden epistemolojik gerceklik.

Zaman ve zamansallik zaten insanoglunun bir uretimi.

Mesela, benim konsantre olma sorunum yoktur. Birkac isi bir anda yapabilirim.

Dinlerken, dusunce uretmem. Oyuzden arkadaslar, cok iyi bir dinleyici oldugumu soylerler. Notr dinlerim.

Zaten cikarsama ile zihni bosaltmasam, yeni bilgilere nasil yer olur ki!

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-01-2010, 08:03
Kıdemli Üye

deli bunlar-paslicivi-

Ben, 1994'ten beri kendime neler demiyorum neler. O yuzden birisinin deli demesi, bilgisizlik ve bilincsizlikten alay etmesi, hatta asagilamasi ve satasmasi v.s. hic etkilemiyor. Cunku benim kendim ile olan mucadelem, disaridan gelecek bir algidan cok cok daha ustun.

Oyuzden de beni birsey caydiramiyor. Sonucta kendi yasam ve iliskilerim, bu bilisselligin ve bilincli farkindaligin bir aynasi.

Ama boyle senin gibi birisi, ya da en azindan merakli, ilgilenen onemseyen birisi ciktiginda da dunyalar benim oluyor. Olmasa da, kendi kendime yetiyorum.

Sonucta benim kendim ile verdigim mucadelenin yaninda, disaridan gelen ifadeler, satasmalar v.s. sonuk kalir.
sevgili e.i.. artık kendinle olan kavgan bitmiş olması lazım.. kavga ettiğin şey senin egon.. o varolduğu sürece kavga da bitmez.. özbenliğinle sahtebenliğin sürekli çatışacaktır çünkü..

senin mutlu olman, dünyaların senin olması için benim gibi birisinin ya da başka birisinin seni onaylamsı gerekliliği henüz egonun kırıntıları olduğu gösteriyor.. böyle insanlar olmasa bile tekbaşınalığın keyfine varabilirsen yaşamın bir coşku içinde geçer.. mutluluğun dış uyaranalra bağlı değildir artık, çünkü özündeki mutlak mutluluğa ulaşmışsındır.. dışardan gelen her türlü pozitif negatif tepkiye sadece kahkahayı basarsın..

işte bu duruma ulaşman için varolan meditasyon tekniklerini ya da kendine uygun kendin geliştireceğin tekniklerle bu tedavi/arınma sürecine girmen..

4-5 yıl önceki benle şimdiki beni sözlerle tarif edemem.. farkında olarak disiplinli yapılacak meditasyonun sana neler katabileceği sözlerle anlatılacak şeyler değildir.. çünkü insanlık lügatında bunu ifade edecek sözler yok.. yaşayıp deneyimlemen lazım..

o düşüncesizlik/zihinsizlik durumuna geçtiğindeki trans halini bir kez yaşayıp kendindeki farklılığı ve farkındalığı birkez hissettin mi artık "ol"muşsundur.. ve artık geriye dönüş yoktur, kalıcı olarak mutluluğun ve farkındalığa sahip olmuşsundur demektir..

bu dünyada mutlu olmak için hala diğer insanların onaylarına, birlikteliğine ihtiyaç duyuyorsan henüz tam arınmış özüne inmiş sayılmazsın.. tam özüne indiğinde mutlak mutluluk yanında mutlak cesaret, algı/sezgi, sevgi, yaratıcılık, keskin bir farkındalık daha adlandırmayacağım bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyorsun..

ve varoluşa bakıp yapabileceğin tekbir şey var.. kimsenin algılayamayacağı o kahkahayı basmak..

Alt 25-01-2010, 10:22
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ürettiğiniz fikir idealleri, güzel, olması gerekenleri yansıtıyor. Zaten onlara varımınız da farklı zamanlarda başkalarının onları var edişinden ötürüdür. Yoksa kendi kendinize yaptığınız bir ar-ge nin ürünü olmadıkları belli. Fakat, "Talk is cheap. Show me the code." diye bir tabir vardır bilgisayar dünyasında. Kısaca konuşmak kolay, kodunu görelim gibi birşey.

Yaptığınız varolan terimlerle, fikirlerle şu ana bakıp yakınmak, kendinizle çelişir şekilde devamlı olarak ideallerinizin geleceği noktaların sentezini, doğrulamasını yapmaktan başka nedir? (Ki bunu siz değil, gerçekten yapmış olanlar yapıyor, siz yalnızca aktarıyorsunuz.)

İnsanoğlunun "en azından fiziksel olarak" ne olmadığını gerçekte delillendirecek ya da delillendiremeyecek olan bunu teolojik inançlara boğulmuş milyarlara gösterecek ya da gösteremeyecek olan benim flipflop farem mi, sizin konuşmalarınız mı olacak?
Alt 25-01-2010, 18:31
saroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
saroz saroz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başlıktaki soruda geçen insandan kasıt, sanırım, düşünme yeteneği. Beden, dünya'daki organik maddelerin bir bileşeni zaten. Milyonlarca yıllık evrim sonucu bu hali almış.

Başlık sorusunda aranılan şey, bu organik toplamın ürettiği düşünme yeteneği bir maddemidir, yoksa, bilimsel ölçülerle tanımlanamayan doğa üstü bir güç tarafından yaratılan bir, şey'midir?

İdealist felsefeye göre, doğa üstü bir güç tarafından, bu gücün belirlediği bir amaca yönelik yaratılmış bir şey/Ruh'dur.

Materyalist bakış açısına göre ise, organik bir nesne olan beynin türevidir, maddi ürünüdür.

İnsan doğa ile verdiği yaşam mücadelesinde araç üreterek beynini geliştirmiş, gelişen beyni yeni araçlar üretmiş, yeni araçlar beynin gelişimini sağlamış.

İdealistlerin tanrı vergisi zannettikleri şey, aslında teknolojinin, tekniğin ürünüdür.

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir.
Epiktetos
Alt 25-01-2010, 19:10
Kıdemli Üye

Saygideger XOR;

"Talk is cheap. Show me the code." diye bir tabir vardır bilgisayar dünyasında. Kısaca konuşmak kolay, kodunu görelim gibi birşey.-XOR-

Kodu evrensel kullanimbilim isaretleri olan ve butun farklarin kaynaklandigi ayni olan X ve Y dir. Bu konudaki cizimsel ve sekilsel izahi, asagidaki index linkinden bulabilirsin.

http://www.turandursun.com/forumlar/...t=5958&page=75

Sayfa 67
670- Dogal Dusuncenin Dusunduruncesi ve Disisel Bakis

Sayfa 68
671- Quiddity of Zi (XYxy)
672- Zi (XYxy) Nedir?
673- Zi(XY)'nin Sekilsel/Cizimsel Gorunusu

Sayfa 69
681- Evrensel-Insan'in Avatari
682- Zi (XYxy)' nin Bolgeleri

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-01-2010, 19:14
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

Olmasa da, kendi kendime yetiyorum.-paslicivi-

Bak burasi gozunden kacmis. Sorgulamanin tek nedeni, dogal dusuncenin kalmis kirintilarindan ayiklanmaktir. Bu da senin bahsettigin anlam da degil; beyinde yer etmis gereksiz ogretileri, cikarsama metoduyla, temizlemektir.

Benim ego icerikli hic bir sorunum yok. Hak ve ozgurluklerimi korumak ve kollamaktan baska.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 25-01-2010, 20:08
Kıdemli Üye

Saygideger saroz;

Başlıktaki soruda geçen insandan kasıt, sanırım, düşünme yeteneği.-saroz-

Basliktaki, soruda gecen insanoglundan kasit; mustakil var olan varlik, yani kendi basina olabilen varlik temelinde. Cunku metafizigin ideolojileri olan materyalizm, idealizm ve pozitivizm; varligi bu temelde dile getirir.

Burada matryalizmin, maddesine; pozitivizmin "yok" una karsi, idealizmin Ruhunu tamamen soyut bir kavram olarak alabilirsin, bu konuda dusunce, basta gelir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 26-01-2010, 01:56
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mecra yanlış olunca, suyun rengine kızmamak daha doğru
saygı & sevgi
Alt 26-01-2010, 04:10
Kıdemli Üye

Yaptığınız varolan terimlerle, fikirlerle şu ana bakıp yakınmak, kendinizle çelişir şekilde devamlı olarak ideallerinizin geleceği noktaların sentezini, doğrulamasını yapmaktan başka nedir? (Ki bunu siz değil, gerçekten yapmış olanlar yapıyor, siz yalnızca aktarıyorsunuz.)

İnsanoğlunun "en azından fiziksel olarak" ne olmadığını gerçekte delillendirecek ya da delillendiremeyecek olan bunu teolojik inançlara boğulmuş milyarlara gösterecek ya da gösteremeyecek olan benim flipflop farem mi, sizin konuşmalarınız mı olacak?
sevgili Xor.. ifadenizi biraz açarmısınız.. hiç bir şey anlamadım..??

Önerilen Siteler