Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-01-2010, 05:18
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

bu devasa puzzle'ın tamamını ortaya koymaya birleştirmeye engel tek şey de inançtır.. yani puzzle'ın henüz bilmediğimiz parçaları hakkında biliyormuş hissine/yanılgısına kapılmak.. bu da insanoğlunun bilinç evriminin bir sürecidir.. insanlık şimdilik bu arageçiş formundan geçmek zorundadır.. başka bir seçeneği de yoktur zaten..

Alt 25-01-2010, 05:21
Kıdemli Üye

İvan Karamazov´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1/sonsuz = 0

bildiğimiz matematikten bahsetmiyorum ya da tam ifade edemiyorum sanırım..

varoluşun bütünündeki her olasılık mümkündür.. bu olasılıkların sayısı sonsuz sayıdadır.. zihnimize düşen ve düşmeyen her olasılık, sonsuzlukta bir oranındadır demeye çalışıyorum

Alt 25-01-2010, 05:23
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Ivan Karamazov;

1/sonsuz = 0 -I.K.-

Nihilizmin formulu, nihilizm herseyi hiclerken, hicleyenin de insanoglu oldugunun farkinda degildir. Var nasil insanoglunun algisi ise, yok ta oyledir. Sadece ifade olarak, biri pozitif, olumlu; digeri negatif, olumsuzdur.

Sonucta birseyin soylenemez ve bilinmemekte olusu, onu negatif, yani hic veya yok yapmaz. Cunku bilim ve bilimsellikte, negatif bir ifadedir. Saptama degil.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-01-2010, 05:25
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ne yani evrensel-insan 1/sonsuz, 0'a eşit değil mi
Alt 25-01-2010, 05:28
Kıdemli Üye

O yuzden metafizigin var ve ol temelli tartismali ideolojilerinin varmi/yokmu ve o mu/bu mu tartismasi anlamsizdir.
sevgili ei.. aynı fikirdeyim ama bugünkü insanlık için bunu uygulanabilirliği yoktur.. her zaman söylediğim gibi bu üstbilincin ulaşabileceği bir sonuçtur..

o yüzden üstbilince ulaşmış kişi geriye yönelik olan bu tartışmaların içine girmez.. ileriye yönelik varlığı/varoluşu tanımaya/algılamaya çalışır..

ve bu işi yaparken de; kişisel algılarının bilimsel olarak desteklenmediği sürece sadece sonsuz olasılkta bir oranında görür.. yani bildiğini zannetmez, bunun sadece bir olasılık olduğunun farkındalığındadır.. çünkü bili,nç kapalı değil açıktır.. yani akıl henüz teslim olmamıştır ve bilimsel olarak desteklenmediği sürece de akıl teslim olmaz..

Alt 25-01-2010, 05:30
Kıdemli Üye

1/sonsuz = 0 -I.K.-

Nihilizmin formulu,-e.i.

Sifirin kullanildigi kontexte bir suru anlami vardir. Hic, yok, yuksuz, sayi, olcu, esitleyici v.s.

Felsefedeki kullanimi; null, nought, nill yani hic tir. Sonucta nihilizm, herseyi insanoglunun urunu yaparken, insanoglunun urunu olmayanida hiclemistir. Bu da onun algisidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-01-2010, 05:35
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

sevgili ei.. aynı fikirdeyim ama bugünkü insanlık için bunu uygulanabilirliği yoktur.-paslicivi-

Eger en azindan sen ve ben; bu bilinc farkindaligindaysak; "yoktur" diye kesip, atmak; bence, hem bilince hemde dusunceye saygisizlik olur.

Parmakla gosterilecek kadar dunyada azinlikta olabiliriz, ama; en azindan bizlerin varligi, bilincin metafizigin nasil bir var ve ol kokenli ideolojik inancsallardan olustugunu ve cikmazini ortaya koyar.

Sonucta, bir bilinc ve onun farkindaligi, bu farkindalik ortaya konulursa, algilanmaya acik olur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 25-01-2010, 05:39
Kıdemli Üye

İvan Karamazov´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ne yani evrensel-insan 1/sonsuz, 0'a eşit değil mi

sevgili I.K..

şöyle ifade edeyim..

varlık/varoluş nedir? bu sorunun bana cevabını verebilirmisin.. bana öyle bir cevap ver ki ben kimim, neyim, niçin varım, nerden gelip nereye gidiyorum, varlığın sınırları nedir gibi sorularına kafamda hiçbir soru işareti kalmaksızın cevap bulayım ve tatmin olayım..

işte yukarıda bahsettiğim bu soruların cevapları için sonsuz sayıda olasılık vardır diyorum.. ve biz insan olarak bunların bazılarını zihnimize düşürmüşüzdür(kavramlaştırmışızdır) bazıları henüz zihnimize bile düşmemiştir.. (yani henüz bilmediğimizi bile bilmiyoruzdur)..

işte bu kavramlaştırdıklarımız(bilmediğimizi bildiklerimiz) ve kavramlaştırmadıklarımız(henüz bilmediğimizi bilmediklerimizin) toplamı sonsuzluktur...

kavramlaştırdıklarımız+kavramlaştıramadıklarımız=sonsuz sayıda olasılık demektir...

işte bunların içinden bir tanesinin mutlak gerçek olma olasılığı; 1/& dur..

Alt 25-01-2010, 05:40
Kıdemli Üye

olaylara nasıl yaklaştığınızı, artık az çok tahmin edebiliyor oluşum, sizi yavaş yavaş tanımaya başladığımı da gösteriyor -I.K.-

Bu koyulastirdigim ifadelere isik tutmani, bekliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 25-01-2010, 05:47
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

sevgili ei.. aynı fikirdeyim ama bugünkü insanlık için bunu uygulanabilirliği yoktur.-paslicivi-

Eger en azindan sen ve ben; bu bilinc farkindaligindaysak; "yoktur" diye kesip, atmak; bence, hem bilince hemde dusunceye saygisizlik olur.

Parmakla gosterilecek kadar dunyada azinlikta olabiliriz, ama; en azindan bizlerin varligi, bilincin metafizigin nasil bir var ve ol kokenli ideolojik inancsallardan olustugunu ve cikmazini ortaya koyar.

Sonucta, bir bilinc ve onun farkindaligi, bu farkindalik ortaya konulursa, algilanmaya acik olur.
sevgili e.i..

bu ifaden yine bizi evrimci devrimci ayrımına götürüyor..

yoktur derken bugünkü insanlık için diye belirtiyorum farkındaysan.. yani her zaman olduğu gibi şimdiden/andan bahsediyorum..

gelecek insanlık için bir şey söyleyemem.. biz bu sonuca ulaşıp dile getirebiliriz sadece.. ama gördüğüm/gözlemdiğim kadarıyla %99u teizm düzeyi bilinç açıklığında yaşayan bir dünya insanlığıyla karşı karşıyayız..bu insanların bize bakış açısı sadece şu olacaktır...; deli bunlar..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil