Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2010, 16:11
Jdarc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jdarc Jdarc isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Mut'a Nikahı

(Nisa)24- Sahip olduğunuz cariyeler müstesna evli kadınlar (ile evlenmeniz) da haram kılınmıştır. Allah'ın farz kıldığı hüküm-lere bağlı kalın. Bunun dışında kalanı iffetli olmak, zina etmemek üzere mallarınızla aramanız size helâl kılındı. O hâlde, ne zaman onlarla müt'a nikâhı yaptınızsa, (ona karşılık kesilen) ücretlerini bir farz olarak (kararlaştırılmış şekilde) verin. Mehir kesiminden sonra, (ücret veya süre hususunda) karşılıklı anlaşmanızda size bir günah yoktur. Allah, hiç şüphesiz bilendir, hikmet sahibidir.

Mut'a nikahı, ücret mukabilinde belli bir süre için kadınla evlenmektir. Bu evlilik süresince de cinsel ilişki helal kılınmıştır. Objektif olarak bakılırsa, fahişeliğin evlilik kisvesinde mehir dolayısıyla sürdürülmesidir. Belli bir süre sonrasında da taraflar boşanabilir ve mut'a nikahı başka kadınlarla da yapılabilirdi.

Alt 05-10-2010, 16:26
melih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
melih melih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Jdarc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
(Nisa)24- Sahip olduğunuz cariyeler müstesna evli kadınlar (ile evlenmeniz) da haram kılınmıştır. Allah'ın farz kıldığı hüküm-lere bağlı kalın. Bunun dışında kalanı iffetli olmak, zina etmemek üzere mallarınızla aramanız size helâl kılındı. O hâlde, ne zaman onlarla müt'a nikâhı yaptınızsa, (ona karşılık kesilen) ücretlerini bir farz olarak (kararlaştırılmış şekilde) verin. Mehir kesiminden sonra, (ücret veya süre hususunda) karşılıklı anlaşmanızda size bir günah yoktur. Allah, hiç şüphesiz bilendir, hikmet sahibidir.

Mut'a nikahı, ücret mukabilinde belli bir süre için kadınla evlenmektir. Bu evlilik süresince de cinsel ilişki helal kılınmıştır. Objektif olarak bakılırsa, fahişeliğin evlilik kisvesinde mehir dolayısıyla sürdürülmesidir. Belli bir süre sonrasında da taraflar boşanabilir ve mut'a nikahı başka kadınlarla da yapılabilirdi.

http://www.kuranmeali.org/kuran_meal...i=nisa&ayet=24

Mut'a burada geçmiyor ki.
Burada evlilikten bahsediyor.
Benim kafama takılan "onlardan faydalanmak"cümlesi.
Alt 05-10-2010, 16:32
Üye

Muta nikahı ücret karşılığında belli bir vakit için kadınla evlenmektir. Muta'nın en az müddeti bir cinsel ilişki geçecek zaman parçasıdır. En çok ise 99 senedir.

Müslümanlar hala kendi aralarında Mut'a nikahının helal olup olmadığını tartışıyor. Ben size bir link iliştireyim.

http://www.zohreanaforum.com/din/221...un-delili.html

Bir de o ayeti kopyala-yapıştır yaptım. Nisa 24 olarak geçiyor, çeviri kaynaklı olabilir. Bunun yanı sıra Mut'a nikahını iki sene önce görüp şaşkınlıkla soluğu din hocamın yanında almıştım. Din hocamın tatmin etmeyen açıklamaları ile karşılaşıp rafa kaldırmıştım. Şimdi Muhammed ve arkadaşlarının yazdığından emin olduğumdan şaşkınlıkla karşılamıyorum. Bilahare doğal.

Alt 05-10-2010, 16:49
Üye

Verdiğiniz linki okuyunca uyandım.
Ucurehunne,ücret mi?yoks mehir mi?
Biraz önce arapça bilen arkadaşı aradım "ücret" diyor

Bir de çoğu meallerde "faydalanma"diyor
bazı meallerde "cinsel ilişkiye girme"diyor.

Sonra bazi meallerde "aranızda üzcreti ve ya mehiri karşılıklı anlaşarak,arttırıp eksiltebilirsiniz"diyor.
Alt 05-10-2010, 16:57
Üye

Mehir ücret demektir. Hani bugün bile köylerde söz konusu olan "başlık parası"

Faydalanmadan kasıt elbette cinsel ilişkidir. Bir erkek ve kadının belli bir süre için evlenmesi neden yapılır?
Cinsel ilişki.
Zaman zaman mehirler azaltıp arttırılarak anlaşmalar sürdürülebilir. İlginç bir uygulama.

Alt 05-10-2010, 18:15
Üye

Kur'an kesinlikle evrensel olamayacağını,kesin olarak anladım.
Şu ayetde bile bir sürü olumsuzluk var,yok cariyeler,yok faydalanmak,yok ücret ,mehir
"Evli bir cariye ile evlenebilirsin" diyor
Böyle bir şey var mı?Sayın darc
Ben seni muhitini işgal edeceğim.seninle evli olan cariyeni elinden alacağım.Sonra da nikahı basıp, gerdeğe gireceğim.Yok böyle birşey.
Ee safiye'ye yaptığı gibi.Zavallı kadının kocasını öldürdü.Babası ve erkek kardeşini işkence ile öldürdü.Aynı gece de bir çadır kurdurup Safiye ile gerdeğe girdi.
Yok böyle bir şey.
Alt 05-10-2010, 18:53
Üye

Evrensel olmadığını anlamanıza sevindim Sayın Melih. Bunları ancak bir insan, ayetlerden yola çıkarak da bir erkeğin söylediğini ortaya koyabiliriz.

Evrene bakıp Allah var demek zorunda kaldık/kalıyoruz/kalıyorlar.
Peki evreni bu denli güzel yaratan Allah neden kur'anda çelişkiye düşer? Neden insanların uçkuruyla bu kadar ilgilenir?
Neden kur'an anlatımına göre yıkıcıdır?
Yaratan vasfından daha çok kur'an bize onun yıkıcı olduğunu gösteriyor.
O zamanlarda önemli olan güç, kudret, yıkmaktı. Allah da bu kavramları karşılayınca, anlıyoruz ki bu insan elinden çıkma bir kitaptır.

Alt 05-10-2010, 19:19
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendilerini kandiriyorlar resmen

Kariya sahip olmamak sartiyla (sex yapmak icin ) sahte nikahlar ve daha neler !!

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 05-10-2010, 21:47
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Nail;

Ic Anadolu'nun bilhassa Kayseri yoresinde cokca rastlanan Hulleci adeti de ayni. Ustelik bu Hulleci adetinde, kadin; disaridan, koy meclisinin sectigi bir "dini butun" kisiyle, cinsel iliskiye zorlaniyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 05-10-2010, 22:03
sebahattinoztürk sebahattinoztürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

selamlar
burdaki bahsedilen ayetlerde sizin anlattığınız gibi bi sonuç çıkmıyor evli kadınlarla evlenemezsiniz diyor ayrıca evlenmek istediklerinizle mehrini verip evlenin diyor
mehir günümüz evliliklerinde bilezik takmak gibi bi örf bu ayetlerdeki kötü ifadeyi nasıl çıkartıyorsunuz anlayamıyorum
ama sorunun şurdan kaynaklandığını düşünüyorum
sorun çıkarmak gözüyle bakıyorsunuz
doğrulamak gözüyle değil yanlışlamak gözüyle.
tamam belki bende doğrulamak gözü ile bakıyordurum.
ama ayetler açık eğip bükmeye gerek yok sizin bahsettiğiniz türden bi uygulamadan bahsetmiyor ve ayetlerin öncesini sonrasını da okuyun konu ile alakalı bi fikre sahip olabilmek için.

Önerilen Siteler