Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-02-2009, 14:07
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart başımdan geçen bir olay

öğlenden hemen sonra memleketıme gideceğim vakitti..

tabii ılk once kampusten(konyaya gıtmış olanınız varsa bılır)tramvaya binilir ve otogarda inilir..

el kartım bitmişti..bilet gısesıne bılet almak ıcın gıttığımde ..gişenin kapalı old.gordum...
ve bılet alacak başka bir yer de yoktu..otobusumun hareket etmesıne de yarımm saat kadar kalmıştı...

sorduğumdda neden kapalı diye..bana sahıbının cuma namazına gıttığini...1 saate kadar geleceğini söylediler...

ama benım bekleyecek vaktım yoktu...

tramvaya bındım... bıletim yok...meramımı anlattım ...arkadaş bana dedıkı neden daha once tedarık etmedın dıye..tartıştık..ben nerden bıleyım dedım bıletcının cuma namazına gıtmış olabıleceğını..neyse bırının bıletını rıca ettım ve şimdi evımdeyım..

şimdi arkadaşlar..

gişenin sahıbı olan vatandaşımızın ınancını yerıne getırmesı başka ınsanların madur olmasına sebebıyet verebılmekte..

ne yapılması gerekır? ..

olması gereken nedır...?

dınler ınanmayan arkadaşlar ıcın bu konunun cozumu oldukça basıttır..

ancak insan inancına vıcdanına korkularına kabul ettığı benımsedıği alışkanlıklarına yaklaşmak oldukça özen gösterılmesı gereken bır ıştır dıye dusunuyorum..

hem ınancını yerıne getrmesı hem de ınsanların madur olmaması ıcın bır çozum bulunabılır mı?

saygılar..!
Alt 17-02-2009, 14:57
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ambulans şoförünün cumaya gitmesi nedeniyle yaşanan hastane olayının benzeri.
Gişe memurunun görev yerini terketmesi de küçük de olsa problemlere neden olabiliyor.
Bu tür işlere yedek veya nöbet değişimi gibi çözüm üretilemeyecekse, namaz kılmayan eleman alınmalı. Bu ülkede namaz kılmayan, cumaya gitmeyen tonla insan var. Başta da Aleviler.
Çözüm basit ama istihdama yetkili olanların, personel ya da İnsan kaynakları müdürlerinin bu noktaları düşünmesi gerekir.
Alt 17-02-2009, 15:45
karadenizli karadenizli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu ülkede sorumluluğunu yerine getirmeyen binlerce insan var acaba hepsi camiye gittiği içinmi sorumluluğunu yerine getirmiyor bu ne saçma birşeydir böyle. herkesin farklı gerekçelerle görevini aksattığınıda görüyoruz.Ne yapalım şimdi hepsini alalımmı görevden

Farzedelim kitap sevgisi aşırı olan bir insan görevine giderken bir kütüphane görüyor ve birden içeri dalıyor vaktin nasıl geçtini anlamıyor tabi bundan dolayı onlarca kişi mağdur oluyor.

Ne yapalım şimdi pante kitap sevgisi olanları işe almayalımmı
Alt 17-02-2009, 16:04
Kıdemli Üye

Farzedelim kitap sevgisi aşırı olan bir insan görevine giderken bir kütüphane görüyor ve birden içeri dalıyor vaktin nasıl geçtini anlamıyor tabi bundan dolayı onlarca kişi mağdur oluyor.

Ne yapalım şimdi pante kitap sevgisi olanları işe almayalımmı
İş disiplini, keyfi davranışları meneder.
Çalışanlar, mesai saatlerine uymak zorundadır.
Kütüphaneye girip kitap okumak, sinemaya girip film seyretmek vs. nedenlerle mesai saati aksatılamaz.
Bu tür bir durum, sebebi ne olursa olsun "İzinsiz olarak iş yerini terketmek" maddesi kapsamında disiplin cezası gerektirir ki, işten çıkarılmaya kadar gider.

Örneğin, 5 vakit namaz kılan bir insanı bir fabrikada bantta çalışan bir montaj işine koyamazsınız. Çünkü bant akıp giderken mamül eksik montaj olacaktır. Bir eleman eksikliği 20-30 işçinin çalıştığı bantı çökertir.

İnsan kaynakları, işe eleman alırken bunları dikkate alır.
Toplu taşıma görevinde olanlar da iftar saati, cuma saati diye vasıtasını kenara çekip yolcuları mağdur edemez. O tür hassasiyeti olanlar böyle işlerde görev almamalıdır.

Bunlara müsamaha edildiğinde sonu gelmez.
Alt 17-02-2009, 17:10
kappapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kappapi kappapi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karadenizli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ülkede sorumluluğunu yerine getirmeyen binlerce insan var acaba hepsi camiye gittiği içinmi sorumluluğunu yerine getirmiyor bu ne saçma birşeydir böyle.
Katılıyorum karadenizli, aslınde mesele din meselesi değil. Bkz:*
Örneğin bazı "dindar" marketlerde cuma vakitlerinde kadınları bırakıyorlar böylece market hep açık kalmış oluyor.

Adamın niyeti zaten işten kaytarmak, cuma bahane . Gidiyorsun bir devlet bankasına kuyruk olmuş 100-150 kişi, adam hâla dayısı ile olan anılarını yandaki memura anlatıyor... İşlem hızları: 1 saat/ kişi
Alt 17-02-2009, 21:51
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ben dahada garip bir olay anlatayaım ortaokul zamanında okulumun uzaklığından dolayı ailem beni okul servisiyle gönderiyordu.. birgün cuma okul çıkışı servis tıka basa dolu ve bizim şöför servisi bir yere çekip cuma namazına gitmişti bizde arabada kilitli bi şekilde beklıyorduk bu arada anlayamadığımız bi yerden mavi bir reo toros arka kapıdan bize çarptı çarpmanın etkisiyle içerdeki bazı arkadaşlar yuvarlandı düşen oldu burnu ve kafası kanayan 2 arkadaşımız vardı etraftan gelenler bize yardım etmek istiyordu biz içerde bağırıyorduk ancak kapılar kılıtlı ve camlarda demir ızgaralar vardı içerdeki ortam korku filmleri modundaydı 2 kişinin vücudu kanıyor kızlar ağlıyor erkekler oraya buraya vuruyor namaz bitene kadar şöförü bekledik sonrası zaten açık 10 kişi kadar o servisten ayrıldık...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 18-02-2009, 01:05
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder

benım örneğim tabıkı işin basıt bır boyutu...amacım zaten boyle durumlarda çozum ne olabılır dıye sormak ve bunu tartışmaktı...

inançlarından hangı dın olursa vazgeçılsın ıstemem ıstenmez..

boyle durumlarla karşılaşmamak ıcın cuma namazı kılanları almamak gerekır dusuncesıne karşıyım...

sadece dınsel bır problem değil evt...aynı şekılde kıtap okumaya gıdenlerın ya da ıddaa bayısıne takılanların da aynı şeyı yapması mumkun...

ancak amacım sadece dın boyutu ıle dusunmek ve buna cozumler sunabılmek..

saygılar..!
Alt 18-02-2009, 01:41
cigi cigi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benım örneğim tabıkı işin basıt bır boyutu...amacım zaten boyle durumlarda çozum ne olabılır dıye sormak ve bunu tartışmaktı...

inançlarından hangı dın olursa vazgeçılsın ıstemem ıstenmez..

boyle durumlarla karşılaşmamak ıcın cuma namazı kılanları almamak gerekır dusuncesıne karşıyım...

sadece dınsel bır problem değil evt...aynı şekılde kıtap okumaya gıdenlerın ya da ıddaa bayısıne takılanların da aynı şeyı yapması mumkun...

ancak amacım sadece dın boyutu ıle dusunmek ve buna cozumler sunabılmek..

saygılar..!
Sn. katre_07;

Aslinda cok basit sizin aradiginiz sorularin yanitlari...

Hangi is yerine girerseniz girin, bir sözlesme veya kontrat imzalarsiniz. Bu her iki taraf icinde gecerlidir. Bu neden yapilir? Her iki tarafinda maddi yönden bir zarari olmamasi icin, degil mi?

Siz bu kontrati imzalarken akliniz nerede? Para kazanmaktanmi, yoksa cuma namazini mi kilmaktanmi yana?

Neden gercekci olamiyorsunuz onu anlamiyorum? Ne yardan gececeksiniz, nede serden....Imzayi atmadan önce sartinizi öne sürsenize...
Yok öyle bir sey.

Türkiye'de isin cilki cikmistir. Resmen is anlasmalarina uyulmamakta ve insanlar kanunlara karsi uygunsuz olarak kayirilmaktadirlar. Niye A.B ye girmek icin yirtinip duruyorsunuz o zaman kardesim?

Bir an önce ilan edin seriat devletini, gelsin Fetos emmi bu ülkenin basina olsun bitsin... Saga, sola evirip cevirmenin hic bir alemi yok. Yatin, kalkin namaz kilin, 5 er tanede cocuk yapin, acliktanda sürünün.

Biraz ilerleyelim.... Gelelim Avrupa ülkelerindeki calisan radikal müslüman kardeslerimizin cuma namazi sorunlarina.

Buralarda ne kadar da hüzünlü ve acinacak halleri var... Tüh ki tüh...

Saygilar.
Alt 18-02-2009, 11:57
Kıdemli Üye

Amaç tatil gününü Cuma olarak değiştirmektir.
Şeriatçilerin kafasında olan budur.
Çözüm yolu olarak bunu görürler, gerisi çözümsüzlüktür onlara göre.

Ben "Cuma'ya gitmeyen işe alınmasın" demiyorum ki.
"Cuma saatinde ayrılınmaması gereken bölüme alınmasın." diyorum.
Bundan daha iyi çözüm mü olur?
Milletin yarısı namaz kılmıyor zaten, o bölümlere namaz kılmayan eleman al, şartını da koy, bu kadar basit.
Ama amaç herkese Cuma namazı kıldırmak olunca bu fikre yanaşmazlar.
Alt 18-02-2009, 16:12
Ratiönalism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ratiönalism Ratiönalism isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bakın benimde başımdan bir olay geçmişti hem de eğitim,öğretim yuvası olan okulumda

Okulumda,tenefüstü bende arkadaşlarımla koşuyordum.Sonra din öğretmeni(bizim din öğretmeni sözde iyi biridir) geldi ''Burak,buraya gelirmisin'' Geldim

''Burak,bugün cuma biliyorsun bugün biliyorsun Allah'ın kutsal günü bugün benle gel de birlikte cuma namazı kılalım.Hem sen daha çocuksun sevabı daha büyük olur''

Bende,''İşim var öğretmenim.SBS var biliyorsun,bu benim geleceğimi belirleyecek o sınav''

Ama Burak'cığım geleceği SBS değil Allah belirler.Bu yüzden benimle geliyorsun yoksa seni notunu kırarım

Bende sinirlendim;''Kırarsanız kırın hocam.Bu sınav çok önemli sizin dersinizden

''Terbiyesiz,dedi sonra tuvalette bir tane bana tokat attı

Sonra olay bitti.Bakın bir namaz için tokat yedim yazık değil mi bana

Önerilen Siteler