Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-01-2007, 12:57
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Turan Dursun'u nasıl bilirdiniz?

sevgili hiramusta, okyanusların en derin yeri,Pasifik okyanusundaki Mariana çukurudur (11033m).islamiyetin de en derin yeri KURANdır
elimizde olan tüm islami metinler bu derinlikten çıkarılmış,platform olarakta muhammed'in ölümünden yaklaşık 200 yıl sonra toplanan(Kİ ÇOĞU UYDURMADIR) hadisleri kullanılmıştır.
* * *senin açından , *islamda ,ulvi bir derinlik ararsak nereye bakmalıyız.
Alt 16-01-2007, 13:06
Kıdemli Üye

serdar. ana sayfamızdaki ' TURAN DURSUN'dan seçme yazılar' bölümünü , okursan epey bir bilgi sahibi olabilirsin.
* *sevgili serdar ekranın solundaki menü'den 'link' lere gir, oralardanda merakını giderecek bilgiler edinirsin
Alt 16-01-2007, 13:50
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sokrates ölüm cezasına çarptırılıyor.
Ateşli tartışmalarda bir yer var ki gözümüzden kaçmak istiyor, alışılagelmişlik böyle, gözümüzden kaçırtılmak isteniyor..
Sokrates Tanrıların gücünü zayıflatıyor.
İşte suç ve suçu bu?! Tanrıların gücünü zayıflatmak bu başlı başına yanlıştır!!! Yanlıştır çünkü doğru ve yanlış üzerine değer yargılarımız, şeylerin özü değil, inanç ve çoğunluktur. O halde Sokrates azınlık olduğuna göre ve Tanrıların(tartışılamaz gerçeğin) karşısınada çıkıyor olmakla baştan hem suçlu hemde yanlıştır. Sokrates Tanrılardan dahamı iyi bilecek?!

Eşi sesleniyor.
-Sokrates bunlar seni haksız yere öldürüyor.
Sokrates cevap veriyor.
-Ya haklı yere öldürselerdi dahamı iyi olacaktı?

Turan Dursun'un
Din Bu serilerini
Kutsal Kitapların Kaynakları Serilerini okumuştum. Kendi tanışıklığımla;

Nedense garip olan şu ki, okuduğumda çıkartmam gereken anlam ile, O'nu okumadan evvel, insanlık tarihi ve bir yığın arkeolojik araştırmalar, sosyo-ekonomik-politik toplumsal koşullarda ortaya çıkan anlam daha farklı olmuyordu...
İnsanları ilkel dönemden kalma, ilkel yargılar ile yargılayan kişi, özel isimlere olan önyargıları bırakın, gerçeğin havuzunada atsanız, kuru çıkacaktır. Zeus inancı, Sokrates'i ölüme mahkum edebiliyor ise, Zeus çıkıp Sokrates'e karşı konuşuyor ise, gerçeği yalnızca Zeus bilir denmiş ise ne demeli? 1001 Kerede gerçeği anlatsanız ne yazar, Zeus'dan ve Zeus'un buyrukları ile konuşan oğullarından dahamı iyi bilecekseniz?!

Türkiyede öyle şeyler vardır ki, Üniversiteyi bitirmekle övünen bir dindara, hiç söylemeden bir Ayet okursunuz. Demezsiniz bu Ayettir diye, hemen size saçmalık der, dersiniz ki, iyide kitapda yazıyor, yahudi uydurmasıdır der, kitabı getirir gösterirsiniz, bir bakarsınız ki, bir gün önce saçmalık dediği şeyi ateşle savunuyor. Neden savunuyorsun saçmalığı kardeşim dersiniz, ben bilemem ama saçmalık değil der.... Bilmediğin şey savunulur mu onuda bilemez... Oysa Zeus için Sokratesi öldürenlerde, zeus'u savunmuyormuydu... Zeus haksız olsa idi, Sokrates öldürülebilinirmiydi? Bittii... Adam Yıldıırmlar bile Zeus'dan diyor, yahu nasıl olur? E Zeus'dan işte dendiği anda her şey tamamdır...

Turan Dursun ise, çok küçükten dini eğitimle yetişiyor. Çoğunluğun okumadığı Kur'an'ı, kendi dili ile okuyor... Eğitim alıyor, aile yönlendirmesi ile ve manevi bir görevle, islam'a adanıyor. Turan Dursun ailesince islam'a adanmış birisidir. Öncelikle altını çizelim. Kendi çıkarı için her şeyi bir kalemde çizenler, kişiyi bilgisiz olmakla suçluyorlar. Her zamanki yöntem bu ve bu yöntem artık tarihsel bir yöntem, işine gelmiyorsa, mundar de...
Çapulcusu, hırsızı, sahtekarı, tüm bunları gizleyen bir örtü olarak dini kullanırken, Turan Dursun daha küçükten kanıksatılan bir bağlılıkla bağlanıyor anlamaya çalışıyor. Müftülüğe kadar yükseliyor, bir çok hatrı sayılır imamdan, hocadan eğitimler alıyor, ama zamanla görüyor ki, davulun sesi uzaktan hoş geliyormuş... Önce TABU'YU çözüyor, bırakın İslam'ı, insanlığın yüzyılalrca kullandığı asıl şeyi yani tabuyu görüyor. *İnsan herhangi bir nesneyi bile tabu yapmış ise, Hindistan'ın ineği, nehiri(Ganj), Sümer'in, Babil'in, Asur'un, Mısır'ın, Fenike'nin, Hitit'in, Yunan'ın... yıldızı, güneşi, *bile nelere kadir oluyor..... Öyleki bu kadirlikde göğe yükselen eşsiz tapınaklar, piramitler, binlerce yıl sonra dünyanın harikaları arasına girecek kadar bir yücelikle örülüyor.. Tabu çözüldükten sonra ise önyargılar yavaş yavaş çözülmeye başlıyor. Tabu çözüldükçe, zaten içinde yetiştiği, tabu ile büyüdüğü tabuyu, onun mantığını çözüyor... Bilgisi ile, hayatı boyunca edindikleri ile, bunlarıda somut örnekler olarak alarak, mantığı anlatmaya koyuluyor. Tabunun mantığı. (Tabu Can Çekişiyor).
Hayatının büyük bir bölümünü, içten bir bağlılıkla inandığı için geçiriyor, artık masal olduğu bunca şeyi nasıl uyguladım, nasıl uygulattılar muhasebesi ise, bazen kızgınlıklar olarak yansıyor. Bu ise tamamen doğal bir şey iken, hiç bir şey bulamayan Tabu savaşçıları, satır aralarında kelimeler ile uğraşmaya başlıyor...

Kocaeli Depremi, başı açık gezen kızlardır diyerek kaset satan Cüppelilerin, el, etek öptürenlerin....ise sektörel ve maddi gelirine, çarkına ayrıca çomak sokmuş oluyor. Olayları sadece düşünsel yönle ele almak hatadır, asıl bu nokta gözden kaçırılmamalıdır, TABU nun asıl kökeni...

İnsanları aydınlatmaktan öte, insanlar bilsin demekten öte kaygı gütmüyor, öyleki, bu bilgisi ile birde güzel bir sakal birde sarık taktımı ne köşeler dönerdi, bunu ise tercih etmiyor, böyle yapanların ilahlaştığı bir toplumda dürüstçe nasıl düşündüğünü, neden düşündüğü ne olduğunu anlatmaya çalışıyor.... Gerisi kitapları, araştırmaları hayat hikayesi hepsi orada...

Bazen şunu söylüyorlar, T.Dursun kaynak demiş, kaynak numarası vermiş, ama kaynak yok.
Kutsal Kitapların Kaynakları, bu kitabı, öldürülmesinden sonra yayınlanıyor. Polisde olan belgeler ve kitap olarak hazırlanıyormuş. Ancak bu belgelerde kayıp şeyler var ve malesef kaynaklarda bunlardan birisidir...

Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım.

Turan Dursun gerçeği anlatmayı seçiyor...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 16-01-2007, 14:11
Üye Değil

Sıcak ve bunaltıcı bir yaz akşamında bir arkadaşımda iskelede otururken bana şu sözleri söyledi "Din Bu"yu okudun mu dedi.Ben de "hı o ne beee" gibi herzamanki cevaplarımdan birini verdim.O da bana Turan Dursun'dan bahsetti.Aydın'a döndüğümüzde hemen 1. kitabını aldım, okudum sonra 2 ve 3 ve diğerleri.. Ve işte dedim özümü buldum.
Alt 17-01-2007, 01:31
intizar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
intizar intizar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi turan dursun öldü, peki sizin inancınıza göre ona ne oldu :?:
* Sonuçta Allaha inanmıyordu. Kendini çok yordu insanları aydınlattı :!: ve halada aydınlatmaya devam ediyor :!: *:!:
* Değdimi peki; kendine evrimin bir mucizesi ! olan yaşamı heba etmedimi? ne kazandı veya ne kaybetti? İnsanlar inanmış ya da inanmamış onun için ne farketti?

* Bence şuan dünyada Allahı inkar ettiğine çoktaaaan pişman olmuştur ama nafile. ops:

Gerçekle savaşan elbette altolur gider. (Hz.Ali)
Alt 17-01-2007, 01:46
Kıdemli Üye

sevgili intizar ,diğer ölenlere ne olduysa , aynen o'nada o oldu.
senin elinde farklı bir belgemi var?
* * zeus'a inananlara ne olduysa o oldu . isa'ya inananlara ne olduysa o oldu v.s v.s. v.s. liste uzun.
* * belki sana altından ırmaklar akan ağaçların gölgesinde bir piknik! alanı
ayarlamışlardır. kimbilir?
Alt 17-01-2007, 05:34
Merwe18 Merwe18 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Turan Dursun çok cesur ve mantıklı bir insan...

Şahsen tanışmayı çoook isterdim... *ops:

Bakalım... belki zamanla olur ha... şans...
Alt 17-01-2007, 06:00
onur onur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir nevi *Din katakullicisi.

*Hiç bir zaman İslamın gerçek yüzünü göstermemiş.

*Kuran ı sanki 8-10 ayet gibi ele alıp yok öyle yok böyle diye insanların kafasında şüpheler açmıştır.

*O insanların inançlarına saldırmıştır.

*Bunu bilimsel açıdan objektif bir şekilde yapamazmıydı.Bak peygamberin bunu yaptığı rivayet edilmiştir.Ama iyi olanları da rivayet edilmiştir.İşine gelen ayeti ve hadisi alıp kendi düşüncesi doğrultusunda yoğurup fırına vermiştir.Pastasını yiyenler de onun Din adamı olduğu için aman o yanılmaz doğrudur deyip yobaz dincilerin yaptığı gibi onu da şeyhleri ve mezheplerinin önderi ilan etmişlerdir.

*Bence bu toplumda dini rededen değil Din adına neler yanlışsa onları söyleyenler merttir cesurdur.Çevredeki çoğu *müslüman olan insana *adeta onun potansiyel katili gibi bakanlar bilsinler ki iftira atmak,kendi kafasında anlam veremediklerini ve anlayamadıklarını insanlara *din bu demek ne cesarettir ne de mertliktir.

*Kendisi *1400 yıl önce yaşayan arap müşriklerinden farklı bir faaliyet sergileyememiş bu yüzden beni sizin kadar etkileyememiştir.

*Adam olmayanlar adam olanlara ya taparlar yada söverler.

*Bu açıdan Allah rahmet eylesin.Toprağı da hesabı kadar bol olsun...
Alt 17-01-2007, 10:01
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Onur
"Bunu bilimsel açıdan objektif bir şekilde yapamazmıydı."

Bu söz sana mı ait?
Ben sende bu metodu göremedim de?

Ne yani şimdi Cüppeliyi anlatırken iyiliklerini anlatmak görev mi? Ortada TABU demişsin, ne yapacaktın Tabuyu yüceltecekmiydin, sen hiç öyle bir şey gördün mü?
Sen Cahiliye dönemi diye kendine yalan, yanlış yontarken neden onları yüceltmiyorsun? Nasıl bakıyorsun, açmazları ile değil mi?
Dinde bilimsel metod, birincisi onun en bilimsel şeylerde dahi, gözlem ve deneye dayanmayan, hayali Varlıklara böyledir dedirten, bu gün adına safsata denen bir metoddur.
Kişide bu metodun açmazları ile ilgilenecektir çünkü kişi insanarı aydınlatmayı amaç edinmiş...

Kilise ile bir olup avazın çıktığı kadar bağoırabilirsin, dünya dönmüyor, güneş dönüyor diye ama, bu nafiledir, avazın çıktığı kadar bağırsanda gerçeği değiştiremezsin..

Bir kalemde kişileri kendine bakarak çizmek çok kolaydır. Bana göre, ona göre mantığının varacağı yer bataklıktır.
Örnek mi vereyim...
Bana göre bütün dinler, ayrımsız bütün dinler safsatatadır. Bütün savunurlarıda, bırakın bilimsel metodu yalancıdır... Bütün dinler insanlığı koyun yapıp başına elçi, temsilci sonrasında rahip imam dedikleri ile çoban diken mekanizmalardır.. Çark ve öğütülenler demiştim, bir forumda açıklamıştım, birisi çarkı çevirecek, diğer çoğunluk arada öğütülecek, o çarkı çevirenlerde çuvallarına insan kanı, insan teri koyacaklar.. Nasıl oldu mu?

Saldırmak mevzusuna gelince, buraya bir sürü ayet döktürme bana!!
Asıl saldırı nasıl oluyormuş gör ve Turan Dursun'a gelince bilimsel metoddan bahseden sen, dön kendi kaynaklarına bir kez bilimsel metodla yaklaş.
Kim düşüncesini söylese, size uymasa anında yapıştırırsınız SALDIRI yaftasını!
Şimdi ben Tanrılara inanmıyorum, sırf sen saldırı yaftası takacaksın diye neden inanmadığımı, nelerin açmazları olduğunu ifade edemeyecekmiyim?
İşte bilimsel metod, düşünceyi açıklamada ortaya çıkar, susturmak için çabada değil.
İnsanların inançları farklı olabilir, hatta düşünceleride çatışabilir, bu herhangi birilerinin diğerine saldırdığı anlamına gelmez, bunu idrak edemeyen kişide, Bırakın Ortaçağı, daha mezhep kavgalarını bile aşamamıştır.

Somut eleştiriler ve açmazlara, yine somut cevaplar verilir, hislerin bilimsel metodda tek bir faydası vardır, oda bu metodu işlemez hale getirir?!...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 17-01-2007, 11:44
Üye Değil

Sevgili Turan Dursun kendi biyografisi olan Kullateyn'de babasının annesini dövdüğü bir sahnede,babası ile olan dialoğunu anlatıyordu.

T.D :Baba anamı niye döğirsin
Baba:Kuranda yazıyir
T.D :Neresinde yazıyir
BabaFakih olacak oğluna şaşkın bakarak)Nisa 34 de yazıyir
T.D :Anam sana,kardeşlerime,neneme bahıyir,yemek yapıyir,temizlik yapıyir,davarları otarıyir ,damı aktarıyir yinede anamı döğirsin.
(Kitabı okuyalı çok oldu bazı konuşmaları unutmuş olabilirim ama özü bu idi.)

Bu sahneden hareketle,babanın (Nisa 34 tartışılabilir o ayrı)Kurandaki ayetin hukuki durumuna göre değil,bizzat Turan Dursun'un şahidliği ile, kendi keyfine göre annesini dövdüğünü söyleyebilir ve olayı biraz genişletebillirsek toplumunda bazı kılıflar geçirerek bir takım keyfiyetleri kitaba yıktığı sonucuna varabilme şansımız var mıdır ?

Önerilen Siteler