Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-12-2018, 11:12
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili NikolaTeslis,

Birbirimizi dövme niyetimiz yoktu, rezil olmak diye bir şey de yok, tartışmadan hem zevk aldım, hem yeni şeyler öğrendim hem sayende epey kaynak okudum, biraz dinlenip okumaya devam ederim, teşekkür ederim.

Bilim konusunda haklısın, özellikle mental disorder konularında henüz emekleme evresinde. Daha tam çözülmemiş olduğu için ilaçlar da tam oturmuş değil, var olanların yan etkisi çok fazla. Umarım kısa zamanda yan etkisi az, etkisi tam olan ilaçlar üretirler.

Başlığı mahvettik bu arada.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 23-12-2018, 11:20
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili NikolaTeslis,

Birbirimizi dövme niyetimiz yoktu, rezil olmak diye bir şey de yok, tartışmadan hem zevk aldım, hem yeni şeyler öğrendim hem sayenizde epey kaynak okudum, biraz dinlenip okumaya devam ederim, teşekkür ederim.

Bilim konusunda haklısın, özellikle mental disorder konularında henüz emekleme evresinde. Daha tam çözülmemiş olduğu için ilaçlar da tam oturmuş değil, var olanların yan etkisi çok fazla. Umarım kısa zamanda yan etkisi az, etkisi tam olan ilaçlar üretirler.

Başlığı mahvettik bu arada.
dövme yapmıyoruz da ben okumadan kaynak attım kendimi yalancı çıkartan çünkü kaynaklar eski imiş bi de karşımdakini gerizekalı zannediyorum sürekli gibi bi önyargım oldu buranın td olduğunu unuttum sen okuyosun değerlendiriyorsun falan halbuki.

ben ilkokulda 2003ten beri falan bu akıl hastalıklarını araştırıyorum o zaman çok farklıydı durum, çocuklara prozac ver geç ya da trisiklik anafranil falan veriyorlardı. sen o zaman alamanyada çalışıyordun. o zaman ben ilaç almamakta direttim ama derslerim battı. çok sonra makina öğrenmesi denen şey geldi, neural networks çıktı, neuroimaging çıktı şimdi artık olayın ardındaki genetik şeyleri ve hormon + enzimlerdeki değişikliklerini görür olduk.

hatta bilim veledin eline düştü yani. ben ünide 5 tane AI destekli genetik araştırması yaptım tıp ve biyolojiyle alakam olmamasına rağmen.

sen beni arkadaşlıktan sildiğin anda kalbim kaç parçaya bölündü farkında mısın bilemem, üstelik pmde atamıyorum. yastığım gözyaşlarıyla ıslandı. cemlerden eski tadı alamaz olduk bre sevgili.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 23-12-2018, 11:36
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Arkadaşlık isteğini onayladım gitti. Yaz ne yazacaksan.

İmzan hakkında: Gezi zamanında "Everyday I'm çapuling" diye söylüyordu çocuklar.
Geri zekalı değilsin, kesin bilgi, kaldır onu.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 23-12-2018, 11:39
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlık isteğini onayladım gitti. Yaz ne yazacaksan.

İmzan hakkında: Gezi zamanında "Everyday I'm çapuling" diye söylüyordu çocuklar.
Geri zekalı değilsin, kesin bilgi, kaldır onu.
alevi filan değilim de cem yine namazdan daha zevkli. en azından saati kaçak diye stresi yok bi de sosyal işlevi var. bi de içerisi ayak kokmuyor.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 23-12-2018, 12:08
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

OKB'ciler "OKB ruhun kanseridir!" diyorlar, tamamen geçmediğini, tedavi edilse bile, derin yaralar bıraktığını da söylüyorlar. Aslında bu tipte rahatsızlıklara "hastalık" bile denmesi yanlıştır, bunlar artık tedavi edilemediği için, özür/engelli grubuna giren şeylerdir. OKB den dolayı engelli raporu da alınır.
Bu da onun bir hastalık değil, engel grubuna dahil olduğunu gösterir. Hastalık tedavi edilen şeylere denir, tedavi edilemeyenlere hastalık denmez, o engellidir, kusurdur.

İnsanların rahatsızlıkları yüzünden suçlanması hoş şeyler değil, rahatsızlık dinli/dinsiz ayrımı yapmıyor, kendim de yıllarca bu suçlamalara maruz kaldığım için, ne menem bir şey olduğunu bilirim.
Hele de engel grubunu yüzünden suçlanmak, çok daha acı veriyor.

Bilim bir şey yapamıyor ama yapıyormuş gibi görünüyor, bilemediği şeye genetik deyip çıkıyor, genetik bir kurtarıcı gibi adeta. Benim hastalığa da genetik diyor ama sülalede bir bende var, çık işin içinden.
Dinler ise, zaten iyi olsalardı o musibetler başına gelmezdi mantığında.
İlk çağlardan beridir kronik hasta isen lanetli muamelesi görürsün, suçlanırsın, dışlanırsın vs.

Suçlu ya Tanrı, ya da Evrim diyeceğim ama suçlu her zaman altta kalan, hasta olandır!

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 23-12-2018, 12:29
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
OKB'ciler "OKB ruhun kanseridir!" diyorlar, tamamen geçmediğini, tedavi edilse bile, derin yaralar bıraktığını da söylüyorlar. Aslında bu tipte rahatsızlıklara "hastalık" bile denmesi yanlıştır, bunlar artık tedavi edilemediği için, özür/engelli grubuna giren şeylerdir. OKB den dolayı engelli raporu da alınır.
Bu da onun bir hastalık değil, engel grubuna dahil olduğunu gösterir. Hastalık tedavi edilen şeylere denir, tedavi edilemeyenlere hastalık denmez, o engellidir, kusurdur.

İnsanların rahatsızlıkları yüzünden suçlanması hoş şeyler değil, rahatsızlık dinli/dinsiz ayrımı yapmıyor, kendim de yıllarca bu suçlamalara maruz kaldığım için, ne menem bir şey olduğunu bilirim.
Hele de engel grubunu yüzünden suçlanmak, çok daha acı veriyor.

Bilim bir şey yapamıyor ama yapıyormuş gibi görünüyor, bilemediği şeye genetik deyip çıkıyor, genetik bir kurtarıcı gibi adeta. Benim hastalığa da genetik diyor ama sülalede bir bende var, çık işin içinden.
Dinler ise, zaten iyi olsalardı o musibetler başına gelmezdi mantığında.
İlk çağlardan beridir kronik hasta isen lanetli muamelesi görürsün, suçlanırsın, dışlanırsın vs.

Suçlu ya Tanrı, ya da Evrim diyeceğim ama suçlu her zaman altta kalan, hasta olandır!

Sevgiler
Artridin okb genleriyle alakası olduğunu biliyor muydun? bende bugün öğrendim. Seratonin hormonuyla ve depresyonla da alakası varmış. Sadece iskelet kas vs vs hastalığı değilmiş.

Alt 23-12-2018, 13:02
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Artridin okb genleriyle alakası olduğunu biliyor muydun? bende bugün öğrendim. Seratonin hormonuyla ve depresyonla da alakası varmış. Sadece iskelet kas vs vs hastalığı değilmiş.
Eheh biliyoruz bilemesine de hangi birine sebep aha şu diyelim ki?

Bizim rahatsızlık bir "final" hastalığıdır, yani tam bir çorbadır, sizde aslında pek çok şey toplanır, birikir ve zamanla bu AnkilozanSpondilit olur. Teşhis aşaması bile 6-10 yıl arasıdır.
AS olduktan geçmiş olsun, bu teşhis daha değişmez, lakin çoğu dr. da uzmanı dışında, AS yi teşhis edemez, tanımaz ki nasıl teşhis etsin.

Aslında bir şeylerin bağlantı kurulması meselesi de yanlış anlaşılıyor, laboratuvar da bağlantılar güzel kuruluyor da, iyi güzelde, gerçekte bu bir işe yaramıyor.
Hastalığın eas sebebine dair olay bilinmiyor.
Bilinmeyince de bir ip ucu bulan, aha buldum diyor, sonuç değişen bir şey yok.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.

Önerilen Siteler