Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-09-2012, 19:41
mustafakemallerolmez mustafakemallerolmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Biri bana bunu açıklasın!!!

Ali İmran Suresi 52. ayet: "İsa, onlardaki inkârcılığı sezince: Allah yolunda bana yardımcı olacaklar kimlerdir? dedi. Havârîler: Biz, Allah yolunun yardımcılarıyız; Allah'a inandık, şahit ol ki bizler müslümanlarız, cevabını verdiler."

1-İsa'nın havarilerinin "bizler müslümanlarız" dan kastı ne olabilir??
2-Eğer onlar müslümanlarsa:
En'am suresi 163. ayet: "De ki: O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim." neyin nesi??

Din, sıradan insanlar tarafından doğru, zeki insanlar tarafından sahte, liderler tarafından kullanışlı kabul edilir. – Seneca
Alt 11-09-2012, 21:35
PEXMANQ PEXMANQ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

oncelıkle sunu dıyım..genelde ateıstler buradakı muslumanları harunyahyadan copy yapmakla sucluyor ..ben hıc yapmadım..ama sızın membaanızda agnostık.org mus megersi sıze bır tavsiyem var..egerkı Kuran da kafanıza takılan celıskı var burda dedıgınız bırsey varsa gıdın bıraz arastırın kıtap var ınternet var..ben her kafama takılan ıcın arastırdım ve hepsınde mantıklı cevaplar buldum..ateist olmak ıcın bahane aramayın..
herneyse..sımdı soruna gelelım..musluman kelımesı bızım anladıgımız anlamındakı ınsanlar ıcın kullanılmaz yani.H.z Ademden ıtıbaren tum ınsanlar ıcın kullanılır..yanı kelıme anlamı ıtaat eden /ıman eden anlamına gelen musluman,bu ozellıklerı tasıyan herkes ıcın kullanılır..(bunları zaten bılıyorsunuzdur tahmınımce)
enam suresındekı ayetle ılgılı..bende ılk baktıgımda ılk basta cozemedım..kı bende alım falan degılım cokca belırttım..arastırdım 2 dk sdece nette..soyle bır yorum buldum;

İslam dini İlk insan olan Ademden kıyamete kadar, İnsanlardan bu dini kabul edenlerin Müslüman olarak isimlendirildiği bir dindir, bu süreçte İlk Müslüman'ın Adem olması kaçınılmazdır, İslam dininde sayısal sıralama da Müslüman olan kimsenin kaçıncı Müslüman olduğu, İslam dinini açısından bir üstünlük olarak kabul edilmez, sayısal olarak ilk olma İslam dini açısından kabul edilmiş olursa Bir no.lu Müslüman olarak ademin veya Bir no.lu Müslüman olarak eşinin en üstün olması ve sırasıyla ondan sonra gelen çocuklarının üstünlüğü paylaşmaları, son peygamber olan Muhammed in en düşük dereceli olması gerekir, bu tür mantığın İslam dininde bir değeri yoktur, İslam dininde dereceler sayısal sıralamaya göre değil takvaya göredir, durum böyle olanca, Müslümanların ilkiyim veya Müminlerin ilkiyim diyenler ne demek istemektedirler, bu sözü söyleyenlerin anlatmak istediği, en tereddütsüz olarak inananların başında geldiğini onlardan biri olduğunu anlatmasıdır, bu tür bir kabul doğrudan takvayla ilgili olduğundan derece bakımından değer taşır, İman etmede en başta gelenlerden olmanın önemi açık tır, bunlar bir gurup olmakla beraber, bunlarında en başında olduğunu söyleyen kimse iman edenlerin en iman edeniyim veya Müslümanların en Müslüman olanıyım ifadesiyle nefsinde kabul ettiği en yüksek kabulü vurgulamaya çalışan bir kimsedir, bu iman veya Müslüman olma ikrarının kabulünün bir çeşididir, bunu söyleyen kimse bununla, her hangi bir Mümin veya Müslüman dan üstün olduğunu söylememektedir, sadece imanda kabul derecesini ifadelendirmektedir, bununla ilgili olarak, Kuran'dan mealen:

- Şüphe yok ki İbrahim, ne yahudî idi, ne de hıristiyan idi. Fakat o Hânif idi, müslüman idi; müşriklerden de olmamıştı. 3/67

- De ki, şüphe yok ki Rab'bim beni doğru bir yola, dosdoğru bir dine. İbrahim'in hânif olan dinine hidâyet buyurdu. Ve o ortak koşanlardan olmuş değildi. 6/161

- De ki: Benim namazım, ibâdetlerim ve diriliğim ve ölümüm âlemlerin Rab'bi olan Allah Teâlâ içindir. 6/162

- Onun bir ortağı yoktur. Ve ben bununla emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim. 6/163

Ayet meallerinde görüldüğü gibi, İbrahim'in dinine tabi olan peygamberin müslümanların ilki olduğu vurgulanmıştır, tabi olan tabi olunandan önce ilk olamaz, bundan da anlatılan olayın İman derecesi ile ilgili bir vurgu olduğu açıktır, daha öncede belirttiğim gibi, bu vurgulamada sözü söyleyen, sadece kendi iman derecesini anlatıyor, diğer müslümanlardan üstün olduğunu anlatmıyor,

- Ne zaman ki, Musa bizim tayin ettiğimiz vakte geldi ve Rabbi onunla konuştu, dedi ki: Ey Rabbim!. Bana varlığını göster sana bakayım. -Cenab'ı Hak da- buyurdu ki: Sen beni katiyyen göremezsin. Fakat dağa bir bak, eğer yerinde durabilirse sen de beni görebilirsin. Hemen Rab'bi dağa tecelli edince onu parça parça etti. Musa da baygın bir halde düşüp kaldı. Vaktaki, ayıldı, dedi ki: Seni tenzih ederim, sana tövbe ettim ve ben imân edenlerin ilkiyim. 7/143

Musa peygamberin anlattığı da aynı şekilde bir kabul derecesidir, Musa peygamberin gördüğü olay üzerine bunu söylemesi ve olaydan öncede Müslüman olması kolayca anlaşılan bir durumdur,

Sihirbazlarla ilgili olarak Kuran'da geçen kıssada da bu durum gayet açıktır, Kuran'dan mealen:

-Firavun" dedi ki: Ben size izin vermeden evvel siz ona iman ettiniz, şüphesiz ki, o size sihri öğretmiş olan büyüğünüzdür. Artık yakında bileceksiniz, elbette ellerinizi ve ayaklarınızı çaprazlanmasına kestireceğim ve muhakkak ki, sizi toplu bir halde astıracağım. 26/49

- Dediler ki: Zararı yok, şüphesiz ki, biz Rabbimize dönücüleriz. 26/50

'Umuyoruz ki, iman edenlerin ilki biz oluruz da Rabbimiz bizim hatalarımızı bağışlar.' 26/51
Alt 11-09-2012, 21:46
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

PEXMANQ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
oncelıkle sunu dıyım..genelde ateıstler buradakı muslumanları harunyahyadan copy yapmakla sucluyor ..ben hıc yapmadım..ama sızın membaanızda agnostık.org mus megersi sıze bır tavsiyem var..egerkı Kuran da kafanıza takılan celıskı var burda dedıgınız bırsey varsa gıdın bıraz arastırın kıtap var ınternet var..ben her kafama takılan ıcın arastırdım ve hepsınde mantıklı cevaplar buldum..ateist olmak ıcın bahane aramayın..

Ben ateist değilim, araştırdım ve bi yığın çelişki var. Bu kısımı gördükten sonra mesajının geri kalan kısmını okuma zahmetine bile girmiyicem.
Alt 11-09-2012, 22:03
AvniSinanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AvniSinanoglu AvniSinanoglu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ömer ne demistir unutmayalim. Elimizdeki Kuran tam olarak ve dogru olduguna inanmayin, cünkü tahrip olmustur demistir. Kuran basli basina celiskilerle doludur o sebeble mezhepler olusmustur ve genel olarak Kuran meallerini kullanmamaya calisilmistir tefsirlerle gecinilmeye calisilmistir ve tefsirlerin eksikleri tabiki yiginladir. Tarih boyunca Kuranin meallerinden sakinilmistir simdi herkez kalkmis meallerle birseyle cikartmaya calisiyor, devir teknoloji devri olsa bile dinle ilgilenen inancli veya ateist olsun yanlis yoldadir bu sekilde din ile ilgilenilmesi hic bir sonuc elde edilmez, ne inancligi dinden cikarabilirsiniz nede inanmayani dine sokabilirsiniz. Konu basittir ve devamli toplumsal sosyolojiktir.100 müslümana sorun 99 u bilgisizdir ve sadece vaizlerde dinledikleri ve arabca ögrendikleri kuran sureleriyle yasar ve Ilmihalleri uygulamaya calisir. Ateistler kadar dini didik didik inceleyen bir müslüman görmedim daha.

...ayrica Türklere buradan yaziyorum, artik milliyetciligi ve hatta taraf olmayi ögrenin. Ülkemiz hergün kaoslarla savaslarla mesgül ve düsman koskoca milyonlarca bir halk kitlesini kendine baglamis ve ülkeyi bölmek istiyor. Kürt sorunu Kürdistan kurma sorunudur bunu unutmayin onlar istedikce savasacaklar bizler kan uykusundan kurtulmanin yolunu aramak zorundayiz mesele artik Türklerin gelecegi sorunudur.

...Onlar dindarlari ve ateistlerini birlestirip bize Türk milletine karsi savasmaya karar aldilar. Bizler halen var olmayan kardeslik ninnileriyle uyumaktan vaz gecmeliyiz. Din demekki hic de önemli degilmis mesele Irk ve milliyetmis.

Düşünülen her şey yapılabilir.
"Bağnaz ateist" gördüğüm anda, sorduğum ilk soru nedir biliyor musunuz?"
"gönül nedir, gönül ne demek?"

Konu istatistik tarafından (11-09-2012 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-09-2012, 22:23
PEXMANQ PEXMANQ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben ateist değilim, araştırdım ve bi yığın çelişki var. Bu kısımı gördükten sonra mesajının geri kalan kısmını okuma zahmetine bile girmiyicem.
1.firestorm senın gibi konuları sureklı saptıranlara artık cevap vermıyorum..lutfen daha da cevap yazma...ordan onu cıkardıysan daha ne dıyım sana..

2.Avnı kendıne musluman dıyenlerın %99u olmas abıle %90ı cıddı derecede bırak dıger seylerı sadece dınınden bıle haberı yoktur..baska bır dın yasar cogu..bunda sana katılırım..ancak!

H.z Omer nerde demıs bunu merak ettım..kaynagın varmı hic? sende yoksa bu atsizcilardanmısın?hani herkesi klavye uzerınde kesip bicenlerden?
Alt 11-09-2012, 22:50
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

1.firestorm senın gibi konuları sureklı saptıranlara artık cevap vermıyorum..lutfen daha da cevap yazma...ordan onu cıkardıysan daha ne dıyım sana..

2.Avnı kendıne musluman dıyenlerın %99u olmas abıle %90ı cıddı derecede bırak dıger seylerı sadece dınınden bıle haberı yoktur..baska bır dın yasar cogu..bunda sana katılırım..ancak!
Konuyu çarpıtan ben değilim sensin ben senin iddana yanıt verdim. Eğer bir şeyi idda eder isen tam tersini idda edicek birileri çıkıcaktır bu konuyu çarpıtmak olmuyor.

He bide benim gibi konuları sürekli çarpıtanlara demişsiniz ben uzun zamandır foruma doğru düzgün bir şey bile yazmıyorum. Hangi konuyu çarpıtmışım acep
Alt 11-09-2012, 23:40
barristor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
barristor barristor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

herneyse..sımdı soruna gelelım..musluman kelımesı bızım anladıgımız anlamındakı ınsanlar ıcın kullanılmaz yani.H.z Ademden ıtıbaren tum ınsanlar ıcın kullanılır..yanı kelıme anlamı ıtaat eden /ıman eden anlamına gelen musluman,bu ozellıklerı tasıyan herkes ıcın kullanılır..(bunları zaten bılıyorsunuzdur tahmınımce)
Bu iddanizi kanitlayacak elinizde bir belge,kitap,kalinti ,meza tasi,tarihi eser,yazit,kitabe vs var mi?

Yani 'musluman' kelimesi veya Islam kelimesi ,hatta Allah kelimesinin,Isamdan oncede gectigi kanitlayacak bir belgeniz var mi?

Mesela soyle diyeyim,suan Istanbulda cok buyuk bir deprem olsa ve koca sehir yerin dibine cokse,aradan yuzlerce yil bile gecse,birgun bir bilim adami yaptigi kazida bir minibus kalintisi bulur ve arkasinda yazan ALLAH KORUSUN veya Maasallah yazisini gosterir ve 'buyrun eskiden beri allah,islam inanci vardi,bunlar muslumandi' der.

Peki siz neye dayanarak,Ademden beri herkezin musluman oldugu masalini anlatiyorsunuz?Bana Islamdan veya millattan once Allah yazan ,Allahida gectim,Allahin 99 isminden birini yazan bir lahit,kitabe,yazit kalinti gosterin sizden ozur dileyecegim.

Kardesim ,siz kanit sunamazsaniz o alinti yaptiginiz arap asilli Fereç Hüdür den yardim isteyin,ustun muhasebe bilgisiyle kesin size kanit bulacaktir.
Alt 12-09-2012, 00:55
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

İslam dini İlk insan olan Ademden kıyamete kadar, İnsanlardan bu dini kabul edenlerin Müslüman olarak isimlendirildiği bir dindir, bu süreçte İlk Müslüman’ın Adem olması kaçınılmazdır, İslam dininde sayısal sıralama da Müslüman olan kimsenin kaçıncı Müslüman olduğu, İslam dinini açısından bir üstünlük olarak kabul edilmez, sayısal olarak ilk olma İslam dini açısından kabul edilmiş olursa Bir no.lu Müslüman olarak ademin veya Bir no.lu Müslüman olarak eşinin en üstün olması ve sırasıyla ondan sonra gelen çocuklarının üstünlüğü paylaşmaları, son peygamber olan Muhammed in en düşük dereceli olması gerekir, bu tür mantığın İslam dininde bir değeri yoktur,
Bu tarz söylem ve yaklaşımlar tutarlı, sağlam kabul edilemezler diye düşünüyorum. Eskiden dünya düz ve dönmüyor diyenler yanılmıyor ki, o zamanlar dünya düzdü, evrenin merkezindeydi ve her şey onun etrafında dönüyordu. Dünya şimdi yuvarlak, o zamanlar değil demek gibi bir şey aslında. Kısaca iki dudak arasından rahatça ifade edilebilir. Aradaki temel fark dünyayı gözlemleyebiliyoruz ve çok çeşitli objektif sonuçlar çıkartabiliyoruz. Safsata rahatlıkla çürütülebiliyor.

İlk insandan beri dinin islam olması söylemi geriye dönük yapılmış bir söylemdir sadece. Bu tür söylemler çok rahat dile getirilebilir, zira gözlem şansımız da, gözleme dayalı bir kaynağımızda yok. İsa'ya beşinin bile tartışmalı olduğu bir dünya da, bırakın islamdan uzak, yakın ilgi-alakasının olamayacağını, 5 vakit namaz kıldıran insan şartlanmışlığında tutarlılık aranabilir mi? Dinlerin ötekileştirmeci ve her şeyin miladı olarak kendisini, tek gerçek, tek mutlak, tek doğru gibi salt benci yaklaşımlarını, kısaca zaten özünde ideolojik ve siyasi, spekülatif olduklarını az çok hepimiz biliyoruz değil mi? (Mesele kendi dini olunca objektif olamayanlar diğerlerine baksın, eni sonu kendisini de görecektir...)

Müslüman demişsiniz,
"yanı kelıme anlamı ıtaat eden /ıman eden anlamına gelen musluman,bu ozellıklerı tasıyan herkes ıcın kullanılır..(bunları zaten bılıyorsunuzdur tahmınımce)"
ise o halde;
"İsa, onlardaki inkârcılığı sezince: Allah yolunda bana yardımcı olacaklar kimlerdir? dedi. Havârîler: Biz, Allah yolunun yardımcılarıyız; Allah’a inandık, şahit ol ki bizler müslümanlarız, cevabını verdiler." Ali İmran 52

"De ki: O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim." En'am 163
"Müslümanların ilkiyim veya Müminlerin ilkiyim diyenler ne demek istemektedirler, bu sözü söyleyenlerin anlatmak istediği, en tereddütsüz olarak inananların başında geldiğini onlardan biri olduğunu anlatmasıdır, bu tür bir kabul doğrudan takvayla ilgili olduğundan derece bakımından değer taşır, "

Bu tür açıklamalarınız, kolay yoldan çelişkiyi yok saymanın, bir çıkar yol bulup örtmenin çabasıyla değilse, nedir? Tereddütsüz derken, islam ve müslüman olarak ifade ettiğiniz Adem tereddütlü müdür? Müslüman ve tereddüt, bunlar çelişmiyorlar mı? Hemen iki üstteki tanımınıza bakabilirsiniz. Hadi geçtik, tereddüt edip, etmemenin, ilk müslüman olma ile bir ilgisi alakası var mı? İlk olmanın anlamını bildiğinizi varsayıyorum. Mahzuni Şerif'in bir türküsü var bilmem bilir misiniz "manda yuva yapmış söğüt dalına/ yavrusunu sinek kapmış gördün mü/ amanini yandım.." . Bu ayetler Kur'an değilde, herhangi bir pagan dinine ait olsaydı nasıl yaklaşacaktınız?

Örneğin size göre; "Dün öğleden sonra A ile hiç görüşmedik. Bu konudan bana hiç bahsetmedi, zaten bahsetse dün akşam sinemaya gitmiştik, orada bahsederdi. "
Örnekte çelişki yok mu?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 12-09-2012, 03:01
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

oncelıkle sunu dıyım..genelde ateıstler buradakı muslumanları harunyahyadan copy yapmakla sucluyor ..ben hıc yapmadım..ama sızın membaanızda agnostık.org mus megersi sıze bır tavsiyem var..egerkı Kuran da kafanıza takılan celıskı var burda dedıgınız bırsey varsa gıdın bıraz arastırın kıtap var ınternet var.

.ben her kafama takılan ıcın arastırdım ve hepsınde mantıklı cevaplar buldum..ateist olmak ıcın bahane aramayın..

herneyse..

sımdı soruna gelelım..musluman kelımesı bızım anladıgımız anlamındakı ınsanlar ıcın kullanılmaz yani.H.z Ademden ıtıbaren tum ınsanlar ıcın kullanılır.
.yanı kelıme anlamı ıtaat eden /ıman eden anlamına gelen musluman,bu ozellıklerı tasıyan herkes ıcın kullanılır..(bunları zaten bılıyorsunuzdur tahmınımce)
Sizin once icinde bulundugunuz siteyi iyi tanimaniza ihtiyaciniz var. Burasi tamamiyla ateistler'den olusan bir site degil. Her cevap verdiginiz kisi de istisnasiz ateist degil. Agnostik, deist, panteist, budist vs. var.

Musluman kelimesi nasil kullaniyormus oyle , Adem'den beri? Internet'e vs. gerek yok ki kutsal addettiginiz kitabiniz var onunuzde.

Sizin dininizin ilk sarti islamin ve imanin sartlari degil midir?

Nasil kelime-i sehadet getirecek Adem?

Kitabiniz son gelen kitap degil mi? Nasil iman edecek ona?

O cok iyi bildiginiz kitabinizda ne yahudi gecer, ne hristiyan gecer.

Hadu ve Nasara gecer.(Bir de Sabiiler tabi) Bir de yehudiye gecer bolge olarak.

Once muslumanla/islam kelimesinin arasindaki farki ogrenmenizde fayda var.

Her musluman olan, islam olabilir mi? (teslim olmak)

Bu bir kere iman ettiginiz Allah'in yasasina aykiridir.
Kufur'dur dininizce.

Musrik ve munafiklari ve kafirleri cope mi doldurdunuz? Bosuna mi belirtmis Allah'iniz bunlari?

Allah'iniz yesillik olsun diye mi indirmis, Hucurat suresindeki bedevi ayetini???

Nasil arastirma bu ?

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=28427
Alt 12-09-2012, 03:49
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ateist olmak ıcın bahane aramayın..
Sayın PEXMANQ;bizler gusül abdesti almaya üşendiğimiz için dinsiz olmayı yeğledik
Özellikle bir bahane aradığımız filan yok..
Sadece bıktık bu rutinlikten

Önerilen Siteler