Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-08-2011, 11:14
art_kitekt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
art_kitekt art_kitekt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ahzap 59'da bahsedilen Burka mi?

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Başörtüsü konusu da işeme konusuyla aynıdır. Hiç bir ilahıyatçı Kur-an'da başörtüsünün (saçları kapatacak biçimde örtülen) emredildiğini iddia edemiyor. Zaten Nur 31'den başka ayet de yok.
saygılar...
Yanlış, örtünme ( hatta sadece saçları kapatacak şekilde değil, tanınmayacak şekilde yani yüzünü de kapatacak şekilde örtünme ) Kuran'da gayet net bir şekilde geçer bu ayet le ilgili hadis de mevcuttur.

Ahzab suresi 59.ayet

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına örtülerini üzerlerine almalarını söyle. Onların TANINMAMASI ve inciltilmemesi için en elverişli olan budur."

"Bir çağın dini bir sonrakinin edebi eğlencesidir" Ralph Waldo Emerson

Konu Neva tarafından (15-08-2011 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-08-2011, 13:07
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

art_kitekt´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konunun dışına kaçmak gibi olucak ancak bu konuda artık barudinin söyleyebileceği tek kelime bile yok ( hatta 10 mesaj önce de yoktu ) ancak baş örtmek konusunda yaşasın bilim yanılmış.

Yanlış, örtünme ( hatta sadece saçları kapatacak şekilde değil, tanınmayacak şekilde yani yüzünü de kapatacak şekilde örtünme ) Kuran'da gayet net bir şekilde geçer bu ayet le ilgili hadis de mevcuttur.

Ahzab suresi 59.ayet

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına örtülerini üzerlerine almalarını söyle. Onların TANINMAMASI ve inciltilmemesi için en elverişli olan budur."
Bu da bir parca Burka'ya denk duser tahminimce.. Taninmamasi icin, yuzunu de kapamasi lazim zira..
Alt 15-08-2011, 13:50
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu da bir parca Burka'ya denk duser tahminimce.. Taninmamasi icin, yuzunu de kapamasi lazim zira..
Aynen dolayısıyla kuranda bırak türbanı, burka zorunlu... zaten hocalara bakarsan, cinleri bile inkar eden hocalar var...

Alt 15-08-2011, 17:31
Üye

Şuna bak mesela bir sitede buldum konuyla ilgili dindar ( ama modern dindarlardan sanırım ) birinin yorumu:

Kuranda kapanmayla ilgili bir başka ayete de Ahzab 59 da rastlarız "Ey Peygamber!Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle elbiselerini üzerlerine giysinler. Bilinip incitilmemeleri açısından bu daha uygundur. "
Gördüğünüz gibi ayetlerde türban, çarşaf, başörtüsü, peçe gibi kapanmalar geçmez. Bunlar birçoğumuzun dinde var olduğunu sandığı ama aslında dinde olmayan şeylerdir.

Gördüğümüz gibi geçmiyormuş sanırım bu kişi elbiseleri üzerine alsınlar ( çoğu mealde örtü diye geçiyor ) kısmını çıplak çıkmasınlar diye anlamış, yani don sütyen jartiyer de olsa elbiselerini alsınlar öyle mi? Ne demeli bu ve bunun gibi anlamak istediği gibi anlayanlara?

oysa ki ayetin devamı çok net bir şekilde belirtiyor ki bilinmemeleri ( tanınmamaları diye geçer çoğu mealde ) için örtünsünler... Bununla ilgili olan hadisi de arıyorum nette bulamadım akşam evde iken yazıcam. Konusu Ömer'in ( Ebubekir de olabilir ) geceleyin tuvalete giderken muhammedin hanımlarından birini görmesi ve ona "seni tanıdım" diye bağırması yani bak ayıp oluyor kim olduğunu görüyorum demeye getiriyor. Bu sahih hadis üzerine bu ayetin indiği söyleniyor dediğim gibi akşam hadisi de kaynağıyla birlikte net bir şekilde yacağım.

Alt 15-08-2011, 17:35
Üye

Yani adamlar kuranda türban, peçe, burka var demek için aynen o kelimelerin geçmesini bekliyor, ancak aynı adamlar hiç geçmeyen kelimelerden alakasız anlamlar türetip, kuranda Televizyonun geçtiğini söylüyorlar, sadece bu bile insanın islamdan çıkmasına yetmez mi? kandırıldığını anlamasına yetmez mi?

tutturmuşlar bir şey ( modern dindarlar ) efendim aslında kuranda örtünme yok... aslında döneme uygun giyilmesini emrediyor allah,

heee evet, o yüzden modanın kalbi Mekke'de atıyor ya zaten....

Alt 15-08-2011, 17:40
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şuna bak mesela bir sitede buldum konuyla ilgili dindar ( ama modern dindarlardan sanırım ) birinin yorumu:

Kuranda kapanmayla ilgili bir başka ayete de Ahzab 59 da rastlarız "Ey Peygamber!Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle elbiselerini üzerlerine giysinler. Bilinip incitilmemeleri açısından bu daha uygundur. "
Gördüğünüz gibi ayetlerde türban, çarşaf, başörtüsü, peçe gibi kapanmalar geçmez. Bunlar birçoğumuzun dinde var olduğunu sandığı ama aslında dinde olmayan şeylerdir.

Gördüğümüz gibi geçmiyormuş sanırım bu kişi elbiseleri üzerine alsınlar ( çoğu mealde örtü diye geçiyor ) kısmını çıplak çıkmasınlar diye anlamış, yani don sütyen jartiyer de olsa elbiselerini alsınlar öyle mi? Ne demeli bu ve bunun gibi anlamak istediği gibi anlayanlara?

oysa ki ayetin devamı çok net bir şekilde belirtiyor ki bilinmemeleri ( tanınmamaları diye geçer çoğu mealde ) için örtünsünler... Bununla ilgili olan hadisi de arıyorum nette bulamadım akşam evde iken yazıcam. Konusu Ömer'in ( Ebubekir de olabilir ) geceleyin tuvalete giderken muhammedin hanımlarından birini görmesi ve ona "seni tanıdım" diye bağırması yani bak ayıp oluyor kim olduğunu görüyorum demeye getiriyor. Bu sahih hadis üzerine bu ayetin indiği söyleniyor dediğim gibi akşam hadisi de kaynağıyla birlikte net bir şekilde yacağım.
Ebubekir, o gece çayı, kahveyi fazla kaçırmamış, gecenin bir vakti tuvalete gitmemiş ve bu olay yaşanmamış olsa, bu yasak gelmeyecek miydi? Kadınlar takmak zorunda oldukları örtülerin sebebinin, Ebubekir'in çişi olduğunu bir bilseler. (just kidding...)
Alt 15-08-2011, 17:45
Üye

Bi de "tanımayayım da, naparsan yap" mı yani?

Alt 15-08-2011, 21:05
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Evet kendileri de dogrulamislar. Demek yine Ebubekir veya Omer icin inmis ayet.
Alt 15-08-2011, 21:10
Üye

Hadisi buldum:

Hz Ömer bir gün Hz Muhammed'e ''Senin yanına iyi-kötü; her kesimden insanlar gelir.Ne olur ne olmaz sen hanımlarına ''örtünün ,evden dışarı çıkmayın''desen iyi olur''diye teklifte bulunur.Bu teklif üzerine ,örtünmeyle ilgili ayetler inmeye başlar.(Ahzap suresi 33-59 ayetler) Hz Ayşe ise olayı şu şekilde aktarıyor.

''Biz Hz Muhammed hanımları tuvalet ihtiyacımızı gidermek için geceleri 'Menasi' denen yere giderdik. Hz Ömer de sürekli eşimiz Hz Muhammed e ''Kadınlarına söyle kapansınlar ve evden çıkmasınlar'' diyordu.Hz Ömer in bu teklifine karşılık eşimiz bize herhangi bir yaptırım uygulamadı ve biz yine de dışarı çıkmaya devam ediyorduk.Bir gün yatsı vakti biz Hz Muhammed hanımlarından Zem'an kızı Sevde,tuvalet ihtiyacını karşılamak için dışarı çıkmıştı.O arada Hz Ömer onu görmüş ve kendisine seslenerek,''Ey Sevde, bak seni tanıdım'deyip onu uyarmıştı.Ömerinde bu seslenişten maksadı ,örtünme ayetlerinin bir an önce inmesini sağlamaktı.Sonuçta ,Hz &Ömer bu olayı olduğu gibi Hz Muhammed e anlatınca ,bu aşamadan sonra dışarı çıkmamızı yasaklayan ve örtünmemizi emreden ayetler inmeye başladı''

KAYNAK: Tecrid-i Sarih no:120,Buhari.Vudu 13
Tecrid-i Sarih no:1723,Buhari AHZAP TEFSİRİ 8,Nikah 115,Müslim,selam no:2170,Mercan no:1402

Alt 15-08-2011, 21:38
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Ayeti farklı farklı anlayıp hadislerden farklı delillere sarıldıkları için Sünni fıkhi mezheplerin kendi arasında dahi ittifak yok bu konuda. İkisi kadın gözleri hariç her yerini örtsün derken (makbul olanı tek göz) diğeri eller ve yüz açılabilir diyor. Gene Nuh'un, Ademin hikayesini yüz kere anlatmak yerine iki satır tafsilat yazmaktan aciz bir Allah ile karşı karşıyayız. Hadisler var Kuran'ı açıklayan, Kuran her şeyi yazsaydı hede hödelere karşı hadislere rağmen itilaf olduğunu hatırlatırım.

İşin tuhaf tarafı kadınlara burka giydiren Taliban, ülkemizdeki Müslümanların ekseri gibi ve onların görüşüne göre bir fitne durumu yoksa (bunun kapsamı, mahiyeti nedir, kestirmek zor.) kadın ellerini ve yüzünü açabilir.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Önerilen Siteler