Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-04-2016, 23:20
Save The Day Save The Day isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

cenkvarol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bize 155 sayfayı okutma istersen, ateistlerin cevap yazmaktan kaçındığı(!) reno'nun mesajını alıntı yap değerlendirelim.
reno'nun mesajını copy paste yapacağım. kendisi arapça da biliyor ve yasasinbilim adlı üyenin tezini çürütecek güzel iddialarda bulunmuştu. reno banlanmış, kendisi burda olsa güzel bir tartışma olurdu. neyse yazayım ben:

Sayın diamat ! yamukluk yapma

hele kıvırma !
bak kıvırdığını görüyorum güzel kıvırıyorsun kemal sunalın (Şabanın) dediği gibi
elimden bir kaza çıkacak bu kadar kıvırma Diamat !
bak kaçın kez ayeti okuyorsun hala inkar ediyorsun
bak ayette ne yazıyor

Hac (46) :

yeryüzünü dolaşmadılar mı
o zaman olur
onların
Kalbleri
akıllederler
onunla

İşte cümle böyle
yeryüzünğü dolaşmadan (İnsani) kalbleri olmadığı açık beyan edilmiş
İnsani kalb olmayıcanda akledemiyolar buda açık

hayvani kalbleri ve insani akılları her zaman vardır yeryüzünü dolaşsalarda dolşamazsalarda

onun için bin defa söyledim kuran bahsedeilen kalb et parçası olan kalb değildir diye
ama ! kabul etmediniz
Ben gözünü kapayan insanlarla bu kadar fazla konuşamam
kaçkez söyledim
Bak sana ayeti diyor ne yazıyor
bakmıycam bakmıyorum diyip gözünüzü kapıyorsunuz ! ah kertalar sizi

hac (46)
yeryüzünü dolaşmadılar mı
o zaman olur
onların
Kalbleri
akıllederler
onunla

sayın yarasfal sende güzel kıvırmaya başladın bakıyorum
güzel kıvrıyorsun kıvır kıvır !

bre Yarasfal ayeti getiren sizsiniz !
ayeti doğru düzgün okumayıp gözünüzü kapantanda sizsiniz !

bakıyorumhiç hac 46 ayettinden bahsetmiyorsunuz
insan eleştireceğiyi noktayı alır yazar
bak ben her zaman ayeti yazıyorum burada bu yazıyor diyorum

sen ne diyorsun hİç bir şey yazında ne zikredilen mevzu edilen (hac 46) ayeti var ! ne bir şey

bak ben yine yazayorum
Hac (46)
Ayette 1. kelime : Yeryüzünü dolaşmadılar mı
Ayette 2. kelime : O zaman olur
Ayette 3. kelime : onların
Ayette 4. kelime : Kalbleri
Ayette 5. kelime : Akıllederler
Ayette 6. kelime : onunla

Hadi Çocuklar vandi ! isto ! dimo ! dağılın
Kuranda böyle yazıyor böyle bayen edliyor gürültü yapayın bakıyım

Allahın bahsettiği Kalb et parcası olan kalb olmadığı anlaşıldı

yeryüzünü dolaşsanda dolaşmasanda her insanın aklı ve etten kalbi vardır

ama ayette yeryüzünü dolaşırlarsa o zaman onların kalbleri olucağını ve bu kalblerle akıllanacaklarını söylüyor demek ki bu kalb başka kalb

kalb: İnsaların kül halide sevmek aletidir

ama nerde kimsede kalb yok
üç kişi bir araya gelir bir türlü geçinemeyiz
birbirimiz yeriz
biz neden birbirimizi sevmiyoruz ? Allahın bahsettiği Kalb yokta ondan nokta diamat !
Alt 30-04-2016, 23:43
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

alıntıyı biraz açalım istersen burada senin anladığın kadarıyla reno'nun getirdiği argüman nedir?

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 01-05-2016, 14:33
notbyforce notbyforce isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cevap verilecek bir tarafı yok. Bazıları bıktırıyor gerçekten. Kuranda bahsedilen kalp bizim anladığımız manada et parçası olan kalp değilmiş. Ne hikmetse kulak bildiğimiz et parçası kulak, gözler bildiğimiz et parçası gözler ama kalp bildiğimiz et parçası kalp değil. Cevap verilemeyen! dediğin şey laf salatasından başka bir şey değil.

Cevap verilemeyen iddia: Yeryüzünü hayvanlar da dolaşabilir, insanlar da dolaşabilir ama ayette yeryüzünü dolaştıklarında düşünecek bir kalpleri olacağından bahsediyor. O halde Kuranda geçen kalp, bizim bildiğimiz et parçası kalp değildir. Göğüslerin içindeki kalpler diye özellikle belirtilse de yine de yüce Allah et parçası kalbi kastetmemiştir.

Şimdi bu ayetteki kalp kelimesinin yerine beyin koyalım.

Yeryüzünde dolasmiyorlar mi ki olanlari akledecek beyinleri, isitecek kulaklari olsun. Gerçek sudur ki, gözler kör olmaz, fakat asil kafaların içindeki beyinler kör olur.

Eee. Ne değişti? Beyin, et parçası olmayan bildiğimiz beynin dışında bir anlam mı kazandı? Bir insana beyinsiz dediğiniz vakit o insanda et parçası olan beynin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Beyin, düşünmek yerine kullanılır zaten. Kuranda aynı şeyi yapmış. Ancak beyin yerine kalp kullanmış. Çünkü beynin düşünme işlevini kalp yapar zannediyorlarmış o dönemde.

Kuranın beyin anlatımına karşılık müslümlerin açıklama tarzına bir örnek: "(.../6)Ey insanlar. Koşarken düşmek istemiyorsanız, kollarınızı arada bir dinlendirin. Eğer kollarınızı dinlendirmezseniz bir süre sonra kollarınızın gücü tamamen tükenir ve düşersiniz." 1.Bu ifadede kol kelimesinden kasıt aslında bizim bildiğimiz et parçası kol değildir. 2. Koldan kastedilen şey aslında bacaktır. Kol burada mecazi olarak kullanılmıştır. 3. Siz aslında bacaklarınız sayesinde koştuğunuzu düşünürsünüz ancak sizi dengede tutarak hızlanmanızı sağlayan koldur. 4.Amerikalı ünlü bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre kollarımız olmasa koşma eylemini gerçekleştiremeyiz...

Sonuç olarak Kuran, kalbi mecaz anlamda da kullansa gerçek anlamda da kullansa kalp düşüncenin merkezi olarak kabul edilmiştir. Başlıktaki tartışma da bunun üzerine. Mecaz mecaz diye yırtınanlar veya bildiğimiz et parçası değil diyenler yukarıdaki örneği iyi anlamaya çalışsınlar.

Ayrıca Hacc/46 yı kendince yorumlayan kişi cımbızlama işlemi yapmaktadır. Ateistlere her seferinde "Siz Kuranın bütününe bakmıyorsunuz, ayet cımbızlıyorsunuz." derler bir de. Ayet cımbızlama, ayet bükme işlerinde kimse müslümlerin eline su dökemez. Şimdi ayetlere bakalım.

Hacc/42: Eğer seni yalanlıyorlarsa bilesin ki, senden önce Nûh kavmi de Âd da, Semûd da yalanladı.
Hacc/43: İbrahim´in kavmi de Lût´un kavmi de...
Hacc/44: Medyen halkı da. Mûsa da yalanlamıştı da ben, inkârcılara biraz süre vermiş sonra hepsini yakalamıştım. Nasılmış benim azabım!
Hacc/45: Zalim olduğu için helâk ettiğimiz nice kent/medeniyet var ki, duvarları, tavanları üzerine çökmüş halde. Nice kullanılmaz halde bırakılmış su kuyusu, nice görkemli/süslü/bakımlı köşk var.
Hacc/46: Yeryüzünde hiç dolaşmadılar mı ki, kalpleri olsun da onunla akıllarını çalıştırsınlar, kulakları olsun da onlarla duysunlar. Şu bir gerçek ki, kafadaki gözler kör olmaz ama göğüslerin içindeki kalpler körleşir.

Yukarıdaki ayetlere baktığımızda dünyayı dolaşmak ifadesinden gerçek anlamda dünyayı dolaşmak anlaşılamayacağı açıktır. Ayetler ilk okunduğunda, ayetlerde anlatılan masalların çok önceleri gerçekleştiği görülmektedir. Dünyayı dolaşın ifadesi, bu hikayeleri bilin ve anlayın manasına gelir.

Yok hayvanlarda dünyayı dolaşırmış da yok dünyayı dolaşmayan insanlarda da kalp varmış da... Zibidi herif bir de karşısındakileri küçümseyici ifadelerle aklınca ezmeye çalışıyor. Arkadaş kaç defadır söylüyoruz. Beyin dışında düşünecek organlar aramayın. Sonra oturma organınızdan laflar uydurmaya başlıyorsunuz...

Müslümlere verilmeyen cevaplar gereksiz görüldüğündendir. Ben bu foruma girmeden önce müslümandım. İnancımı sorgulamama ve araştırmama sebep olan ateistler değil, müslümanların ateistler karşısındaki kıvırtmaları olmuştur.
Alt 01-05-2016, 14:51
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Gözler mecaz değil kulaklar mecaz değil kollar eller mecaz değil ama kalp mecaz ha yav yürü git.
Alt 06-09-2016, 14:58
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

notbyforce´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sonuç olarak Kuran, kalbi mecaz anlamda da kullansa gerçek anlamda da kullansa kalp düşüncenin merkezi olarak kabul edilmiştir. Başlıktaki tartışma da bunun üzerine. Mecaz mecaz diye yırtınanlar veya bildiğimiz et parçası değil diyenler yukarıdaki örneği iyi anlamaya çalışsınlar.
Kur'an, bilimsellik ilişkisi açısından değerlendirildiğinde,

Kur'an'ın, bir bilim kitabı olma iddiasını ben hiç bir ayette göremedim.
Ayetlerin bilimmiş gibi görünüp kurana giren kısımları kainattaki düzene atıfta bulunup bir düzenleyicinin varlığını göstermek için gibi.

Kuran 14 asır öncesinden kalbin yada beynin işlevini yahut parçacık, kara delikler, vb. konulara değinmemiş, değinmeside düşünülemez. Verdiği bilgiler zaten bilinen, gözlemlenen ve o dönemin genel kabullerini içeren olgulardır ve hakkında hiç bir bilimsel açıklama yoktur.

Fakat Kuran araştırmaların önünü de kapatmıyor, aksine genel olarak bahsedip, insanları bunlar üzerinde düşünmeye, araştırmaya teşvik edici ayetler de var.

Bu tür bilimsel gerçekler ortaya çıktığında "bunu kuran 1400 yıl önce yazmıştı" demek, yada "günümüz bilimi ile eşleye çalışma gayreti" işgüzarlıktan başka bir şey değildir bence.

Saygılar,

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 06-09-2016, 17:19
Nuru irfan Nuru irfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Kalbin bir mecaz olduğunu kabul ettinse Kalb'de düşünmek, kalbleriyle düşünmüyorlar demek ne demek olur ne anlarsın bundan
Cevap: (Şu bu falan filan... anlarım)
O halde Sorun yok like
Alt 06-09-2016, 17:27
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Konuyu okumak yerine bir iki mesaja bakıp cevap verdiğini sanan dostlar;

Bilemediğiniz şu, bilim kitabı diyen olmadı, amma kuranın tanrı kavramı beynin tüm işlevini kalbe yüklüyor, neden mecaz olmadığınıda , bu anlayışın (kalple beyni karıştırma hikayesi) nerden kaynaklı olduğu ve her inancın ortak yanılgısı olduğu gerçeğiyle işlenmiş, aynı teraneleri, çürütülmüş savları tekrarlamaktan şişirilmiş bu konuyu okuyanın insan ürünü bu inancın bir gafınıda net göreceğini belirtiyorum.

Güncellenmesi iyi olmuş, yararlı bir konu din denen masalların tanrısal bir yanı olmadığını göstermesi açısından. Okunması şiddetle tavsiye edilir tarafımızdan .

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 06-09-2016, 17:39
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sanırım bu hata asıl yanıtlar okunurken yapılıyor.

Ortada yanlış anlaşılma yok. Çünkü olay çok basit.

Eğer seviye olarak başka bir insandan üstünseniz, o kişi ile iletişimi, o kişinin seviyesi ile yaparsınız.
Mesela bir çocuk ile büyük insan gibi konuşmazsınız, o çocuğun bidiği/algılayabileceği basit kelimeleri kullanırsınız. Yani çocuğun seviyesine inersiniz.

Bu sizin bilginizin o çocukla aynı olduğunu göstermez.

Kur'an'da da insanlık ile, bilgide erişebildikleri seviye neyse, o seviye çerçevesinde iletişim kurulmuş. Hepsi bu.

Saygılar

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 06-09-2016, 17:47
Nuru irfan Nuru irfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konuyu okumak yerine bir iki mesaja bakıp cevap verdiğini sanan dostlar;

Bilemediğiniz şu, bilim kitabı diyen olmadı, amma kuranın tanrı kavramı beynin tüm işlevini kalbe yüklüyor, neden mecaz olmadığınıda , bu anlayışın (kalple beyni karıştırma hikayesi) nerden kaynaklı olduğu ve her inancın ortak yanılgısı olduğu gerçeğiyle işlenmiş, aynı teraneleri, çürütülmüş savları tekrarlamaktan şişirilmiş bu konuyu okuyanın insan ürünü bu inancın bir gafınıda net göreceğini belirtiyorum.

Güncellenmesi iyi olmuş, yararlı bir konu din denen masalların tanrısal bir yanı olmadığını göstermesi açısından. Okunması şiddetle tavsiye edilir tarafımızdan .

Kalbleriyle düşünmüyorlar mı? demek Düşünme eyleminin kalbe yüklenmiş olduğunu göstermez.
bilakis düşündüklerini ama kalbleriyle düşünmedikleri anlamına gelir

Hacc 46 da (Düşünecek kalbleri olsun) Demek: onların Düşünmeyen insan! oldukları manasına gelir ki!
böyle bir şey muhaldir. Çünkü her insan düşünen düşündüğünü bilen mahluktur

(Düşünecek kalbleri olsun) demek : Onların (kalbsiz) kimseler olduğu anlamına gelir
Alt 06-09-2016, 17:53
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yukarda yazdıklarımı okuduysan git konuyu oku öyle gel derim.

Defalarca aynı teraneleri sil baştan tartışmak gereksiz, gerçekleri istiyorsan cevaplar konuda var, okuyacağınızı sanmıyorum .

Okuyacak olanlar için çağrım geçerli.

Bu arada bu çağa yeni kitap gerek sanırım, seviye 7. yüzyıl arabını aşalı hayli oldu, çünkü neresini tutsanız 7. yüzyıl arap kültüründe ve seviyesinde kalıyorsunuz.

Bekleyin tanrı araplara yeni çağa yeni ümmet, yeni ümmete yeni peygamber gönderecek eh nede olsa seviye meselesi, köle, huri, ganimet, vahşet dehşet vesaire tamda bu çağın gerekleri

Yeni dindede tavsiyem arap putuna mide ve bağırsak üstünden beyni tanımlasın

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...

Önerilen Siteler