Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-12-2018, 00:23
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eline sağlık sevgili @Turdur, resimlerle daha bi anlamlı olmuş elbet, hele de bazı resimler cuk oturmuş.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 19-12-2018, 16:01
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

asu mansurun şaman gözü kitabını okuyun orda anlatıyor. şaman olcam demiş gidip şaman olmuş sonra kitap yazmış.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 19-12-2018, 22:07
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
asu mansurun şaman gözü kitabını okuyun orda anlatıyor. şaman olcam demiş gidip şaman olmuş sonra kitap yazmış.
Tavsiye için teşekkürler.

Kişi Şaman oldum diyebilir elbette ama o ne kadar Şaman olmuştur orası meçhuldür. Hele de bir şehirli bunu derse, şüpheyle bakmak gerekir.
Zaten sonradan Şaman olunmaz, Şaman doğulur, sadece o kişinin eğitime ihtiyacı olur ki usta Şaman bu eğitimi ona verir.

Bunu anladığım gün zaten Şaman olmayı hiç aklıma getirmedim, oldum/olacam deyip kendimi kandırmaktansa, olamayacağımı bilmek çok daha sıcak geldi. Şiirde de buna vurgu olarak,
"Aslında Şaman olmama da gerek yok,"
veya
"Olsaydım ne fark ederdi ki?
Böyle şeyler yazacağım diye uğraşır mıydım
?" dedim.

Hasılı bu tip kitaplar, "milyonlarca kitap yazmış" a katkıdan başka çok şey ifade etmez. Ama meraklısı da okuyacak tabii, birileri de yazacak.

Yalnız kitapta bayağı iddialıymış "Dünyada ilk defa, bir Şaman'ın gözünden Şamanizm ve ritüelleri" enteresan.

Alt 20-12-2018, 00:47
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu asu mansur denen bayan türkiyeden sibiryaya kham dinini yani oranın yerel şamanizm varyasyonunu öğrenmeye gitmiş.

kendisi türkiyeye dönünce de elinden geldiğinde şaman gibi yaşıyor. ha burada teknolojiden uzak falan kalarak değil bildiğin herkes gibi ama şaman yaşıyor. bir de ben anlamadım ama baya kendini inandırmış, motivasyonu ne olmuş bilmiyorum.
yani katlı gök sistemi şamanizmde de var.

bu sibirya kham şamanlarında felasifenin dediği korku psikolojisiyle tedavi var mı bilmiyorum. ben baya barışçıl ve tüm önyargılarımızın silinip atıldığı bir şamanizm gördüm ve herkesin bildiğinin aksine şamanizm sürekli evrilmiş, mantık dışı uygulamalar terk edilmiş yerlerini yenileri almış. pasif, barışçıl, huzur-refah esaslı bir dostluk dini. aslında bir bakıma ateizm-sufizm gibi de diyebiliriz nasıl böyle karıştırdım bilmiyorum ama bi saplantı iddiası da yok. çok acayip. bu şamanlar mal değil ben baya kafayı bozdum bunlarla bir ara. bildiğim her şeyi unuttum şamanizmle alakalı. hani o kafa kesmeleri kan dökmeleri falan unuttum böyle şeyler türk şamanizminde binlerce yıldır olmamış. örneğin kına yakılan hayvan ormanın iyesine(ormanın atalarının ruhu gibi bir şey) kurban edilir. bu demek oluyor ki o hayvan o ormana salınır ve ASLA kesilmez. işaretlenmesinin sebebi de görenler onu kesmesin diyedir. çünkü o salınmış ve kendi ve ormanın iyesine bırakılmış. "iye" iyi kelimesi zannediyorsam. bir yaşam komününün bir iyesi var ormanların tepelerin dağların ırmakların. çok acayip bir şey insan beynini zorluyor. dediğim gibi mal zannediyordum bunları utandım ki ne. bir yunan tarihçi erken osmanlıda fetihlerde kutsanmak için insan kurbanından söz ediyordu böyle bir şeyi daha bi sorgular oldum çünkü türk şamanizmi gerçekten farklı. doğa şartlarının zamanla bozulduğu yerlerdeki şamanizm gittikçe bozulmuş insanlar bir nevi isyan etmişler ve örneğin deve kanı dökmüşler insan kanı dökmüşler.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 20-12-2018, 01:20
Üye

Bu asu mansur denen bayan türkiyeden sibiryaya kham dinini yani oranın yerel şamanizm varyasyonunu öğrenmeye gitmiş.

kendisi türkiyeye dönünce de elinden geldiğinde şaman gibi yaşıyor.
Yaşayabilirde, işin içi daha farklı, bugün Rusya da bile sanırsam Şamanik hastane var, bu bir nevi "alternatif tıp" gibi görülüyor artık.
Buralarda eğitimlerde veriliyormuş, fakat Ak Şaman KARA Şaman gibi ayrımlar sanmıyorsum ki olsun, helede kehanet, büyü gibi ayrımlar hiç yoktur, daha başka şeylerde var.
Şaman demek zaten ak kara ayırımı olmadan Şamandır, yani Şaman ikisini de bilir demektir.

Kısacası bizim burada bahsettiğimiz işin sadece "şifa" yönüdür ki, bu Şamanı kısıtlamak olur. Şaman sadece şifacı değildir ki, en azından yaşadıkları toplumlarda bu böyledir.
Fakat işin sadece şifa yönü ele alınıyor, aslında bu bizde de asırlardır var, otacı, ocak gibi yapılar, Şamanlığın şifa kollarına aittir.

Çenticilik mesela, Anadolu galiba kalmadı, hasta sırt üstü yatar, Çentici üzerine dikey bir biçimde bir sopa uzatır, ve üzerine seri bir biçimde büyük bir bıçakla çentikler atar.
Manzarayı gözünde daha iyi canlandırmak için şöyle söyleyeyim, kendini orada hayal et ve o sopa, boyun, göğüs, karnının üzerindedir. Ve biride seri bir biçimde o sopaya bıçak darbelerini atıldığını düşün.
Bıçak ya kaçarsa, veya bana bir zarar gelir mi diye düşünmez misin? Uzaktan bakan biride farklı düşünmez zaten.

Çok basit bir korku tedavisi bu, yaptığı şey korkuyu oluşturmak ve korkuyu kullanmak.
Şamanlık zaten işin ruhsal/iç yönüyle alakalı, tutupta kırık kemiğe bişi yapamaz.

aslında bir bakıma ateizm-sufizm gibi de diyebiliriz nasıl böyle karıştırdım bilmiyorum ama bi saplantı iddiası da yok. çok acayip.
Bu tanım yanlışta değildir "Şaman inanmaz, deneyimler!" sözü vardır, onlar deneyimlemediği şeyi bilmez, iddia da etmezler.
Hatta başkalarına da kendi bildiklerini de zorlamazlar.

Halklar onlara inanırlar, ne olduklarını çok bilmezler, lakin onlar haklara inanmazlar, onların ruhunu bilirler.

Yalnız kadın Şamanlar daha özeldir, bunu da söylemeliyim, hatta bazı erkek Şamanlar sırf bunun için, eşcinsel gibi görünür, makyaj filan yaparlar. Bu hiç problem olmaz Şamanik dünyada.
Her şey dişi enerjiye de ulaşmak için yapılır. Ki çok kuvvetlidir o!
Tabii kadın Şaman da erkek enerjiye göre, hareket edebilir.

Sevgiler

Alt 19-12-2018, 22:30
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felasife şaman diye yücelttiğinin Şaman olduğunu nereden bilicez? Hadi bizi kandırdıysalar? Onu şaman yapanda biziz galiba !

Kendine şaman değilim diyenlerin şamanım yada ona şamansın diyenlerden daha önde olduğu durumu bir adım daha önde. Bence.

Şamanım diyenler yada onlar şaman diyenleri mağdur etmiş gibi bir durum ortaya çıkabilir. Onlarda sesli ağıt yaksınlar diyorum.
Alt 19-12-2018, 23:07
Üye

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felasife şaman diye yücelttiğinin Şaman olduğunu nereden bilicez?
Aslında bilmemize gerek yok, onlar şehirleşme ile şehirlilerden fersah fersah uzaklaştılar, şehirlerde hiç yapamadılar, dolayısıyla bilmek ya da bilmemek gibi bir ikilemi teknik olarak asla yaşayamayız.
Onlar şehirle yan yana gelemezler.
Bunu bilirsek zaten kandırılmayız.

Hadi bizi kandırdıysalar? Onu şaman yapanda biziz galiba !
Şehrin sınırları içinde evet, kandırılmak çok kolay. Şehrin sınırları dışında bu biraz daha zor, zira halkta da az biraz bilgi olur, yani kim Şaman kim değil, az biraz bu ayırt edilir.
Ama Şamanın da Şamanlığı ispat edilirse de, yandı çukur ova yandı... Bu sefer ondan aşırı korku başlar ki, işin şekli değişir.

Şamanik tedavilerin çoğunda "korku psikoloji" ile tedavi vardır ki, adamlar bununla tedavi ederler çoğunca. Dıştan bakınca üfürük filan görülen şey, temelde bir psikolojik tedavidir şeklidir, korku ile tedavi edilir.
Çok örnek okudum, Şaman bazen eline koca bir bıçak alır, abuk subuk hareketler eder filan, iki kişi hastanın kolundan tutar, karşıda ki başlar boncuk boncuk terlemeye, adam deli gibidir çünkü. Keser mi keser çünkü korku var.

Şaman aslında kendi için Şaman değildir, halk içindir o, bazen ritüeller de ölürler de, beş kuruşta almazlar, fiyatları yoktur, lakin bedel isterler, o da kendileri için değildir, o yüzden halkın onlara taktirleri boşa gitmez. Ama tabii bu şehirlerde Şamancılık oynayanlar için geçerli değildir.

Sevgiler

Alt 19-12-2018, 23:33
Üye

Kusura bakmazsan Felasife cevabın savunma refleksi ile yazılmış . Bu sebeptende hatalar içeriyor.

Şehirden kaçıp halka faydalı olmakta nedir? Kactığı yer neresi ?

Şayet bu kişi şehirden yani problemli insanlardan uzaklaşıyorsa buna KAÇMAK yani ne haliniz varsa görün demek oluyor denmez mi ?

Egoistce bir davranış diyebiliriz. Kal ve mucadele et dememiz gerekir.

Diyelimki şehirden uzak bir yere gitti. Bu şaman beyfendi yada hanfendi psikolojik tedavi için binlerce insanı ayağına mı getirecek? Bu ne demek olur. Mistik bir durum için gidenler ancak kendini kandırır çünkü kürkcü dükkanına geri dönecek. Sorunlar kaldığı yerden devam edecek..

Şaman denilenin kendinden gayri kimseye faydası olmaz. Olamaz. Olmayacakta.

Hele birde akçeli işler varsa ! Konuşmaya değmez.

Güzel bir söz varya hani ! " ŞAMAN UÇMAZ ONA TAPANLAR UÇURUR" ( ben sözün orjinaliyle oynadım ama kamil olan anlar. )

Ve güzel bir söz da var .

Ne ararsan kendinde ara , şamanda , dedede hocada değil. ( yine orjinali ile oynadım.... ))

İnsanlar her boşluğunu doldurucak ŞEYİ muhakkak buluyor.. hadi birilerinin boşluğu şamanda ! Şamanın boşluğu ne acaba ?
Alt 20-12-2018, 00:17
Üye

Kusura bakmazsan Felasife cevabın savunma refleksi ile yazılmış . Bu sebeptende hatalar içeriyor.
Hücum olsaydı savunma refleksi kabuldü ama hücum etmedin ki "nereden bileceğiz" ana teması olan bir mesajda hücum yoktu.
Haliyle ben de bir şey savunmadım, bildiğimi söyledim ama sen şimdi aceleyle hücum'a geçtin, hatalar ile birlikte.
Sorun ne?

Tüm şehirliler ölse, bundan Şamanlara ne? Bir tek göz yaşı dökmezler bile, adamlar DOĞAYA TABİİ.
DOĞA GİBİ ACIMAZ, MERHAMETSİZLER ASLINDA.
Şehirlileri tedavi edeceğiz diye bir vaatleri de yok, nereden çıktı bu vaat, tabii ki ne haliniz varsa görün der. Zerre umurunda da olmaz, doğayı katledilsin sonrada Şaman suçlu olsun !?
Komik gerçekten

Şehrin, hocası, imamı, dedesi, dr. u, ereni ermişi, peygamberi ne ararsan hepsi var.
Bilimi var yahu.
Şamanda olmayı versin! Zaten de şehir de yok.
Var gibi söz söylemek lafı güzaf olur anca.

Şehirde olanlar belli, niyetleri de belli, ben iyiyim, kutsalım, ötekiler kötü!

Lüks, ihtişam, bilgi ve yaşasın İSTİLÂ ...

Şehirli bu.

Not:
Başka yerde ki tartışmayı buraya taşımak istiyorsun, anlıyorum da, zekisin ama karşındakini de küçük görme, bu mesele senin bilgini aşar.

Bildiğin varsa buyur ama yakıştırmalar, direk suçlamalar zeki birine yakışmaz, BİLGİNLE gel.

Alt 20-12-2018, 10:00
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
?

Tüm şehirliler ölse, bundan Şamanlara ne? Bir tek göz yaşı dökmezler bile, adamlar DOĞAYA TABİİ.
DOĞA GİBİ ACIMAZ, MERHAMETSİZLER ASLINDA.
Şehirlileri tedavi edeceğiz diye bir vaatleri de yok, nereden çıktı bu vaat, tabii ki ne haliniz varsa görün der. Zerre umurunda da olmaz, doğayı katledilsin sonrada Şaman suçlu olsun !?
Komik gerçekten
.
Felasife gerçekten komik bir durum var. ÇELİŞKİ

Bu forumun yüzünden her bilgiye ve öğretiye ŞÜPHE ile bakmayı öğrendim.
Çelişkili bir tek harf görsem dayanamıyorum.Atlıyorum üzerine . Bunun sebebi zeki olmak veya bilgili olmaktan değil forumun bizlere verdiği tecrübeden kaynaklı.

Gelelim esasa.
Hafıza iyi kayıt yapmayınca , dediğini unutunca , benim tuttuğum en BÜYÜK deyince insan bilgi adına ne dediğini UNUTUYOR Ve ÇELİŞKİLİ sözleri ortaya atıyor. Sonrada birisi gelip bu ne diye sorunca cevap da senin yazdığın gibi oluyor.

Bak şimdi . Demiş sin ki ; "
Şaman aslında kendi için Şaman değildir, halk içindir

Bende bu sözünün üzerine demişim ki ; ; halk için bir insan neden
Toplumdan KAÇAR ? EGOİSTCE değil mi ?;

Ve sen tekrar beni onaylarmış gibi demişsin ki ; ;
Tüm şehirliler ölse, bundan Şamanlara ne? Bir tek göz yaşı dökmezler bile, adamlar "

Simdi hangisi ? Şaman Halk için mi ? Şehir yansa umurunda mı ADAMIN.

Sanki şaman denilen çok özel ve üstün bir şey ki hep ADAM oluyor Kadın olmuyor. Aynı peygamber muhabbeti gibi.

Sevgili felasife seni muntazaman okuyan birisiyim. Bir çok yazını severek okuyorum. Beğenirsem karşılığınıda yazıyorum. Yazılarında çelişki tarafgirlik görüncede hiç çekinmeden yazıyorum bundan sebep kişiselleştirip zekisin ama bilgin yetmez bu konulara diyerek üzüyorsun beni.

Belkide zeki değil aptalım. Bilgiliyim ama yazmıyor sona saklıyorum. Olamaz mı ? O son hiç gelmiyecek belkide !

Şaşırtmaya başladın beni.
Hayat doğaysa , şehirlerde doğa ovalar derelerde doğa, oradan kaçınca şehrinde bir doğa olduğu gerçeği değişmiyor. O şamanlara diyelim ki KAÇMAYIN. zayıflar kaçar ve evrimin gerçeği elenirler. İşte onlar elendiği için şehirlerdekilerin umurlarında değiller.

Filmlerin sinemaların şamanları ekrandaki süreleri kadar şamandır filozoftur. Film bitince biterler.

Her yazdığımı değil !!!! Tüm yazdığımı okuyormusun!!!!! bilemem.

Halkcı şamanla , yanan halk umurunda olmayan şaman nasıl bir bedende ve sizin tabirle Ruhta bir araya geliyorlar gerçekten anlaşılabilir değil.

Önerilen Siteler

Etiket
doğa, ruh, şaman