Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerle İlgili Forumlar > Hristiyanlık ve Musevilik

Duyuru

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #1  
Alt 25-09-2009, 09:03
Deistic Thought - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deistic Thought Deistic Thought isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 21 Aug 2009
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 206
Question İsa gerçekten yaşadı mı?

İsa'nın yaşadığına dair mukaddes kitabı ve kuran dışında herhangi bir kanıt var mı?

Kutsal kitapları kanıt olarak göstermek saçmadır. Mesela yüzüklerin efendisi serisine göre elfler hobbitler yaşamıştır, harry potter serisine görede yaşayan ölüler vardır. Ama bunların hayal ürünü olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

İncil'e göre de isa yaşamıştır,kuran'da hristiyanlardan araklamıştır ama herhangi bir kanıtı varmı? Eğer yoksa zaten isa karakterinin harry potter ve elfler gibi doğaüstü karekterlerden hiçbir farkı yok demektir.

Nasıl tarihte yaşanan en basit olaylar birçok yere yazılıyor ve eski arşivlerde bulunuyorsa, ölüleri bile dirilten insan görünümlü tanrıdan bahseden bir çok yazı bulunması gerekir mantıken.

Konu Deistic Thought tarafından (25-09-2009 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 25-09-2009, 14:28
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 05 Dec 2008
Mesajlar: 1.622
Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Evet Kutsal Kitap dışındada belgeler vardır.Yaşadığına dair.Takitus,Lusian,Suetonius gibi Romalı putperest tarihçiler İsa Mesihin yaşadığına tanıklık etmekteler.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 25-09-2009, 18:56
ozgurrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurrr ozgurrr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
 
Üyelik tarihi: 17 Sep 2009
Mesajlar: 369
Standart

religious filmini seyrettiniz mi orda bir bölüm vardı Hayal Kahramanlarına yetenekleri ve özellikleri ile ilgili puanlama yapılmış İsa çoğu hayal kahramanına fark atıyor
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 25-09-2009, 21:02
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 05 Dec 2008
Mesajlar: 1.622
Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Dedimya arkadaşım inanmak istemiyorsun.Minareyi çalan kılıfını hazırlar.Belgelerimi döktüm.Elinde birşey olmayınca hemende çamur taktiğine yatarsın.İnanmayanın bahaneside bol olurmuş))))
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 25-09-2009, 22:06
cyrano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cyrano cyrano isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 20 Jun 2008
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 50
Standart

İsa diye biri muhtemelen hiç yaşamadı. Zaten peygamberlik diye bir meslek de yok.
Cahil insana her şeyi yutturmak mümkün. Son yüzyılda bile peygamberim diye
ortaya çıkıp da boyunun ölçüsünü alan çok sayıda kişi var. Artık devir değişti.
İnsanlar akıl ve bilim dışı safsatalara itibar etmiyor. Kuran'ın kendisi de eski mitlere
itibar ettiğinden biz "İsa'ya İncil'i verdik" diye sallıyor. Oysa ilk İncil İsa'nın ölümünden
300 yıl sonra azizler tarafından yazılmş. Al birini vur ötekine. Topu yalanlar yumağı.
Zeitgeist belgeselinde İsa yalanı çok net gösterilmiş merak eden izler.
Dahasını isteyene tek bir soru ile yanıt verelim. Yüce Tanrı (Allah) nasıl olur da
dişi bir insanla cinsel münasebette bulunur da ondan çocuk peydahlar?.
Siz buna mı inanıyorsunuz? Yazıklar olsun. Cennet palavrası aşkına aklını ve vicdanını
satan tüm dincilere yazıklar olsun..
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 26-09-2009, 00:32
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 05 Dec 2008
Mesajlar: 1.622
Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

İsa Mesih yaşamıştır.Yeni Ahit 1.asırdan itibaren vardı.Haşa Rabbin ilişki kurduğunu kim söyledi?Mesih İsa ruhsal anlamda Allahın Oğludur.Sizin anladığınız anladma değil.


İsa gerçekten yaşadı mı? İsa Mesih’in yaşadığına ilişkin tarihi kanıtlar var mı?
Soru: İsa gerçekten yaşadı mı? İsa Mesih’in yaşadığına ilişkin tarihi kanıtlar var mı?

Yanıt:
Bu soru sorulduğunda soran kişi genellikle “Yani, Kutsal Kitap’ın dışında demek istiyorum” gibi ifadeler ekliyor. Oysa İncil’in tarihsel kanıtlar için kaynak olamadığı düşüncesine katılmıyoruz. İncil’de İsa Mesih’le ilgili yüzlerce referans var. İncil’in ikinci yüzyılda, yani İsa’nın ölümünden yüzden fazla yıl sonra, yazıldığını iddia edenler var. Bu böyle olsa bile (kaldı ki, o düşünceyi zaten kesinlikle reddediyoruz), eski tarih kanıtları bağlamında, adı geçen olaylardan ikiyüz yıldan daha az bir zaman sonra kaleme alınan yazılar, son derece güvenilir kanıtlar sayılıyor. Üstelik, hristiyan olsunlar olmasınlar, bilim adamlarının büyük çoğunluğu, Pavlus’un mektupları (hiç değilse onların bazıları) birinci yüzyılının ortasında, yani İsa’nın ölümünden en fazla 40 yıl sonra, yazıldığını kabul ediyorlar. Eski el yazıları ölçüsünde bu, milattan sonra birinci yüzyılında İsrail’de İsa adında bir adamın yaşadığına dair, son derece güçlü bir kanıttır.

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta şudur: M.S. 70 yılında Romalılar, Kudüs kentini ve İsrail’in çoğunu işgal edip yok ettiler, nüfusunu da kılıçtan geçirdiler. Bütün kentler ateşe verilerek yerle bir edildi. Durum böyle iken, birçok tarihsel kanıtların da imha edildiğine şaşmamalıyız. Büyük olasılıkla İsa’nın yaşadığını kanıtlayabilen birçok göz şahitleri de öldürüldü. Bütün bunlar birinci el tanıklıkların az olmasına sebeptir.

İsa’nın hizmeti büyük ölçüde Roma Emperatorluğunun geri kalmış bir taşra bölgesinde bulunan önemsiz bir kasabaya sınırlı olduğunu da göz önünde bulundursak, Hristiyanlıkla ilgili olmayan kaynaklardan şaşılacak kadar çok bilgi alınılabilir. İsa hakkında en önemli tarihsel kaynakların arasında şunlar var:

Birinci yüzyılda yaşamış olan ve eski zamanlarının güvenilir tarihçilerinden sayılan Romalı Tasitus, yazılarında ‘batıl inançlarına’ sahip olan “Hristiyanlar”dan söz ediyor (adları da, asıl eski Yunanca bir söz olan ‘Hristos’un Latince hali ‘Hristus’tan gelmiştir). O Hristus’un da emperator Tiberyus’un zamanında valilik yapmış olan Pontuslu Pilatus’un altında acı cektiğini söylüyor. Emperator Hadrian’ın başsekreteri olan Suetonius, ‘Hrestus’ (ya da Hristus) adında bir adamın birinci yüzyılda yaşadığını yazdı (Annali 15,44).

En ünlü Yahudi tarihçi Flavyus Yosefus’tur. ‘Kronikler’ adlı eserinde Yakup’tan söz ederken, onun “Mesih denilen İsa’nın kardeşi” olduğunu söylüyor. Aynı eserde bulunan 18:3 numaralı paragraf uzun tartışmalara sebep olmuştur: “O zamanlarda İsa adında bilge bir adam vardı (ki, ona adam demek yerinde mi, değil mi bile tartışılıyor). Çünkü şaşılacak işleri yapan biriydi... Mesih oydu... Onlara üçüncü gün yeniden diri olarak göründü. Allahtan gelen peygamberler zaten onun hakkında bunu ve bunun gibi daha on binlerce şey önceden bildirmişlerdi”. Aynı paragrafın başka bir versiyonu şöyle: “O günlerde İsa adında bilge bir adam vardı. Davranışı çok güzeldi ve erdemli biri olarak tanındı. Yahudilerden ve başka milletlerden birçok kişi onun öğrencisi oldu. Pilatus onu çarmıhta öldürülmek üzere idam etti. Oysa müridleri onu izlemekten vazgeçmediler. Çarmıha gerilmesinden üç gün sonra kendilerine göründüğüne ve hayatta olduğunu anlattılar. Ona göre, belki de peygamberlerin mucizeler atfettiği Mesih oydu.”

Yulyus Afrikanus, İsa Mesih’in çarmıha gerilmesinde baş gösteren karanlığı tartışırken, tarihçi Tallus’tan alıntı yapıyor (‘Baki Yazılar’, 18).

Genç Plini, ‘Mektuplar’ adlı eserinde, paragraf 10:96, en eski Hristiyan tapınma uygulamalarından söz ediyor. Hristiyanların İsa’ya Tanrı olarak ibadet ettikleri ve ahlaka çok önem verdiklerini söylüyor; her hafta kutlanan yemek paylaşımı ve Rabbin Sofrası ayinine de değiniyor.

Yahudilerin önemli bir eseri olan Babil Talmudu, ‘Sanhedrin 43a’ numaralı makalesinde, İsa’nın Fısıh Bayramı’nın arifesinde çarmıhta öldürüldüğünü tasdik ediyor, İsa’nın düşmanları tarafından büyücülük yapmak ve Yahudileri dinlerinden döndürmekle suçlandığını da kaydediyor.

Samosatalı Luçyan ikinci yüzyılda yaşamış olan bir Grek yazardır. İsa’nın Hristiyanlar tarafından tapıldığını, yeni öğretiler yaydığını ve onların uğruna çarmıhta öldürüldüğünü kabul ediyor. İsa’nın öğretilerinin arasında imanlılarının birbirlerini kardeş saymaları ve tövbe edip bütün başka tanrıları reddetmenin önemi de yer alıyor. Hristiyanların İsa’nın geri braktığı yasalarına uygun yaşadıklarını, kendilerini ölümsüz saydıklarını söylüyor. Ölümden korkmamak, gönüllü fedakar olmak ve maddi şeylerden feragat etmek özyapılarında bulunduğunu da vurguluyor.

Mara Bar-Serapyon, İsa’nın bilge ve erdemli bir adam olarak tanındığı, birçokları tarafından İsrail’in kralı sayıldığı, Yahudiler tarafından öldürüldüğü ve müritlerinin öğretilerinde yaşamakta olduğunu tasdik ediyor.

Sonra, Gnostik yazarların tüm eserleri de mevcuttur: ‘Hakikat İncili’, ‘Yuhanna Apokrifi’, ‘Tomas İncili’, ‘Diriliş hakkında İnceleme’ v.s. Bunların hepsi de İsa’dan söz ediyorlar.

Hatta, İncil’in özü olan İsa’nın müjdesi, hristiyan olmayan erken kaynaklardan adeta yeniden oluşturulabilir: İsa’ya Mesih denildi (Yosefus), İsa “büyücülük” (= mucize) yaptı, İsrail halkına yeni öğretiler sundu, onların yüzünden Yahudiye ilinde (Tasıtus) Fısıh Bayramında idam edildi (Babil Talmudu), fakat Tanrı olduğunu ve tekrar döneceğini iddia etti (Eliezar). Öğrencileri buna iman edip ona Tanrı olarak taptılar (Genç Plini).

Sonuç olarak, hem hristiyan hem de hristiyan olmayan kaynaklara bakarak, İsa Mesih’in yaşadığına dair kesin kanıtlar bulunduğu kanısındayız. Milattan sonra birinci yüzyılda, İsa’nın 12 havarisi dahil, binlerce hristiyanların hayatlarını seve seve feda edip öldürülmeye razı geldiler. İsa Mesih’in gerçekten yaşamış olduğuna en büyük delil, belki de budur. Kişi gerçek saydığı bir şey için ölebilir, ama kimse bir şeyin yalan olduğunu bilerek onun uğruna ölmez.
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 26-09-2009, 01:09
vesper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vesper vesper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
 
Üyelik tarihi: 24 Jan 2009
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 291
Standart

peki özgürr diyelim İsa yaşamadı insanlar birdenbire nasıl Hristiyan oldu??

Biri kafasından birşeyler uydurdu çarmıha gerilen adam da var dedi ama bunu o dönemin yaşayanlarından kimse görmeyip duymadığı halde(?) öyleymiş gibi davrandılar öyle mi??

Peki bu ne kadar mantıklı??

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 26-09-2009, 02:05
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 07 Sep 2006
Mesajlar: 5.912
Standart

Paolo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet Kutsal Kitap dışındada belgeler vardır.Yaşadığına dair.Takitus,Lusian,Suetonius gibi Romalı putperest tarihçiler İsa Mesihin yaşadığına tanıklık etmekteler.
paolo ne yazmış bu adamlar nasıl metinler var. tanıklık etmişler demek kolay

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 26-09-2009, 02:26
simkalp simkalp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye
 
Üyelik tarihi: 02 Jun 2008
Mesajlar: 9
Standart

İsa çarmıha gerilince allah onun ruhunu aldı hiç acı çekmedi gibi bilgiler edindim. Bu ne kadar doğrudur? Acıdan bayılmış olma ihtimali nedir? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 26-09-2009, 02:42
Paolo Paolo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı
 
Üyelik tarihi: 05 Dec 2008
Mesajlar: 1.622
Paolo - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Özgür beyin.Belgeleri sundum.İnanıp inanmamak sana kalmış.En azından ispatladık Kelam dışında.Bu bile yeter.Yukardaki yazıyı okumadın sanırım.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Tanrı Gerçekten Yanılmış Olmalı HanifTürk Felsefe-Psikoloji 15 07-11-2008 21:54
Atatürk yaşadı mı? Kemalizm'e ne oldu? AYATA Politika 39 11-02-2008 18:35
PUTLAR GERÇEKTEN KIRILDI MI ? sodomo-- İslam Forumu 10 19-04-2006 13:36
Ateistler gerçekten ateistmi? İslam Forumu 13 18-02-2005 23:26
gerçekten çok etkiledin !!!!! reel İslam Forumu 11 07-02-2005 18:44

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:52 .