Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Tarih

Duyuru

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #1  
Alt 05-10-2013, 03:50
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 12 Feb 2010
Bulunduğu yer: Berlin
Mesajlar: 6.052

Başarı Ödülü 

Standart Arap Alfabesinin Kökeni ve Tarihi

GİRİŞ

İslam uleması arasında cennet dilinin Arapça olduğu, peygamber Muhammed'in konuştuğu dil Arapça olunca, cennet dilinin de Arapça olacağı, bu anlamda Hz. Adem'in de yeryüzüne indirilmeden önce cennette bulunduğu zamanlar Arapça olarak konuştuğu, dolayısıyla Hz.Adem ile Hz. Havva'nın Dünyada da Arapça konuştukları, bunun yanı sıra Adem'e Arapça yazı yazmanın öğretildiği, hatta Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. İsmail, Hz. Salih, Hz. Şuayb gibi peygamberlerin de Arapça dilinde konuştuklarına dair yüzyıllardır süregelen anlayış İmam Münâvî'nin "Feyzu'l-Kadîr" isimli hadis kitaplarına veya Mevâhib-i Ledünniye'de İmam Kastalânî'nin hadis sözlerine dayandırılır. Buna göre Arapça Adem ve Havva'dan beri insanlığın başlangıç dili olup diğer diller sonradan meydana gelmiştir.

ARAP ALFABESİNİN KÖKENLERİ

Arap alfabesi tarihsel oluşum süreci boyunca çok sayıda değişimler geçirmiştir. Arap alfabesinin aslen Aramice alfabesinin bir varyantı olan ve Fenike alfabesinden evrilen Nebati alfabesinden evrildiği düşünülmektedir. Diğer taraftan Fenike alfabesinden İbranice ve Yunan alfabesi, bunlardan da daha sonra Kiril ve Latin alfabesi ortaya çıkmıştır.

Aşağıda sunulan tablo Aramice orijinalinden başlayarak Nebati ve Süryanice biçimlerine doğru harflerin değişimin göstermektedir.Tarihsel süreçler de göz önüne alındığında Arap alfabesinin Nebati alfabesinden gelişmiş olduğu görülüyor.
  • M.Ö. 5. ve 6. yy'da kuzeyde yaşayan Sami kabileler göç ederek bugünkü Ürdün'de Petra şehrinde bir Krallık kurdular. Bir oymak olan Nabu kabilesinin isminden dolayı Nebatiler olarak adlandırılan bu kabileler olasılıkla Arapça'nın bir formunu konuşuyorlardı.
  • Bilinen ilk Nebati yazılı metinleri, M.S. 2 yy'da Aramice konuşma dilinde ama bazı Arapça özelliklere sahip olarak ortaya çıktı (Aramice bu dönemde yaygın olarak konuşulan bir ticaret dilidir). Nebatiler konuştukları dilde yazmıyorlardı. Bunun yerine Aramice'nin bir şekli olan ve sürekli geliştirilen bir alfabe ile yazıyorlardı. Bundan da iki farklı form oluştu: bunlardan birisi öncelikle anıtsal yazıtlar için kullanmak üzere geliştirildi. Bu ilk forma anıtsal Nebatice de denilir. Diğer form ise daha ziyade papirüs üzerinde daha hızlı ve daha kolay yazabilmek için papirüse uyarlanan bir el yazısı şekliydi. Bu papirüs el yazısı formu anıtsal yazı formunu giderek daha çok etkilemiş ve yavaş yavaş Arap alfabesine dönüşmüştür.

İSLAM ÖNCESİ YAZITLAR

Bilinen ilk Arapça yazıtlar M.S. 512'ye aittir. Bulunan en eski parça Yunanca, Süryanice ve Arapça olmak üzere 3 ayrı dilde birden yazılmış olup Bi'r az Zabad'da Suriye'de bulunmuştur.

Arap alfabesinin bu versiyonu 28 farklı ses birimini (phoneme) yazabilmek için sadece 15 farklı yazı birimine (gramafeme) sahip olan 22 harfli bir alfabeydi (bakınız yukarıdaki tablo). Her ne kadar İslam öncesi Arapça yazıtlardan yeterli sayıda buluntular günümüze kadar kalabilmişse de bu yazıtlardan ancak çok azı gerçekte Arap alfabesinde yazılmıştır. Bunlardan bazıları Arapça veya diğer akraba dillere ait alfabelerle yazılmıştır.
  • Kuzeyde Thamudi, Lihyani ve Safai yazıtlarında
  • Aramice ve Arapça dilinde ama Nebatice alfabesiyle yazılmış yazıtlarda
  • Süryanice gibi başka bir dildeki alfabeyle
  • İslam öncesi Arapça dilinde ve Arapça alfabeyle yazılmış yazıtlarda, ki bunlardan sadece çok az vardır ve 5 tanesi kesindir. Bu yazıtlar genelikle birden fazla harfler tek bir yazı birimine (gramaphem) denk geldiği ve ses birimlerini (phoneme) ayırt eden noktalamalar kullanılmadığı için tercüme edilmelerini zor olan metinlerdir.

Aşağıdaki tablo Arap alfabesinin başlangıcını açıklayan Arapça ve Nebatice yazıtların bir listesini göstermektedir.Nebatice yazı alfabesi yavaş yavaş Arapça yazı biçimine dönüşmüştür. Bu muhtemelen An-Namara ile Jabal Ramm yazıtları arasındaki bir zaman dilimine rastlar. Çoğu belgeler muhtemelen papirüs gibi çabuk bozulan malzemeler üzerinde yazılmıştı. El yazısına dayandığı için daha büyük değişikliklere maruz kalmıştır. Bu döneme ait yazılar çok nadirdir. İslam öncesine dayanan sadece 5 yazıt güvenli olarak kabul edilmektedir, diğerleri ise tartışmalıdır. Bu yazıtlar aşağıdaki internet adresinde sergilenmiştir.

http://www.islamic-awareness.org/His.../Inscriptions/
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 05-10-2013, 15:29
NOLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
NOLAN NOLAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 07 Jul 2012
Mesajlar: 3.390
Standart

Büyük dede;NÖRÜN?
Dede;NAPAN?
Baba;NE YAPIYORSUNUZ?
Oğul;NABER?

Dil de evrim geçirir..Arapça dili de tıpkı Kuran gibi gökten inmemiştir..

Muhammed'in iki kızını Osman,bir kızını Ali almış..Ebubekir'in ve Ömer'in kızını Muhammed almış..Ali'nin kızını da Ömer almış..
Kuran'dan;
(2-191)öldür,(4-34)döv,(4-89 ve 91)öldür,(5-33)öldür-as-kes,(5-38)kes,(8-12)doğra-parçala,(9-5)öldür,(24-2)sopala-değnekle-kırbaçla,(47-4)boyunlarını vur...
Konularım;
https://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=32862
https://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=32934
https://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=31670
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Etiket
arapça

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Arap Aleviliği Nusayrilik ozgur_beyin Alevilik 24 08-09-2012 00:59
allah arap mı ? turko Cafe 12 30-09-2011 16:17
'Arap isyanında din, büyüyen güç' TurkceRap Politika 1 06-04-2011 17:58
Arap düşmanlığı errata Cafe 15 26-05-2010 13:50
Şaşırmayınız Arap Gerçeği hazretikömürcü İslam Forumu 51 13-08-2006 16:01

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:57 .