Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerle İlgili Forumlar > İslam Forumu

Duyuru

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #1  
Alt 07-12-2004, 21:49
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 17 Nov 2004
Mesajlar: 163
Standart Kuranda geçen bir şiddet

Merhaba

daha önce yazdığım bir başlıkda "deriler yana yana nasıl kül olmuyor" sorusuna başka ayetden bir cevap buldum.Ancak ayet bana göre kurandaki en büyük şiddetve öfkenin göstergesi

NİSA süresi

56. Ayetlerimizi inkâr edenleri yakında bir ateşe yaslayacağız. Derileri piştikçe, azabı tatsınlar diye, derilerini öncekinden başka derilerle değiştireceğiz. Allah Azîz ve Hakîm''dir.

57. İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Hep orada kalacaklardır, sonsuza dek. Orada kendileri için tertemiz eşler de olacaktır. Ve onları, en güzel biçimde serinleten bir gölgeye kavuşturacağız.

Bence bu hiç bir yaratıcı sıfatına yakışmayan bir cezadır.Bırakın cezayı yakışmayan bir ifade biçimidir.Düşündükçe insanın derilerini ve ruhunu bozan bir yaklaşımdır.Hayvanı dövmeye bile kendine yakıştıramayan insan iş Allaha dayanınca bu şiddeti tasdikliyor ve savunuyor.

amaç ne burada ?Cevap : birine karşı verilecek yada verilmiş bir ceza .Korkutma ..
Peki korkutmanın şiddeti neden arttırılıyor.İnkar edenler inansınlar diyemi.
Bence sonucu ne olursa olsun çocuklara yada şiddetten uzak durulması gereken insanlara gösterilmemesi gereken bir ayet.Sırf birileri inansın diye böyle ucuz ve kaba bir çözüm bulunmamalıydı.Zaten inanan sadece bir ateş kelimesinden bile korkup Allaha sığınabilir.

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 07-12-2004, 22:01
n0thing n0thing isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 26 Nov 2004
Bulunduğu yer: N/A
Mesajlar: 232
n0thing - AİM üzeri Mesaj gönder n0thing - MSN üzeri Mesaj gönder n0thing - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart

Bu ayeti kurandan habersiz birine gösterin, sadist bir insanın bunları yazabileceğini söyler size.

Şarap sonsuz hayat kaynağıdır, iç;
Gençlik sevincinin pınarıdır, iç;
Gamı yakar eritir ateş gibi,
Sağlık sularından şifalıdır, iç.
( Ö.H )
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 07-12-2004, 23:20
Ebu Leheb Ebu Leheb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 16 Nov 2004
Mesajlar: 159
Standart

bu sadistik şiddet çığlıkları sadece ahiretle ilgili değil, hırsızlık yapanın ellerinin kesilmesi ayetlerde yer alır. ayrıca zina edeni taşla öldürmek(recm) çeşitli hadislerde geçer.

hem günah işleyenin cezası cehennemde verilir deniyor hem de hırsızlık yapanın eli kesiliyor! tanrıyla "çifte cezalandırmanın engellenmesine yönelik anlaşma" imzalamamız lazım. :P

Eğer dininiz Tanrı tarafından gönderilseydi mükemmel olurdu ve bizler bu kadar fazla çelişki bulamazdık ve sizler de bu çelişkileri savunmak zorunda kalmazdınız.
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 15-12-2004, 15:09
Üye Değil
 
Mesajlar: n/a
Standart

benim tebliğ yapmama gerek kalmadan ayet ve hadisleri yayıyorsunuz ne güzel...şeşke biraz da iyiniyetle anlasanız onları.Ben ılımlı falan değil gerçek bir mü''minim.çoğu genç gibi nurcu öğretiden de gelmiyorum.Benim babam da Turan Dursun öyküsüne benzer bir hayat yaşamış.Ama sonu acı bitmeyen bir hikaye .Birkaç sene imamlıktan sonra imamlığı bırakmış.Çünkü cenaze yıkamak , cami süpürmek genç yaşta zor gelmiş ona. Sonra devlet memuru olmuş.Uzun müddet namazdan ve oruçtan uzak yaşamış.kendi çevresinde adı kafire de çıkmış bir süre .Ama 50 yaşlarından sonra gerçeği anlamış.Tövbe etmiş.Namaza oruca katılır olmuş.Ailesi onu daha çok sevmiş ve itibarı artmış çevresinde.30 yıla yakın zamanını harcadığı kumarhaneleri, barları, içki meclislerini bırakmış ailesine baba evine erkek olmuş.Eğer sonunda tevbe etmeseydi de habire inkar etseydi, sonu Turan Dursun''a benzeyebilirdi.İşte inanmak böyle birşey.Kurtulmak demek, anlayışlı olmak demek.ben bu ayetlerinin yorumunu sayfalarca nakil etsem size yine inanmıyorsanız yumuşamazsınız.Dine siyasetten dolayı veya hukuktan dolayı karşı iseniz,bunun sorumlusunun demokrasi olduğunu söylerim size.Demokraside en çok oyu almak için her türlüyola başvurulur.Siyasiler kendilerini halktan göstermek için onların inançlarını benimsediklerini söylerler.Ortaya sırf siyasi menfaat için tartışılan bir değerler sistemi çıkar.Zaman zaman Atatürk konu yapılır,zaman zaman din...Ama kimse hangi ekonomik sistemle ülkeyi kurtaracağını söylemez.İşte ben siyasetten uzak bir şekilde dinime inanıyorum.Benim için din batılıların dogma dedikleri değiştirilemeyen ve iman edilen nizamdır.Bakıyorum KUR''AN''A HADİSLERE hırsızın nisab miktarından fazla mal çalması durumunda elinin kesileceğini,adam öldürenin öldürüleceğini, evlenmişken zina yapanın recmedileceğini vs. görüyorum.Müslüman olduğumdan bunlara inanıyorum elbet.Nasıl siz ateist iken inanmamakta ısrar ediyorsanız ben de Müslüman olduğumdan sonuna kadar inanıyorum.Artık ölünce kim haklı görülür.Ama tavsiyem Kur''an''ı incelemekten ayrılmamanızdır.Belki birgün siz de hidayete erersiniz....Hayır diliyorum...
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 15-12-2004, 19:30
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 17 Nov 2004
Mesajlar: 163
Standart

2.mesajını okudum baysoner.Tebrik ediyorum forumda "konudan en fazla uzaklaşma" yarışması düzenlense 1.ci sensin.Turan dursundan açıp,babanızdan ordan da hadislere ve siyasete deyinmişsin.

Umarım kırılmazsın.Lakin bu mesaja hitap eden bir açıklaman konuyla doğrultuda değil.Siyasi olarak incelencek bir ayet değil.Allah bunları yapmada haklı yada haksız doğru yada yanlış bunu açıklayabilirsin ancak ayetde şiddet görülmekte.Ve bu şiddet yenilir yutulur cinsden değil.

Böyle hidayete ereceksem olmaz olsun.Yunus emrenin yada karacaoğlanın her şeye rağmen güzele,erdemliğe ve iyi ahlaka odaklayan şiirleri yeter bana.Cennete gideceğim diye böyle sadistlikleri görmezden gelemem.Bende senin bir gün böyle şiddetlerden uzak aklın gerçek yolunu bulacağını diliyorum.

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 17-12-2004, 12:13
Üye Değil
 
Mesajlar: n/a
Standart ...

KUR''AN yalnız size gelmemiştir.O bütün insanlara ve cinlere gönderilmiştir.O KUR''AN , herkese hitab eder.Burada bazı hikmetler vardır.Eğer KUR''AN''da sadece cennet anlatılsa idi insanlar cennete gideceklerinden emin olurlardı.Çünkü başka gidecek yer olmazdı.Hani iki tane ,üç tane iyilik diyarı öngörülseydi.Yine insanlar dine uyma zorunluğunu hissetmezlerdi.İşte İncil ve Tevrat''ta yapılan oynamaların temelinde de bu vardır.Bakarsanız görürsünüz ki onlarda bir korkutma ifadesi bırakılmamıştır.Hangi hristiyana ve yahudiye sorsanız cennete gideceklerinden emindirler.Mesela hristiyanlıkta adını kilise defterine kayıt yaptıran herkesin kurtulacağı ,yahudilikte de onlardan başka herkesin zaten cehenneme gideceği anla(ma)yışı vardır.İşte insanlar hem cenneti isterler hem de düzgün bir hayat yaşama azminde olmazlarsa sonuç böyle olur.KUR''AN''daki korkutma ayet-i kerimeleri böyle bir hikmet içermektedir.Nitekim hangi müslümana sorarsanız kendini cennete gitmekten emin tutamaz.Bizzat böyle bir düşünce kişinin imanının kalmadığına delalet eder.Bir de o KUR''AN''a sizin gibi narin kızlar ve delikanlılardan başka eşkiya,haydut,terörist, cani vs. olan kimseler de uymak zorundadırlar.Onlara da yalnız sevgi ayetlerini sunsanız düzelmezler.Ama niceleri korutucu ayetlerle hidayete ererler.İşte konu olan mübarek ayet korkutucudur.Ki sakınasınız... Kalldı ki bunca hakikatler ortadayken inanmaktan uzak duran akılsızların cezasıda ondan az değildir.Tüm bunlara rağmen ALLAH(cc)''ın rahmeti kızgınlığını aşmıştır.KUR''AN''da ümid verici ayetlerin sayısı korkutucu ayetlerin sayısından fazladır.Sayın göreceksiniz.Bu halde gelin tevbe edin...Hayır diliyorum...
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 17-12-2004, 14:05
SERMED-I_MAHDUT SERMED-I_MAHDUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 18 Nov 2004
Mesajlar: 92
Standart

Guıxsoul,
Baysoner kardeşin yazdıklarına katılmakla birlikte şunu söylemek mümkün. İman korku ve ümit arası dengedir.Bu her müslümanın ölçütü ve hedefidir.Korku ağır basarsa karamsarlığa ümit ağır basarsa lakaytlığa sebep olur.Bu nedenle ayetleri bu bütünlük içinde tahlil etmek te fayda var.Sürekli korku ayetlerini (hikmetini hiç düşünmeden)ele alıp buna göre yargıya varmak haksızlıktır.Nitekim ALLAH korkutmayı bildiği gibi inanan insanların gönlüne ümit ve sevgi tohumlarını serpmeyi asla ihmal etmemiştir.Ayrıca korkuttuğu insanlar kendisine hergün isyan eden küfür eden haksızlık eden hükümleriyle alay eden elçilerine hakaret eden, zalim v.s insanlardır.Biraz düşünün lütfen.Kainatta cari olan her ilahi kanunun binlerce hikmeti vardır.Bunun yanında belki siz korkutmaksızın ALLAH''IN varlığına kabul edip O''na ibadet edebilirsiniz.Ancak milyarlarca insan fikir ve karakter var. bunların içinde firavun gibi olan,ömrünü insanlara zulüm yapmakla geçiren,bütün hayat gayesi şehevi hislerini tatmin etmek olan birçok insan var.bunlar eğer gerekli ruhi ve manevi dinamiklere sahip değilse,yaptıklarından dolayı hesaba çekilme veya ceza görme hükümlerini bilmezlerse nasıl vazgeçecekler.ayrıca sizin dediğiniz gibi sadece ATEŞ kelimesiyle korkup ALLAH''A sığınılsaydı yeryüzünde bu kadar zulüm bu kadar fitne bu kadar ahlaksızlık olmazdı.Demek ki bazılarına yetersiz geliyor.
Şu da bir hakikat ki siz ALLAH''I kendi aklınızın oluşturduğu şekliyle görmek istiyorsunuz.bu büyük bir yanılgıdır.ALLAH herkesin düşüncesine göre şekil alan veya teşekkül eden bir kavram değildir.O''nun varlığı da özellik ve güzelliği de aşikardır.sizin mantalitenize uymayan bir hüküm bana uyabilir.benimkine uymayan da size uyabilir.Böylece göreceli bir durum oluşur ki buda VAHDANİYET ve EHADİYET sırrına muhaliftir.Yine bir HAKİKATtırki her isteyen kendine yer bulur İSLAM''da...Çünkü herkesi kapsar.Yeter ki anlaşılsın ve yaşanılsın.
Saygılar...

ALLAH´´IN VAR NEYE MUHTAÇSIN,ALLAH´´IN YOK NEYİN VAR...!
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 17-12-2004, 15:39
ReS ReS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 11 Dec 2004
Bulunduğu yer: Lincoln
Mesajlar: 144
Standart

oncelikle belirtmek isterimki Kurani Kerim,ne cocuklerin gece yatarken okuduklari hikaye kitabi nede bir roman veya gunluk magazin(hasa)

Kuran,insanlarin okuyup,kendilerini ahirette ve bu dunyada mutlu edecek huzura girmesini,adaletli bir sekilde yonetmesi ve sayamayacagim bir cok sebebi saglama amaci ile Allah tarafinda insanlara,uyari ve bir sakinma sebebi olur diye gonderilmistir.
zaten Kuran da oyle inkar edenlerin veya inancindan taviz verenlerin sonu bildirilmis olmasa idi,cogu kisi su an sizin saflarinizda olurdu.

cennetin vaya cehennemin onemi kalamazdi.Kuranda boyle sizin ugraycaginiz son yazdigi halle boyle konusuyorsaniz,valla yazmasa idi kimbilir ne yapardiniz.?merak konusu.

Biz Kitab''ı ancak, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik. (NAHL SURESİ / 64)

[b:5cf617df5c]“Topra?a her türlü kötü ?ey at?l?r. Fakat topraktan hep güzel ?eyler biter...."

[color=indigo:5cf617df5c] Ak?emseddin

[
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 17-12-2004, 19:25
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 17 Nov 2004
Mesajlar: 163
Standart

Korku iradeyi yok eder.Bu hayatın her anında,her köşesinde,her bucağında böyledir.Korkutulan ve tehdit edilen insan kendi nefsi ile hareket edemez.Bunu milyonlarca örnekle ve tanımlamalarla kanıtlarım.

Tabi siz bunu korku değil de yaşamın sonundaki bir uyarı olarak görüyorsunuz.Ancak nasıl görürseniz görün açıkça bir yaratıcı şiddeti kullanarak insanları korkutmuştur.

Kuranda geçen imtihan mantığı tüm korkutmalarla çelişmekte ve bu ayet deki şiddetle Allah ın insancıl özelliklerini öne çıkarmaktadır.

ayrıca sizin dediğiniz gibi sadece ATEŞ kelimesiyle korkup ALLAH''A sığınılsaydı yeryüzünde bu kadar zulüm bu kadar fitne bu kadar ahlaksızlık olmazdı.Demek ki bazılarına yetersiz geliyor.
Hayır.Bu korkutmalardan korkamayan (bende dahil) insanlar bu ayetlerin bir insan tarafından yazıldığına inanmış ve bunları önemsememiş insanlardır.

Şu da bir hakikat ki siz ALLAH''I kendi aklınızın oluşturduğu şekliyle görmek istiyorsunuz.bu büyük bir yanılgıdır
.

Hayır.Biz buna halk dilinde mantık ve akıl gücü diyoruz.Çünkü çevren de gördüğün herşey seni sen yapan herşey senin kafanın içindeki o küçük yumurcakdan başkası değil.Allahın şekli önemsiz.Asıl önemli olan ayetlerde geçen söz konusu 3.tekil şahıs gerçekten bir yaratıcımı yoksa değilmi?.Buna karar veren akıldan başkası değildir.

benimkine uymayan da size uyabilir
Burada işte güzel noktayı yakalamışsın Mahmut.Çünkü her insanın kafasında ki Allah,Tanrı,Rab,Yaratıcı kavramları farklıdır.İşte düğüm burada çözülüyor.Kurandaki şiddet den bahseden Allah kesinlikle beynimin içindeki yaratıcıdan uzaklaşıyor.İkisi çok farklı ise "Amaan bu ayetler nasıl olsa bana indirilmedi.Ben iyi bir huylu insanım" diyip es geçemem.Evrensel düşünmek ve Allahın insanlara aslında ne demek istediğini kavramak gerekir.İnanç sadece kendi çıkarını doyurur akıl ise doğru ve yanlışı başkaların başkalarıyla olan çıkarlarını deşerek ortaya çıkar.Hiç bir şeye kendi açısından bakmaz akıl.
Hiç bir zaman bir insanın sana nasıl baktığı önemli değil.Yeryüzündeki tüm bireyler buna dikkat etmiş çok yanılgılara girmiştir.Arkadaşın,sevgilin yada ailen.. Bir insanı değerlendirmen için o insanın sana değil de herkese nasıl baktığını gözlemlemelisin.İşte o zaman doğru ve akılcı bir değerlendirme yapabilirsin.

ReS

zaten Kuran da oyle inkar edenlerin veya inancindan taviz verenlerin sonu bildirilmis olmasa idi,cogu kisi su an sizin saflarinizda olurdu.
Burası bir savaş yada fikir savaşı alanı değil.Böyle gördüysen senin bakış açından kaynaklanıyordur.Ben kendimce kimseyi inancından çekip almak istemem yada dininden uzaklaştırmak istemem.Zaten buradaki mesajlar ile dinini terkeden insan rüzgarda savrulan yaprak gibi her fikirde değişime uğrar.İradesiz ve güçsüz insanlardır böyleleri.Ben hiç bir alan yada konumda değilim.Ateistde değilim bir dine aitde.Aklın gücünü kullanıp yıllardır doğru gördüğüm şeylerin yanlışlığını farkettim.Bu yanlışlarıda burada Ateist insanlarla tartışmaya gelmiştim.Ancak kuranda sandığımda daha çok mantıksızlığı da farkettim.

cennetin veya cehennemin onemi kalamazdi.Kuranda boyle sizin ugraycaginiz son yazdigi halle boyle konusuyorsaniz,valla yazmasa idi kimbilir ne yapardiniz.?merak konusu
Cennet ve cehennemin önemi yalnızca bu dünyada bir ödülle yaşayan insanlar için değerli.Bu insanlara kuranda "Gece uyumayın gündüz uyuyun yoksa sizi yakarım" deseydi inanıyorum ki bir çoğu böyle yaşayacaktı.İşin ucunda sonsuz rahat yaşam olsun yeterki..

Tüm bu korkutmalara hiç gerek yok.Çünkü korkmayan kormuyor görüldüğü gibi.Yaratıcı her konuda nasıl susuyorsa bu konuda da susabilirdi.Zaten vicdan denilen şey hiç bir koşul gözetmiyor.Bir çok Müslüman da vicdanıyla birlikte güzel davranışlar sergiliyor.Bundan da yaratıcıdan bir şey beklemiyor.

Kısacası bu ayetdeki şiddet asla es geçilmemeli.Ve uzun uzun düşünmeli.Gerçek yaratıcının verdiği akıl işte böyle durumlarda işe yaramakta.Yoksa her önümüze geleni "evet bu Allahdan gelmiş bir kitap" diyebilirdik.

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 31-01-2005, 19:01
Tolga Tolga isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 02 Dec 2004
Bulunduğu yer: samsun
Mesajlar: 109
Standart

Kurandaki allah kullarını türlü işkencelerle korkutmak için uğraş vermektedir.Zamanında muhammed bunu çok iyi kullanmasını bildi.Ama bugün modern toplumlarda islamdaki şiddet ters tepti.İnsanlar sorgulamaya başlayınca islam dinini şiddet ve beneri nedenlerden dolayı bırakma eğilimine girdiler.Durumu kurtarmak isteyen bazı şeriatçılarda bugun bu şiddet öğelerini yorum yoluyla hafifletebilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

AMA BOŞUNA ÇALIŞIYORLAR.BİZ BU PALAVRALARA İNANACAK KADAR SAF DEĞİLİZ!
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:52 .