Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 18-12-2021, 15:18
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart bacak eklemi omuz eklemi ve omurga hareket yeteneği sağlığın temeli olabilir

Arkadaşlar geçtiğimiz hafta muhtemelen ve sanıyorum ki narkolepsi ya da Bipolar türünden bir sağlık sorunu nedeniyle yani sirkadyen çevrimin (melatonin serotonin döngüsünün) uyumsuzluğu nedeniyle vücudumun uyku uyanıklığı karıştırması ve uyuyor olmam gereken bir durumda uyanık olmam ya da uyanıkken biyolojik sistemin beni uyuyor algılaması gibi bir durum ya da sorun yaşadığımı düşünüyorum

Yani merkezi sinir isteminin gece onarım bakım programı gibi bir şeye sanırım uyanık tanık oldum. Bunu ancak şimdi farkedebildim 3 gündür panik içindeyim

Arkadaşlar merkezi sinir sisteminin bir bakım programı var

Ben de şu oldu

Çoğu merkezi sinir sistemi kendi tepkileriyle kasları kitleyerek bunları yapıyor ve sen sadece izliyorsun .vücudu belli pozisyonlara alıyor ve kas hareketlerini kısıtlıyor öylece kilitliyor .

Gördüğüm kadarıyla

Önce

Vücudu sırtüstü pozisyona alıyor ve kalçadan itibaren göğüs kaburga boşluğuna kadar olan belli omurları kalçayı sabit tutarak sırtla geri sürünerek açıyor ve gevşetiyor
Bu arada bacak eklemini de gevşetiyor. Ayaktan bacak eklemine kadar tüm hareket yeteneği sinir akışını sınıyor ve eğer benim gibi kasıksan yani fıtık nedeniyle bacaklar kasılmışsa saatlerce otomatik kasılmalarla kasları gevşetiyor ve hareket yeteneğini artırıyor geri almaya çabalıyor

Daha sonra kalça bel karın bölgesi için buna benzer bir süreç yürütüyor.

Daha sonra omurları tekrar kasıp kitleyerek vücudu sağa çeviriyor ve ayakları tam karna çekerek seni bu pozisyonda kilitleyerek yere 90 derece hizalıyor. Eğer bacak eklemi hareket açıklığı uygun değil fıtık varsa eğer omuz eklemi sıkışıksa bu pozisyonu alamıyorsun

Daha sonra vücudu yüzüstü çeviriyor, eller önde yerde alın yerde ve kaburgaların bulunduğu omurların esnekliği sınanıyor ve onlar biraz gevşetiliyor omuzu ve boynu ileri iterek ve çekerek merkezi sinir sistemi omur aralıklarını açıyor boynun hareket yeteneğini sınıyor sorun varsa düzletmeye çalışıyor.

Bundan sonra diğer yana yani öncekine sağ dedik bu sefer sol yana vücudu omurga yere 90 derece açı yapacak şekilde kilitliyor, bu işlemleri sürdürüyor.

Şöyle anlıyorum. omurlar gevşediğinde o omurda çıkan sinir ağının bağlı olduğu bir bölge alan var oranın tüm yenilenmesi ya da buna benzer bir şey. Mesela bu işlem kalçada başlıyor ve boyna kadar geliyor. Boyna geldiğinde yüz kaslarını geriyor. Kaburga omurlarında akciğerlerin oralara sıcaklık ve sinir iletimleri gidiyor, değişiyor.

Arkadaşlar sağlık için eklem hareketleri önemli.. Bende bu bir kaç saat sürüyorken tam sağlıklı birinde bir kaç dakika olabilir bilmiyorum

Ama diyeceğim şu bacak eklemi omuz eklemi ve omurga hareket yeteneği sağlığın temeli olabilir

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Önerilen Siteler