Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-12-2013, 02:16
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Rafizi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tamam. Şimdi dediyim şu :

"Al LAT" kelimesinde sonuncu harf "TE" . Bi de "L" ile "T" arasında "ELİF" var.

"AL LAH" kelimesinde sonuncu harf "HE". Bi de "L" ile "H" arasında "ELİF" yok.

Arada iki apaçık fark var. neticede benzerlik sadece "L" harfinde . "AL" bir ekdir. ingilislerin "the"si .

Şimdi YALNIZ BİR HARF BENZİYOR DİYE "ALLAH" kelimesi "ALLAT"dan mı türemiş ?
Bütün sıkıntın bu muymuş? Hale bak yahu, senin sorduğu soru basitmiş ve arada hiçbir fark yoktur, Rifazi.

Yanılıyorsunuz, "Al Lat" ile "Al Lah" ya da onun birleştirilmiş şekli olan "Allah" arasında sondaki harften başka hiçbir yazım farkı yoktur. Bir kere, "Al Lat"ın sonundaki "T" harfinden sonra hiçbir harf yer almaz. Bunun sonuna "Elif" getirmene gerek yok; sadece bir seslendirme var orada. Eski Araplar bunu bilirler ama yazmalardı. O nedenle "T"den sonra "Elif" koymadılar. Örneğin "Muhammed" adı yalnızca "mhmd" sessiz harfleri yanyana getirilerek yazılırdı. Bu ad ondan önce ve sonra da hep böyle yazıldı.

İkinci olarak, "Al Lat" isminde kırmızıyla gösterdiği harflerin arasında "Elif" yok ki. Sen nereden çıkardın bunu. Eğer bu ismi Eski Arapça ile yazmamı istersen, şöyle olur: "AL LT".

Bu isimde "Elif" yalnızca baştaki "A"da var (ki bu da, "Al" artikeli için gereklidir); "L" ile "T" arasında yok. Aynı şekilde, buradaki "T"yi "H"ye çevirirsen, yani

yablsundan gördüğü gibi, dişili eril yaparsan, "L" ile "H" arasında yine "Elif" yazılmaz (Bkz. 2 .mesajımda Güney Arapça ile yazılmış Safaitic (9) yazıtına).

Şimdi buradaki çalışmayı toplarsak şöyle bir sonuç çıkıyor, Rifazi: "Al Lt (Al Lat)" dişil kelimesi "Al Lh (Allah)" şeklinde erile dönüşmüş ve "Allah" kelimesinin etimolojik çözümü tamamlanmış olur.

Kardeşim, şu çalışmayı sana boşuna mı verdim?

g
Bu çalışmada o kadar harfleri teker teker yazdım ve oklarla "Al Lt (Al Lat)"ın "Al Lh (Al Lah)" şekline dönüştüğünü anlattım ki, anlaşılmayan hiçbir mesele kalmasın diye!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 29-12-2013, 02:23
Rafizi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Rafizi Rafizi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bütün sıkıntın bu muymuş? Hale bak yahu, senin sorduğu soru basitmiş ve arada hiçbir fark yoktur, Rifazi.

Yanılıyorsunuz, "Al Lat" ile "Al Lah" ya da onun birleştirilmiş şekli olan "Allah" arasında sondaki harften başka hiçbir yazım farkı yoktur. Bir kere, "Al Lat"ın sonundaki "T" harfinden sonra hiçbir harf yer almaz. Bunun sonuna "Elif" getirmene gerek yok;

ALlah Allah! yahu, kardeşim, hangi yazımda ben "LAT" kelimesinde "t"den sonra "elif" harfi getirdim ?

Lütfen bunu MUTLAKA cevapla

Bi de "RİFAZİ" degil, "RAFİZİ" ... Şimdi, konumuzda "harfler farkı" da işlendiyi için, "İ" ile "A"nın yerini deyişdirmende vardır her halde bir bildigin
Alt 29-12-2013, 02:27
Üye

Hayır, kardeşim, bütün sıkıntı bu degilmiş. Sıkıntılarımın içinde o TURİSTİN kimliyi de var. LÜTFEN beni bu meselede aydınlat ! ) Daha kaç kere sorucağım ?
Alt 29-12-2013, 02:29
Üye

Hem sizin bu "araştırmanız" var ya... "Allah" ve "ALlat" ilişkisi üzerine araştırmanız. Kökünden yalnış

sebebleri de birer birer yazacağım. Zaten konumuz da bu

Ama, benim şu an için anlamak istediyim iki esas şey :

1. Nerede "Lat" kelimesinde "te"den sonra harif olduğunu iddia etdim ??

2. O TURİST ARAPMI DEGİLMİ ? Kimliyi malummu degilmi ? Evetse evet, hayırsa hayır
Alt 29-12-2013, 04:38
Kıdemli Üye

Arkadaşlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki:

"Allah diye bir Tanrı varsa, gösterin ben gidip ona tapınacağım", Kılıçdaroğlu hala Allah'a tapınmak istiyor haberinden.
Evet, arkadaşlar. Bu duruma ilişkin İncil'den bir kanıt buldum:

Kitabı Mukaddes'te Maguşlardan sadece Matta İncili'nin ikinci bölümünde bahsedilir:
« İsa'nın Kral Hirodes devrinde Yahudiye'nin Beytlehem Kenti'nde doğmasından sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Yeruşalim'e gelip şöyle dediler: "Yahudiler'in Kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda O'nun yıldızını gördük ve O'na tapınmaya geldik."23 Kral Hirodes bunu duyunca kendisi de bütün Yeruşalim halkı da tedirgin oldu.4 Bütün başkâhinleri ve halkın din bilginlerini toplayarak onlara Mesih'in nerede doğacağını sordu.5 "Yahudiye'nin Beytlehem Kenti'nde" dediler. "Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:6 'Ey sen, Yahuda'daki Beytlehem, Yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin! Çünkü halkım İsrail'i güdecek önder Senden çıkacak.'"7 Bunun üzerine Hirodes yıldızbilimcileri gizlice çağırıp onlardan yıldızın göründüğü anı tam olarak öğrendi.8 "Gidin, çocuğu dikkatle arayın, bulunca bana haber verin, ben de gelip O'na tapınayım" diyerek onları Beytlehem'e gönderdi.9 Yıldızbilimciler, kralı dinledikten sonra yola çıktılar. Doğuda görmüş oldukları yıldız onlara yol gösteriyordu, çocuğun bulunduğu yerin üzerine varınca durdu.10 Yıldızı gördüklerinde olağanüstü bir sevinç duydular.11 Eve girip çocuğu annesi Meryem'le birlikte görünce yere kapanarak O'na tapındılar. Hazinelerini açıp O'na armağan olarak altın, günnük ve mür sundular.12 Sonra gördükleri bir düşte Hirodes'in yanına dönmemeleri için uyarılınca ülkelerine başka yoldan döndüler. »
Kırmızıyla işaretlediğim yerler gerçekte yaşanmış olaylardır.

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 29-12-2013, 10:06
Üye

Evet, arkadaşlar. Bu duruma ilişkin İncil'den bir kanıt buldum:

Kırmızıyla işaretlediğim yerler gerçekte yaşanmış olaylardır.

Bu ne demek şimdi kardeşim ? İki yalanınızı yazıyorum. Hele diyerlerine deginmiyorum . İki yalanınız :

1. Nerede "Lat" kelimesinde "te"den sonra harif olduğunu iddia etdim ??

2. O TURİST ARAPMI DEGİLMİ ? Kimliyi malummu degilmi ? Evetse evet, hayırsa hayır

Siz "Lat" sözündü "te"den sonra harif yazdığımı iddia etdiniz. Bi de o yazıyı yazan turist (?) arapların atasıdır dediniz. Şimdi bana atdığınız çamuru geçelim.

Yani, bu nasıl araştırma ki, bir şeyleri iddia ediyorsunuz, ama , kanıtlayamıyorsunuz ? Bi de "müslümanlar kanıtsız konuşuyor" diyorsunuz )

ha yok. Eger ki, cevaplamayımyorsanız o başka )

Bunu açıkça DÜRÜST bir şekilde itiraf edin geçelim "Allah" ve "Allat" ilişkisi hakkında söylediklerinize . Yoksa bi yalanınızı itiraf etseniz prestijinizin düşmesindenmi korkuyorsunuz ?
Alt 30-12-2013, 00:23
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Arkadaslar besmelenin kokeni ile ilgili son mesajlariniz, asagidaki basliga kaydirildi.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=33415
Alt 31-12-2013, 20:40
Kıdemli Üye

Standart Armice'de de "Tanrı" adı aynı. Aramiler, Tanrı'ya "lh" der!

Baylar ve bayanlar, 21. ve 51. mesajlarımda Arapça'da "Al Lh (Al Lah)" olarak geçen kelimenin Aramice'de de "Lh" olarak geçtiğine ilişkin arkeolojik bulgularımı aşağıda veriyorum.

Bu konuda David G.K. Taylor'ın "Bilingualism and Diglossia in Late Antique Syria and Mesopotamia" makalesi bize çok zengin kaynaklar sunar (ki normalde Academiu.edu sitesi bu makaleleri parayla okutur).

Örneğin, siz, yukarıdaki linke tıklayıp araştırma makalesine girdiğinizde 12. sayfanın sonunda başlayan ve 13. sayfanın başında biten PAT0297 envanter no'lu arkeolojik kayıtta bir çift dilli (Grekçe-Aramice) yazıt vardır.

Ben sizin için bu yazıtı tek bir parçada düzenledim ve üzerindeki çalışmamı vererek yardımcı olmaya çalıştım:

Bu yazıtın sol tarafında Grekçe ve sağ tarafında Aramice dili kullanılmıştır. Burada bizi şaşırtan bulgu şudur: Sağ taraftaki Aramice (Ki Jesus Christ bu dili konuşurdu) yazıtın sonunda altına kırmızı renklerle kelimelerin İngilizce karşılıkları ve onun altına da mavi renkle Türkçe karşılığını verdim. Burada "qd[m]" kelimesinin anlamı 8. sayfanın sonunda sondan bir önceki paragrafta açıklanır. Orada Süryanice'de "qdmyt" ya da "qdmt" olarak geçtiğini ve anlamının "First (İlk, önce)" olarak geçtiği belirtilir. Bundan sonra gelen "şmş" kelimesinin Babil ve Asur'da Güneş Tanrısı olarak tapınılan "Şamaş"tan başka bir şey olmadığı açıktır. Bu Tanrı Sümer'de "Utu" ve Eski Mısır'da "Ra"nın karşılığıdır. Arapça'da "Şems (Güneş)" kelimesi buradan gelir. Bilirsiniz, ben makalelerimde sık sık Tahsin Mayatepek'in bir zamanlar Güney Arabistan'da "Şemsoğulları"nı örnek olarak veririm (Örneğin şu makaleye bakabilirsiniz: "Kıble Yıldızı: Süheyl"). Tahsin Mayatepek'in Atatürk'e gönderdiği bir raporda bildirdiğine göre, Şemsoğulları (ki siz, bunu "Güneş'in Oğulları" olarak da çevirebilirsiniz) bir zamanlar Arabistan'ın güneyinde yaşamış Güneş'e tapan bir kavim imiş!

Ya, bir zamanlar Güney Arabistan'da Güneş'e tapan Şemsoğulları varmış ve onların adındaki "Şems (Güneş)" kelimesi Babil'in Güneş tanrısı "Şmş (Şamaş)"tan geliyormuş! Örneğin, Babil'in 6. Kralı ve en adaletli kralı olan Hammurabi (M.Ö. 1792-1750), Kanunları'nı yazdırırken, bu Kanunları kendisine Tanrı Şamaş'ın yazdırdığını söyler. Günümüzde "Hammurabi Kanunları" olarak bilinen ve M.Ö. 1760'larda yazıldığı sanılan bu kanunlar şu steladadır:

Kral Hammurabi Güneş Tanrısı Şamaş'ın tahtının önünde.

Hiç kimse, "bu stela karşısında heyecanlanmıyorum!" diyemez. Çünkü o günkü Tanrı Şamaş idi ve bu Tanrı Babil ve Asur ile birlikte Arap yarımadasının her tarafında görülüyordu.

Babil Kralı Hammurabi (M.Ö. 1792-1750), Ur Kralı Ur-Nammu'nun Kanun kitabı (M.Ö. 2050), Eşnunna Kanun kitabı (M.Ö. 1930) ve İsin'li Lipit-İştar'ın Kanun kitabı (M.Ö. 1870)'ndaki Kanunları toplayarak ve çeşitli meselelerde verdiği kararlarla bir Kanun Kitabı hazırlayarak bunu Babil'in koruyucu tanrısı Marduk adına yapılan Esagila Tapınağı'na dikilen bir taş üzerine diktirdi. Hammurabi, kendisine bu kanunları yazdıranın Güneş Tanrısı Şamaş'ın olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla kanunlar da Tanrı sözü sayılıyordu.

Son olarak, yukarıdaki Aramice yazıtta "şmş (Şamaş)"tan sonra "'lh[']" kelimesi geçer ki, bu, "Tanrı" anlamına gelir. Ve bu kelime "şmş" ile birleştiğinde de "Tanrı Şamaş" anlamına gelir.

Not: Aramice'de "lh"nin "Tanrı (God)" anlamına geldiğini 24. sayfanın sonundaki 38. Not'taki bir başka Aramice yazıtın çözümlenmesinden açık bir şekilde görebilirsiniz.

Arkadaşlar, Aramice çok ilginç bir dildir; örneğin, yine 24. sayfadaki 36. Not'ta "armaye (paganlar)" anlamına gelirken, buna bir harf eklendiğinde "aramaye (Aramiler)" anlamına gelir. Bu küçük değişiklik Aramice ve Arapça dini metinlerde bir ipucu verir. Özellikle "Al Lah" kelimesiyle Arapça'da. Eğer bu kelimenin orijinalinin "Al Lat" olduğunu düşünürseniz, bir harf değişikliğiyle Tanrıça "Al Lat"tan "Al Lah" ve bunu da birleşik şekilde "Allah" olarak okuduğunuzda, "Allah" kelimesinin gerçekte ne anlam ifade ortaya çıkar.

İkinci bulgumuz 13. sayfadaki bir başka yazıttadır. Bu yazıtın sağ tarafındaki Aramice'de geçen şu ünvana dikkat:

" hdry['n'] 'lh' "

Anlamı şu, "İlahi Hadrian". Yani "lh" kelimesi bir ölümlüye geldiğinde "İlahi" anlamına geliyor. M.S. 442 tarihli bu metnin sol tarafındaki Grekçe'den Hadrian'ın Zeus Tapınağı'nı yaptırtmış olduğunu öğreniyoruz.

Bilindiği gibi, Hadrianus (M.S. 76-138), Roma'da "5 En İyi İmparator"un üçüncüsü olarak tanınır ve Atina'daki Zeus Tapınağı'nı yaptırmakla bu alanda da çok iyi tanınır.

Şu halde, Aramice'deki bu arkelojik bulgularımıza göre, "lh" kelimesi "Tanrı" anlamına gelir ve Arapça'da bu, "Al" artikeliyle birlikte "Al Lh (Al Lah)" olarak yazılır. Yani her iki dilde "Tanrı" anlamına gelen kelime "lh" olarak aynı şekilde yazılır. Kuran'daki "Allah" kelimesinin orijini budur.

Hayır, sorun bu değil; Araplar, kendilerine Kuran okunurken "Tanrı" olarak nitelendirilen "Allah" kelimesinin daha önceden mevcut olduğunu ve bir kandırmaca içinde olduklarını bilmiyorlar mıydı? Örneğin, Hz. Muhammed'in babasının tam adı, "Ebû’l-Kâsım Muhammed ibn-i ʿAbd Allâh ibn-i ʿAbd’ûl-Muttâlib ibn-i Hâşim ibn-i ʿAbd Menâf El Kureyşî" ve amcası Ebu Cehil'in adı da, "Abd Al Uzza" idi (Bkz. #20. mesajıma). Bu isimler onları uyandırmıyor muydu?

Bilindiği üzere, her Peygamber Tanrı'yı farklı adla anardı. Örneğin, İsa, "Elohim" derdi. Araplar bu durum karşısında nasıl uyanmadılar, hayret doğrusu!

Alt 31-12-2013, 22:26
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Baylar ve bayanlar, 21. ve 51. mesajlarımda Arapça'da "Al Lh (Al Lah)" olarak geçen kelimenin Aramice'de de "Lh" olarak geçtiğine ilişkin arkeolojik bulgularımı aşağıda veriyorum.

(...)

Hâşim ibn-i ʿAbd Menâf El Kureyşî" ve amcası Ebu Cehil'in adı da, "Abd Al Uzza" idi (Bkz. #20. mesajıma). Bu isimler onları uyandırmıyor muydu?
Bulgularınız pek "muhteşem"

Umarım Ebû Cehil'in - Bu adı Muhammed takmıştır. Gerçekte Ebu'l Hakem=Bilgeliğin babası adıyla tanınırdı çevresinde - Muhammed'in amcası olmadığını da yaptığınız bu 'derin'(!) araştırmalar neticesinde bulabilirsiniz. Gerçi cümle âlem biliyor da, siz bulunca bir başka oluyor.

Muhammed, Hâşimoğullarındadır;
Ebu'l Hakem ise Mahzûmoğulları kâbilesinden.
Muhammed'in amcası Ebû Leheb'dir.
Alt 31-12-2013, 22:27
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

.... ve amcası Ebu Cehil'in adı da, "Abd Al Uzza" idi
Sevgili upuaut ;

Bunu daha yeni öğrendim. Abd Al Uzza bir kardeşin adı, Abd Al Lah diğer kardeşin. Lat-Menat-Uzza, birde unutulan (Muhammed tarafından diriltilen) babaları Lah... Alenen gerçek ortada.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein

Önerilen Siteler