Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-04-2010, 17:15
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart İslam Ve Homofobi

İslam Ve Homofobi

Müslümanlar İslam’ın ayrımcı olmadığını herkese eşit davrandığını idda etmektedirler.İslam kadınlara yaptığı ayrımcı tutumu cinsel yönelim konusunda da yapmaktadır.Bunu yaparken bilimden uzak çağ dışı yöntemlere başvurmaktadır.Bu yüzden İslam’ın homofobisini ortaya koymak istedim.
İşte kuran’dan eşcinsellik üzerine ayetler:

KURAN’DA EŞCİNSELLİK

“Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz
Dediler ki ' Ey Lut (bu söylediklerine) bir son vermeyecek olursan, gerçekten buradan sürülüp çıkarılanlardan olacaksın ' De ki: Gerçekten ben, sizin bu yaptığınıza öfke ile karşı olanlardanım. '' ( Şuara Suresi, 165-168 )

'' Hani Lut'da Kavmi'ne şöyle demişti: ' Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz ? Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz ? Doğrusu siz ölçüyü aşan bir kavimsiniz. Kavimlerinin cevabı: ' Yurdunuzdan sürüp çıkarın bunları, çünkü bunlar çokça temizlenen insanlarmış ? ' demekten başka olmadı. (A'raf Suresi, 80-82)

Lut'da; hani kavmine demişti: ' Siz gerçekten, sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı ' çirkin bir utanmazlığı yapıyorsunuz. Siz (yine de) erkeklere yaklaşacak, yol kesecek ve bir araya gelişlerinizde çirkinlikler yapacak mısınız ? ' Bunun üzerine kavminin cevabı yalnızca ' Eğer doğru söylüyor isen, bize Allah'ın gazabını getir. ' demek oldu.
( Ankebut Suresi, 28-29 )

Vaktâ ki, elçilerimiz Lût'a geldi, onların sebebiyle endişeye düştü ve onların yüzünden kalbi daraldı ve «Bu bir şiddetli gündür,» dedi.

Kavmi ona zıpır zıpır koşup gelmişlerdi ve bundan evvel kötü kötü fi'ıller yapıyorlardı, ey kavmim! Dedi, daha şunlar kızlarım, onlar sizin için daha temiz, artık Allahdan korkun, beni müsafirlerim hakkında rusvây etmeyin, hiç içinizde aklı başında bir adem yok mu?

(Hûd 11:77-78)

Kuran kadınların eşcinselliğine de değinmektedir ve şöyle demektedir.

Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın). (Nisa:15)

Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa, onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.(Nisa:16)

Bu ayetleri inceledikten sonra İslam’ın eşcinselliğe bakış açısını ele alabiliriz.

Teoriler

1)Lut Kavmi Eşcinsellikten Dolayı Yok edilmemiştir!

İlk başta şunu söylemek istiyorum.Bir takım radikal çevreler İslam’a göre eşcinsel ilişkinin günah olmadığını lut kavminin çok farklı ilişkilerde bulundukları ve ahlaksızlık yaptıkları için cezalandırıldığını söylemektedirler.

Burada çok uyanıkça bir sözcük oyunu vardır.Kuran’a göre Lut kavminin eşcinsellik dışında günah sayılan eylemlerde bulundukları doğrudur ve kavmin salt eşcinsellikten cezalandırılmadığını göstermektedir.Çünkü Lut Kavmi gelen konuklara tecavüz etmeye çalışmış.

“Siz hâlâ erkeklere yanaşacak, yol kesecek ve toplantılarınızda edepsizlik yapacak mısınız?” Kavminin cevabı, “Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi Allahın azabını getir bize” demeden ibaret oldu. (Ankebut:29)

Görüldüğü gibi topluluğun yol kesmek gibi uygun olmayan başka davranışları da bulunmaktadır.Ancak kavmin bunların etkisiyle yok edilmesi eşcinsel ilişki içinde olmalarının cezasının örtmemektedir.
Çünkü Kuran şöyle demektedir:

Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz(Şuara: 165)

Kuran kavmin kadınları bırakıp erkeklere yanaşmasına kızmaktadır ve onların bu yüzden haddini aştığını söylemektedir.Kavim her ne kadar diğer uygunsuz davranışlarından cezalandırılmışlarsa da erkeklerle ilişkiye girmelerinden de cezalandırılmaktadır.Dolayısıyla Kuran’a göre eşcinsel ilişki yasaktır.

2)Kuran’a göre eşcinsel ilişki yasaktır.Eşcinsel olmak yasak değildir!Bu bir sınavdır!Nasıl biri engelli doğabiliyorsa bu onun için sınavsa eşcinsellikte o kişi için sınavdır!

Bu teori eşcinsel olup İslam dogmalarından kurtulamayanlar için rahatlatıcı bir yaklaşımdır.Nitekim bu teorinin kendi içinde büyük tutarsızlıkları bulunmaktadır.

a)Bir kişi doğuştan yürüme engelli ise yürüyemiyordur ve İslam buna şöyle diyecektir:’’Bu senin için Allah’ın sınavı’’ oysa aynı maya eşcinsellik için tutmamaktadır.Kişi cinsel işlevlere sahiptir ve bunu kullanabilecek yetidedir Ancak bunu kullanması yasaktır.Kuran’ın yürüyebilen insana sen yürümeyeceksin! Demesi ne kadar mantıklıysa bir eşcinsele sen ilişkiye girmeyeceksin demesi de o kadar mantıklıdır

Başka bir bakış açısı şöyle diyecektir:

‘’hırsızlık yapmak günahtır ama istersem ben yapabilirim ancak yapmıyorum çünkü günahtır.Eşcinsellikte yasaktır ve bu yüzden yapılmamalıdır’’

Hırsızlık veya buna benzer günah kabul edilen davranışlar.Topluma zarar vermektedir.
Kişi eşcinsel ise ve ilişki konusunda Kuran’da yasaklama varsa şu sonuç ortaya çıkacaktır:
O kişi aşık olamaz !
O kişi evlenemez!
O kişi cinsel ilişkide bulunamaz!

Ancak heteroseksuel kişi evlenebilir,aşık olabilir isterse cinsel ilişkide bulunabilir.
Eşcinsel kişinin böyle bir şansı yoktur cinsel yetilere sahip olsa da ilişkide bulunamaz evlenemez ve aşık olamaz!
Kişinin hırsızlık yapmaması doğuştan sahip olduğu yetileri sınırlamamaktadır.Dolayısıyla böyle bir karşılaştırılma yapılamaz.

bu sefer İslamcılar başka bir yöntem deneyerek şöyle diyecektir:’’Ben nasıl bir kadınla ilişkiye girmiyorsam eşcinselde nefsine sahip çıkacak ve ilişkiye girmeyecek!’’

bu gülünç mantık tutarsızlığını hemen belli etmektedir.

b)Kuran’a göre bir erkek yada kadın evlenme hakkına sahiptir.Evlendikten sonra isterlerse cinsel ilişkide bulunabilirler.Kuran’a göre kadın ve erkek aşıkta olabilirler.
Ancak eşcinsellik için böyle bir durum söz konusu değildir
Kuran’da eşcinsellerin evlenebileceğine dair hiçbir ifade bulunmamaktadır aksine onların cinsel ilişkiye girmeleri yasaklanmış ve kınanmıştır.
Dolayısıyla burada bir eşitsizlik vardır ve bu mantıkta tutarsızdır

3)Eşcinsellik bir tercihtir.İnsanların Hatasıdır

Bu düşünce Kuran’ında destekleyeceği bir yapıdadır.Bu mantığa göre eşcinsellik bir tercihtir ve kişi bundan rahatlıkla dönebilir.

Zaten erkek eşcinselliği konusunda Kuran’ın tek konusu olan Lut Kavmi şu şekilde davranmıştır

Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz(Şuara: 165)

Görüldüğü gibi eşcinsellik kadınları bırakıp erkeklere yaklaşmakla oluyormuş!

Her zaman akıl ve mantık dini olduğu söyleyen İslam burada son derece bilimsel bir yöntem izlemiştir.Peki bilime göre eşcinsellik nedir?

Eşcinsellik tercih değildir, ama eşcinsel ilişki yaşamak bir tercihtir
Eşcinselliğin tedavi edilebileceği ile ilgili görüşlerinin tam olarak anlaşılamadığını söyleyen CİSED Genel Başkanı Dr. A. Cem Keçe; “CİSED olarak, “tüm eşcinselleri tedavi etme çabasında ve ısrarında olduğumuz, hatta onları zorladığımız” gibi çarpık ve çirkin iddialar, bazı kötü niyetli kişi ve kurumlar tarafından dillendirilmektedir. Oysa ki biz CİSED olarak, tedavi arayışında olan, tedavi olamayacaksa intihar etmeyi düşünen ve değişim isteyen eşcinsellere de tedavi şansının verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü biz, eşcinselliğin doğuştan olmadığını, çocuklukta aile içinde yaşanan bazı travmalardan kaynaklanan gelişimsel bir kusur olduğunu ve kişisel bir tercih olmadığını düşünüyoruz. Bize göre eşcinsellik bir tercih değildir, ancak kişi eğer eşcinsel dürtülerini eyleme dökerse yani eşcinsel ilişki yaşarsa o zaman bu onun bilinçli seçimidir. Buna da kimse birşey diyemez. Ancak eşcinsellik konusunda her ruh sağlığı profesyoneli gibi bir duruş sergilemek de gerekmektedir. Bir grup ruh sağlığı profesyoneli, eşcinselliği değişemez tek bir yapı olarak ele alma eğilimindeyken; bir grup ruh sağlığı profesyoneli de eşcinselliğin tek bir yapı olarak ele alınmaması gerektiğini ve bazı tiplerinin tedavi edilebileceğini görüşünü savunmaktadır. Biz CİSED olarak ikinci görüşteyiz." dedi.

Devamı için

http://www.cised.org.tr/basin/65/cised-escinsellik-bir-tercih-degil-ama-escinsel-iliski-yasamak-bir-tercihtir
Amerikan Psikiyatri Kurumu, 1973 yılında eşcinselliği, "Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistikleri Klavuzu"ndan çıkarmıştır. 1 Ocak 1993 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) eşcinselliği "Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması"ndan çıkarmıştır. ICD-10 maddesi "cinsel yönelim, tek başına, bir rahatsızlık/hastalık olarak kabul edilemez" şeklindedir.

Çünkü insanlar o kadar akılsız ki kendilerinin dışlanacağını bile bile eşcinsel oluyorlar.Örneğin İran’da üç kere cinsel ilişkiye girdiği teyit edilirse kişi asılıyor.Ne kadar ilginç insanlar öleceklerini bile bile eşcinsel ilişkiyi tercih ediyorlar kadınlardan haz aldıkları halde sırf eğlence olsun diye eşcinsel ilişkiye giriyorlar!

Evet gerçekten ilginç bir bakış açısı oluyor.

3)Eşcinsellik bir Hastalıktır Tedavi Edilmelidir
Bu idda sayın bakanında yakın zamanlarda açıkladığı gibi bazı kesimlere göre
eşcinsellik bence hastalıktır yaklaşımıdır.
Bu yaklaşım ilk başta kuran ile zaten çelişmektedir kuran:
“Rabbinizin, sizin için yarattığı eşlerinizi bırakıyor da insanlar arasından erkeklere mi yanaşıyorsunuz? Siz gerçekten haddi aşan bir topluluksunuz(Şuara :165)

Burda kuran'ın 2 eşcinsel yaklaşımla iligli ayetinden birini görmekteyiz.ikiside eşcinsellerin kendi istekleriyle böyle olduklarını yani tercih ettiklerini söylemektedir.Ve başka hiçbir şekilde hastalık olduğuna dair bir idda yoktur.

Buna rahmen hastalık dersek kuran'ın hastalara baskı ve zulmü uygun gördüğünü kabul etmiş oluruz.
Yani iki yoldanda sonuç çıkmamaktadır.

Bu iddaları inceledikten sonra Kadın eşcinselliği için Kuran’ın ayetlerini inceleyelim

Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın). (Nisa:15)

Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa, onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.(Nisa:16)

Görüldüğü gibi Kuran eşcinsellik konusunda her zaman olduğu gibi pratik çözümlerini uyguluyor.Baskı ve zulüm!Böylelikle eşcinselliği geçirebileceğini düşünüyor!

Ne kadar da bilimsel bir yaklaşım!

Peki bu konuda birde Hadislere bakalım

Eşcinsellik ile ilgili Hadisler

Hadisler genel olarak anal seks ile eşcinselliği ortak bir konu olarak görmüş ve şöyle ele almıştır

Fasil
:
HUDUD BÖLÜMÜ
Konu
:
Livata Ve Hayvana Temasın Haddi
Ravi
:
İbnu Abbas
Hadis
:
Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kimin Lüt kavminin sapık işini yaptığını görürseniz, faili de mefulü de öldürün." (Tirmizi, Ebu Hüreyre`nin de böyle bir rivayette bulunduğunu belirtir. Ebu Davud`da İbnu Abbas (ra)`tan yapılan bir rivayette: "Livata yaparken yakalanan bekar (yani muhsan olmayan kişi) de recmedilir" denmiştir)
HadisNo
:
1614

Fasil
:
HUDUD BÖLÜMÜ
Konu
:
Ravi
:
İbnu Abbas
Hadis
:
Hz. Ali, livata yapan çifti yaktırmıştır. Hz. Ebu Bekir (ra) üzerlerine bir duvarı yıktırmıştır. (Rezin ilavesidir)
HadisNo
:
1615

Fasil
:
HUDUD BÖLÜMÜ
Konu
:
Ravi
:
Ebu Hüreyre
Hadis
:
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Lut kavminin iğrenç fiilini işleyen kimse mel`un dur." [Rezin ilavesidir. (Münzir`de kaydedilen uzunca bir hadisin parçasıdır).]
HadisNo
:
1616

Fasil
:
HUDUD BÖLÜMÜ
Konu
:
Ravi
:
Cabir
Hadis
:
Resulullah (sav): "Ümmetim için en ziyade korktuğum şey Lut kavminin amelidir" buyurdular."
HadisNo
:
1617

Fasil
:
HUDUD BÖLÜMÜ
Konu
:
Ravi
:
İbnu Abbas
Hadis
:
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allahu Teala hazretleri, erkeğe temas eden veya kadınlara arka uzvundan temas eden erkeğe (kıyamet günü rahmet nazarıyla) bakmaz."
HadisNo
:
1619

Görüldüğü gibi Hadisler daha acımasız ölüm cezasını uygun görmektedir.Zaten bu söylemler kuran ile çelişmemektedir kadınlar eşcinsel ilişkide bulunursa onlara kınanma ve ziyeti uygun gören bir din erkekler içinde acımasız davranabilir.Kadınların öldürülmemesi de Araplar için cariye ve eş çok kullanışlı bir makinedir.cinsel ilişki olsun günlük ev işleri olsun çok iyi çalışmakta olan bir makinedir.Böyle bir makine kolay kolay terk edilemeyeceği için öldürülmemesi muhtemeldir.

http://hadis.ihya.org/kutubusitte/konu/224.html

Bir diğer homofobik kitap

tevratta şöyle demektedir:

22 Kadınla yatar gibi bir erkekle yatma. Bu iğrençtir.(levililer:18:22)

görüldüğü gibi Tevrat Ve kuran bu konuda ortak bir payda da birleşmişlerdir.

Son olarak homofobi bir rahatsızlıktır ama tedavisi mümkündür.

Bu çalışmamı hertürlü ayrımcılığa karşı olan insanlara adıyorum.

Saygılar

Konu insan_olmak tarafından (03-04-2010 Saat 17:21 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-04-2010, 17:18
Kıdemli Üye

Bu olaylar sıranda gerçekleşen en ilginç olaylardan biride şu pazarlıktır

Kızlarını Önermesi

Kavmi ona zıpır zıpır koşup gelmişlerdi ve bundan evvel kötü kötü fi'ıller yapıyorlardı, ey kavmim! Dedi, daha şunlar kızlarım, onlar sizin için daha temiz, artık Allahdan korkun, beni müsafirlerim hakkında rusvây etmeyin, hiç içinizde aklı başında bir adem yok mu?

(Hûd 11:78)

Aynı sözler Tevrat’ta şöyle geçmektedir:

"Erkek yüzü görmemiş iki kızım var. Size onları getireyim, ne isterseniz yapın. Yeter ki, bu adamlara dokunmayın. Çünkü onlar konuğumdur, çatımın altına geldiler."(Yaratılış 19:8)

Görüldüğü gibi kadın bu olaylar karşısında adeta feda edilebilecek mal gibi verilebilecek bir yapıdadır.Lut kızlarına istediklerini yapabileceklerini söylemekte kızlarının ne fikrini almakta nede onlar için endişelenmektedir.
Çünkü onlar kadındır.Kolaylıkla feda edilebilir bir yapıdadırlar.Tevrat ve Kuran yine ortak bir karara varıp kadınlara verdiği değeri göstemektedir.

Saygılar
Alt 10-04-2010, 20:18
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yazılanlara biraz göz attım.Ancak ben,eşcinsellerin hasta olmaktan çok,özürlü olduklarını düşünüyorum.Nasıl ki,bazı insanlar doğuştan kör veya topal,yani özürlü doğuyorlarsa,eşcinsellerde öyle doğmaktadırlar.Ve bana göre,ya da benim Kur"andan yaptığım incelemelere göre, eşcinseller mahkeme-i-kübra"ya uğramadan,direkt cennete gideceklerdir inşaAllah.Çünkü onlar,bu dünya da insan olarak yaratılmış olmanın bedelini,en ağır şekilde zaten ödüyorlar.
Erkeklik organı olan bir erkeğin,toplum içinde kendini kadın gibi hissetmesinin,kadın gibi giyinip süslenmesinin,kadın gibi davranmasının,Kur"an"a göre,ne cezası vardır,ne de günahı!
Bana göre bu tür kadınlara,normal kadınlara tanınan hakların hepsi tanınması lazımdır.
Yine bana göre,bu tür kadınlar,kadınlık duygularını illa da bastırmak zorunda değillerdir.
Bu kadınlar,diğer kadınlar gibi cinsel ihtiyaçlarını karşılamak hakkına da sahiptirler.Bu kadınlara,kadın gibi giyindikleri,kadın gibi davrandıkları için zani veya luti muamelesi yapılamaz.Bu kadınlar,4 kişinin görebileceği veya görmesi muhtemel bir ortamda cinsel ilişkiye girerlerse,kendilerine zani muamelesi yapılır.Yani normal kadın veya erkeklere zani muamelesi hangi hallerde yapılıyorsa,bunlara da o hallerde yapılır,yapılabilir.

Saygılarımla...
Alt 10-04-2010, 20:27
Kıdemli Üye

UlulEbsar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazılanlara biraz göz attım.Ancak ben,eşcinsellerin hasta olmaktan çok,özürlü olduklarını düşünüyorum.Nasıl ki,bazı insanlar doğuştan kör veya topal,yani özürlü doğuyorlarsa,eşcinsellerde öyle doğmaktadırlar.Ve bana göre,ya da benim Kur"andan yaptığım incelemelere göre, eşcinseller mahkeme-i-kübra"ya uğramadan,direkt cennete gideceklerdir inşaAllah.Çünkü onlar,bu dünya da insan olarak yaratılmış olmanın bedelini,en ağır şekilde zaten ödüyorlar.
Erkeklik organı olan bir erkeğin,toplum içinde kendini kadın gibi hissetmesinin,kadın gibi giyinip süslenmesinin,kadın gibi davranmasının,Kur"an"a göre,ne cezası vardır,ne de günahı!
Bana göre bu tür kadınlara,normal kadınlara tanınan hakların hepsi tanınması lazımdır.
Yine bana göre,bu tür kadınlar,kadınlık duygularını illa da bastırmak zorunda değillerdir.
Bu kadınlar,diğer kadınlar gibi cinsel ihtiyaçlarını karşılamak hakkına da sahiptirler.Bu kadınlara,kadın gibi giyindikleri,kadın gibi davrandıkları için zani veya luti muamelesi yapılamaz.Bu kadınlar,4 kişinin görebileceği veya görmesi muhtemel bir ortamda cinsel ilişkiye girerlerse,kendilerine zani muamelesi yapılır.Yani normal kadın veya erkeklere zani muamelesi hangi hallerde yapılıyorsa,bunlara da o hallerde yapılır,yapılabilir.

Saygılarımla...
öncelikle bilimsel bilgilerinizin eksikliğini görebiliyorum.
eşcinsel olmak kendini kadın gibi hissetmek yada kadın kıyafetleri giymek değildir.homoseksuellik ile transeksuellik arasındaki farkı öğreninde gelin demek istiyorum

ve bence demişsiniz.bir özürdür. bu kuran'a terstir çünkü kuran'da bir lut kavmiden bahseder birde kadın eşcinselliğinden başka hiçbir yerde eşcinsellik ele alınmaz.
bu iki konuda eşcinselliği bir tercih olarak ele alır:

bu ayetlerde gördüldğü gibi bunun kendi kendine seçilen yada kendi kendine bırakılacak bişeymiş gibi gösterilmiştir.Ancak eşcinsellik bir tercih değildir yukarıda gösterdiğim gibi.

ve sormak istiyorum özür nedir? hastalık nedir?

birde şunlarıda açıklarsanız sevinirim eşcinseller evlenebilir mi?

Saygılar.
Alt 10-04-2010, 22:34
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

SaygidegerUlulEbsar;

Escinsellik,en az insanoglu tarihi kadar eskidir. O yuzden ne bir "hastalik" ne de bir "ozurluluk" tur. Sadece kisinin kendi adina yaptigi, uretim icermeyen cinsel bir tercihtir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 10-04-2010, 22:44
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
SaygidegerUlulEbsar;

Escinsellik,en az insanoglu tarihi kadar eskidir. O yuzden ne bir "hastalik" ne de bir "ozurluluk" tur. Sadece kisinin kendi adina yaptigi, uretim icermeyen cinsel bir tercihtir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
sayın evrensel-insan tercih olduğuna dair bir bilimsel kaynak verirseniz güzel olacak çünkü bilimsel olarak bir tercih değil yönelimdir.Yani kişi bunu oturup seçmez

saygılar
Alt 10-04-2010, 23:05
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

İslamiyette livata sorunu olarak adlandırılan bir husus olarak erkekler arası eşcinsel yaşam her daim toplum önünde yaşanmadığı sürece serbestçe yaşanmıştır, İslam edebiyatında eşcinsel içerikli bir çok eser vardır, Mevlana dahil bir çok islam din adamı eşcinsel ilişki için edebi eserler ortaya koymuştur. Araplarda eşcinsel yaşam toplum içinde olmadı sürece oldukça ragbet görmüştür, sömürgeci batı hakimimiyetine girene kadar Araplarda eşcinselliği yasaklayan bir beşeri hukuk kuralına rastlamamaktayız. Osmanlı da eşcinsellik bir kurum haline gelmiş ve esnaf sınıfından sayılarak ordu içinde yer bulmuştur. Osmanlıda eşcinsellerin çalıştığı genelevler vardır, orjinali Beyazıt kütüphanesinde olan bir kitaba göre 17. yy İstanbulunda resmi olarak 200 civarında salt eşcinsel çalışan genelev vardır. Cumhuriyetle birlikte lagvedilen kurumlar arsında eşcinsellerin kurumlarıda vardır ve örgütlenmeleri ise günümüzde batılı eşcinsellerin kazanımlarına parlel olarak yeni yeni gündeme gelmeketedir.

İlk önce sorunu iyi tanımlamak gerekir, İslam belli bir tarihten sonra oda salt hadisler vasıtası ile livatayı suç olarak tanımlamıştır, fakat islam coğrafyasında pratikte eşcinsel yaşam her daim toplumun içinde ama göz önünde olmadan sürmüştür, yukarıda kısa değindiğimi gibi osmanlı_İmparatorluğunda kurumsallaşmış ve devlet törenlerinde kendi temsil heyetini ortaya çıkarmıştır, özellikle edebiyatta bir çok eser ortaya konmıştur. Cumhuriyet ve ikinci yarısında ki Türk-İslam sentezi çalışmaları sırasında eşcinsellik tekrar tabu olarak ortaya atılmış ve tarihsel gerçekler göz ardı edilerek topluma sanki tarihlerinde hiç bir eşcinsel yaşamamış gibi absürd bir çıkarım dayatılmıştır, günümüzde kaynak olarak hala bu çarpıtılmış eserler karşımıza çıkmaktadır. Özetle: İslamda eşcinsellik olayı salt livata olarak ele alınmıştır ve salt hadislerde olan ve sonradan İslam şerri hukukuna giren bir ceza haddi ile çözülmüştür, fakat toplum içinde gizli olmak kaydı ile eşcinsel ilişki yaşanmış ve Osamnlıda ise kurumsallaşmıştır.
Alt 10-04-2010, 23:09
Kıdemli Üye

murat bardakçı'nın osmanlıda seks kitabında bu konuyla ilgili çok ilginç yazılar bulunabilir.

saygılar
Alt 10-04-2010, 23:49
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger UlulEbsar;

sayın evrensel-insan tercih olduğuna dair bir bilimsel kaynak verirseniz güzel olacak çünkü bilimsel olarak bir tercih değil yönelimdir.Yani kişi bunu oturup seçmez-UE-

En basta insanoglunun vucudunu her turlu kullanimi, onun bir tercihidir. Eger birileri bazi kullanimi etiksel nedenlerden negatiflerse ve kisi de bu etiksel negatiflenmeye karsi bir mucadele verirse, o zaman tabi ki bir yonelimdir.

Peki yonelim nedir? Iste yonelim vucudun kullanimina bir yon vermektir.

Insanoglunun vucudunu kullanimini "soyle kullanacaksin" temelli bir ETIKSEL YONLENDIRIM var ise; zaten buna karsi uygulanan bir kullanim da yonelim olur. Peki kisi boyle bir tercih duymasa, bu yonlenim olabilir mi?

Ustelik etiksel YONLENDIRIM'in insanoglunun vucudunu kullanmasina getirdigi bir kisitlama degil midir?

Insanoglu uretim haricinde eger vucudunu istedigi gibi kullanamazsa; bunun tek nedeni etiksel YONLENDIRIM VE YAPTIRIMLARDIR.

Bu temelde de fizigin getirdigi bir yonlenimin uygulanmasi dusunsellige kalir. Ama etiksel yonlendirim ve yaptirimlar temelinde, eger bu yonlenim etik disi ise, kisi bununla mucadele etmek zorunda kalir.

Bugun homosexuel bir suru kisi, TERCIH olarak keari cinsi degil; kendi cinsini secmektedir.

Eger bu konuyu yonlenim olarak ele alacaksak; Birincisi yonlenimin kaynagi nedir?, ikincisi bu yonlenim neden vardir? v.s. temelli sorularin cevabini vermek gerekir.

Sen bu konunun biyolojik yonunu nasil algiliyorsun?, bu yonlenimde biyolojinin rolu nedir? Neden yonlendirim degil de, yonlenim.

Bir yonlendirim karsitligi ve kisisel bir tercih soz konusu degil mi?

Buradaki yonlenimin anlami, cinsel arzu ve istegin kim ve neyin tercihi uzerine kullanilacagi degil midir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 11-04-2010, 00:00
Kıdemli Üye

sevgili evrensel insan soruyu soran benim insan olmak adlı kullanıcı

sorularınıza gelince.Doğaya bakarsanız eşcinsel birçok canlıya rastlaya bilirsiniz. ilk bunu belirtmek isterim

eşcinsellik bilimsel olarak bir yönelimdir bunu üzerin çeşitlik görüşler var.Ama kişi asla oturup acaba erkekler mi yönelsem kadınlaramı diye oturup buna karar vermez.Hem şöyle düşünün toplumun dışladığı hor gördüğü bişeyi bile bile kişi neden seçsin?

lütfen bilimsel araştırmalara bakarak karar veriniz.

Saygılar

Önerilen Siteler

Etiket
homofobi, islam