Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-02-2005, 20:51
Üye Değil

Standart KURANDA KI YARATILIS HIKAYESI

Allah bir gun melekleriyle otururken, cani birden bire Adem''i yaratmak ister ve ''ben yeryuzunde bir Halife yaratacagim'' der. Fakat melekler bu isten hoslanmazlar ve ''kanlar akitacak birini mi var edeceksin?'' derler. Fakat Allah ''sizin bilemeyeceginizi herhalde ben bilirim'' der. (Bakara-30)

Meleklerin uyarisina aldirmayan Allah, ''kuru camurdan, degisken balciktan'' iki eliyle(!) (Sad-75) bicim verip (Secde-9) insani yaratip, ona kendi ruhundan ufler. (Hicr-26-28-29) Daha sonra yarattigi insandan (ki bu insan Adem''dir), onun esini yaratti. (Zumer-6) Bu esin adi bati dillerindeki karsiligi ''Eve'' olan ''Havva''dir''. Kuran''da Havva adi gecmez, pek fazla da konu edilmez.

Ademi yarattiktan sonra, meleklerle Adem''i bir araya getirip, hepsini imtihan eder. ''Eger sozunuzde samimi iseniz, onlarin ismini bana soyleyin'' der. (''Onlarin ismi'' ne demektir bilinmez, cunku Kuran bu konuyu aciklamiyor.) Melekler ''onlarin ismini'' bilmediklerinden cevap veremezler. Daha sonra Allah Adem''e donerek; ''Ey Adem haber ver onlarin adlarini'' der.

Adem ''onlarin ismini'' sakir sakir soyler. Fakat Allah burada hile yapmistir, cunku imtihandan once ''onlarin ismini'' Adem''e ogretmistir. (Bakara-31-32-33)

Bu sekilde Adem''in daha ustun oldugunu ispatlayan Allah, butun meleklere Adem''in onunde secde etmelerini ister. Iblis (Seytan) disindakiler, Adem''e secde ederler. (Bakara-34) Allah seytan''in neden secde etmedigini sordugunda, Seytan gerekcesini soyler; ''beni ates''ten onu camur''dan yarattin; ben ondan hayirliyim.'' (Araf-12, Hicr-33)

Daha sonra Allah ile seytan arasinda gecen tartisma ise soyledir:
''o halde in oradan. Senin haddine mi orada buyukluk taslamak! Hadi cik sen alcaklardansin.'' (Araf-13)

''Dedi: Insanlarin dirilecegi gune kadar bana sure ver.'' (Araf-14)
''Buyurdu: ''Sure verilenlerdensin.'' (Araf-15)
''Dedi: Beni azdirmana yemin ederim ki, onlari saptirmak icin senin dosdogru yerin uzerine kurulacagim.'' (Araf-16)
''Sonra onlara; onlerinden, arkalarindan, saglarindan, sollarindan musallat olacagim. Bir coklarini sukreder bulamayacaksin.'' (Araf-17)
''Allah buyurdu: Cik oradan. Yenilmis ve kovulmus olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki cehennemi tamamen sizden dolduracagim.'' Araf-18

Fakat goruldugu gibi Araf-12''den baslayip Araf-19''a kadar olan bolum, tamamiyle Seytan''in Allah''a (yani yaraticisina) meydan okumasi seklindedir ve yuce yaratici boylesi kustah davranisa karsi hic bir yaptirim uygulayamamaktadir. Ve hatta Seytan karsisindaki aczini, insanlari cezalandirarak gosterir. Cunku o ana kadar cehennem diye bir sey yokken, birdenbire cehennem ortaya cikiverir. Bu diyalog''da cok daha onemli bir ayrinti daha vardir; henuz yaratilmis insan (Adem ve Havva - ''Sizi bir tek canlidan yaratti; sonra o canlidan onun esini vucuda getirdi...'' Zumer-6) Allah''in yanindayken (yani henuz cennet''den kovulmamis), bu tartisma icinde bircok insanlardan bahsediliyor. Allah da daha ortada olmayan insanlari da, cehenneme dolduracagini soyluyor! Bu iki anlama gelir ya bu olaylar cennette yasanirken dunyada zaten insanlar vardi, ya da Allah ile Seytan ilerisi icin aralarinda planladiklari olayi, kimseye sezdirmeden dramatize ediyorlar... Bana gore ikinci sik daha kuvvetli bir ihtimal. Cunku buyuk bir guce sahip olan Allah''in, kendi yarattigi bir yaratik karsisinda bu duruma dusmesi ve durup dururken cehennemden bahsetmesi, ayrica ''yeryuzune bir halife yaratacagini'' (Bakara-30) soylemekle kurgulanmis bir plan hakkinda kopya veriyor gibi...

Hikayenin sonrasi malum; Allah adem ve Havva''ya cennet''de yasamalarini, fakat bir agacin meyvesinden uzak durmalarini soyler. Kovulmasina ragmen her nasilsa hala cennet''de bulunan Seytan, onlari kandiriyor ve yasak meyve''den yemelerini sagliyor. Cok kizan Allah her ikisini de ''birbirlerine dusman olarak'' (nedense!!?) indiriyor. (Araf-24) Iyilik ve guzellik tanrisi insanlari (yoksa sadece kadinla erkegi mi?) pesinen birbirine dusman olarak dunyaya, olumluler olarak gonderiyor.

Goruldugu gibi yaratilis ve takip eden olaylar kisaca budur.

Bu hikayenin elle tutulur yani var midir? Biraz dusununce gorulecektir ki yaratilisi curuten evrim degil, sagduyu ve bilimdir.

Bilim,ilk insan konusamaz der, oysa Adem konusur.

Bilim ilk 3 Milyar yil oksijen yoktu der, oysa Adem nefes alyr! Yani dunya yaratildiktan 3 milyar yil sonra ''yaratilmis '' olmalidir.

Allah koyun , keci, sigir;inek yarattim der.

Bilim ise, boyle hayvan turlerinin dogada bulunmadigini ve bu hayvanlarin, yabani hayvanlarin birkaç bin sene once evcillestirilerek, insanlarca "yapay seleksiyon" a tabi tutularak, bu hale getirilmesi yoluyla uretildigini söyler.

5.000 sene önce armutun aci, misirin 2-3 santim olduguna yaratiliscilarin itirazi var midir?

Neden insan yasamayan yogun ormanlik, vs yerlerde, koyun, keçi; inek; sigir,washinghton portakal vs bulunmaz?

Yaratiliscilar evrime karsi bilimle saldiriyor izlenimi verirler ama yaratilisciligi cokerten bilimdir. Evrim de zaten bilimin bir parcasidir. Bilimden bagimsiz birsey degildir. Yaratiliscilarin evrim karsitligi, acikca bilim dusmanligidir.

Sozde bilim ("pseudo science"), insan uygarliginin gelisiminin onundeki en tehlikeli engellerden biridir. Yaratiliscilik ise en populer "sozde bilim" orneklerinden biridir.
Ateizm.org

SAYGILAR
Alt 15-02-2005, 21:43
reel reel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah isterse seni müslümanın gayta-ı şerifesindende yaratır..sonsuz güç sahibi varlığın yaratmasını yargılıyorsun..eror!!!!!!!!!!!!!
allah ateistleri gaytadan yaratmış deyip ,müslümanların mokunumu inceleyeceksin..?
Sen ancak yaratanın yaratmasını değil,yaratılmışın nedenselliğini ortya koyabilirsin..

kün fe yekün!!!
Alt 15-02-2005, 23:22
Üye Değil

Bu cocuk hikayesini cürümekten kurtarmak senin birinci vazifendir !!.O kudret senin CAMUR un da var kullan onu reel.Kullanamiyorsan Xster Geaht
Alt 16-02-2005, 02:18
Üye Değil

Standart Re: KURADA KI YARATILIS HIKAYESI

Aytaç Diyor ki
Allah bir gun melekleriyle otururken, cani birden bire Adem''i yaratmak ister ve ''ben yeryuzunde bir Halife yaratacagim'' der. Fakat melekler bu isten hoslanmazlar ve ''kanlar akitacak birini mi var edeceksin?'' derler. Fakat Allah ''sizin bilemeyeceginizi herhalde ben bilirim'' der. (Bakara-30)

Meleklerin uyarisina aldirmayan Allah, ''kuru camurdan, degisken balciktan'' iki eliyle(!) (Sad-75) bicim verip (Secde-9) insani yaratip, ona kendi ruhundan ufler. (Hicr-26-28-29) Daha sonra yarattigi insandan (ki bu insan Adem''dir), onun esini yaratti. (Zumer-6) Bu esin adi bati dillerindeki karsiligi ''Eve'' olan ''Havva''dir''. Kuran''da Havva adi gecmez, pek fazla da konu edilmez.

Ademi yarattiktan sonra, meleklerle Adem''i bir araya getirip, hepsini imtihan eder. ''Eger sozunuzde samimi iseniz, onlarin ismini bana soyleyin'' der. (''Onlarin ismi'' ne demektir bilinmez, cunku Kuran bu konuyu aciklamiyor.) Melekler ''onlarin ismini'' bilmediklerinden cevap veremezler. Daha sonra Allah Adem''e donerek; ''Ey Adem haber ver onlarin adlarini'' der.

Adem ''onlarin ismini'' sakir sakir soyler. Fakat Allah burada hile yapmistir, cunku imtihandan once ''onlarin ismini'' Adem''e ogretmistir. (Bakara-31-32-33)

Bu sekilde Adem''in daha ustun oldugunu ispatlayan Allah, butun meleklere Adem''in onunde secde etmelerini ister. Iblis (Seytan) disindakiler, Adem''e secde ederler. (Bakara-34) Allah seytan''in neden secde etmedigini sordugunda, Seytan gerekcesini soyler; ''beni ates''ten onu camur''dan yarattin; ben ondan hayirliyim.'' (Araf-12, Hicr-33)

Daha sonra Allah ile seytan arasinda gecen tartisma ise soyledir:
''o halde in oradan. Senin haddine mi orada buyukluk taslamak! Hadi cik sen alcaklardansin.'' (Araf-13)

''Dedi: Insanlarin dirilecegi gune kadar bana sure ver.'' (Araf-14)
''Buyurdu: ''Sure verilenlerdensin.'' (Araf-15)
''Dedi: Beni azdirmana yemin ederim ki, onlari saptirmak icin senin dosdogru yerin uzerine kurulacagim.'' (Araf-16)
''Sonra onlara; onlerinden, arkalarindan, saglarindan, sollarindan musallat olacagim. Bir coklarini sukreder bulamayacaksin.'' (Araf-17)
''Allah buyurdu: Cik oradan. Yenilmis ve kovulmus olarak. Onlardan sana uyan olursa yemin olsun ki cehennemi tamamen sizden dolduracagim.'' Araf-18

Fakat goruldugu gibi Araf-12''den baslayip Araf-19''a kadar olan bolum, tamamiyle Seytan''in Allah''a (yani yaraticisina) meydan okumasi seklindedir ve yuce yaratici boylesi kustah davranisa karsi hic bir yaptirim uygulayamamaktadir. Ve hatta Seytan karsisindaki aczini, insanlari cezalandirarak gosterir. Cunku o ana kadar cehennem diye bir sey yokken, birdenbire cehennem ortaya cikiverir. Bu diyalog''da cok daha onemli bir ayrinti daha vardir; henuz yaratilmis insan (Adem ve Havva - ''Sizi bir tek canlidan yaratti; sonra o canlidan onun esini vucuda getirdi...'' Zumer-6) Allah''in yanindayken (yani henuz cennet''den kovulmamis), bu tartisma icinde bircok insanlardan bahsediliyor. Allah da daha ortada olmayan insanlari da, cehenneme dolduracagini soyluyor! Bu iki anlama gelir ya bu olaylar cennette yasanirken dunyada zaten insanlar vardi, ya da Allah ile Seytan ilerisi icin aralarinda planladiklari olayi, kimseye sezdirmeden dramatize ediyorlar... Bana gore ikinci sik daha kuvvetli bir ihtimal. Cunku buyuk bir guce sahip olan Allah''in, kendi yarattigi bir yaratik karsisinda bu duruma dusmesi ve durup dururken cehennemden bahsetmesi, ayrica ''yeryuzune bir halife yaratacagini'' (Bakara-30) soylemekle kurgulanmis bir plan hakkinda kopya veriyor gibi...

Hikayenin sonrasi malum; Allah adem ve Havva''ya cennet''de yasamalarini, fakat bir agacin meyvesinden uzak durmalarini soyler. Kovulmasina ragmen her nasilsa hala cennet''de bulunan Seytan, onlari kandiriyor ve yasak meyve''den yemelerini sagliyor. Cok kizan Allah her ikisini de ''birbirlerine dusman olarak'' (nedense!!?) indiriyor. (Araf-24) Iyilik ve guzellik tanrisi insanlari (yoksa sadece kadinla erkegi mi?) pesinen birbirine dusman olarak dunyaya, olumluler olarak gonderiyor.

Goruldugu gibi yaratilis ve takip eden olaylar kisaca budur.

Bu hikayenin elle tutulur yani var midir? Biraz dusununce gorulecektir ki yaratilisi curuten evrim degil, sagduyu ve bilimdir.

Bilim ilk 3 Milyar yil oksijen yoktu der, oysa Adem nefes alyr! Yani dunya yaratildiktan 3 milyar yil sonra ''yaratilmis '' olmalidir.

Bilim ise, boyle hayvan turlerinin dogada bulunmadigini ve bu hayvanlarin, yabani hayvanlarin birkaç bin sene once evcillestirilerek, insanlarca "yapay seleksiyon" a tabi tutularak, bu hale getirilmesi yoluyla uretildigini söyler.

5.000 sene önce armutun aci, misirin 2-3 santim olduguna yaratiliscilarin itirazi var midir?

Neden insan yasamayan yogun ormanlik, vs yerlerde, koyun, keçi; inek; sigir,washinghton portakal vs bulunmaz?

Yaratiliscilar evrime karsi bilimle saldiriyor izlenimi verirler ama yaratilisciligi cokerten bilimdir. Evrim de zaten bilimin bir parcasidir. Bilimden bagimsiz birsey degildir. Yaratiliscilarin evrim karsitligi, acikca bilim dusmanligidir.

Sozde bilim ("pseudo science"), insan uygarliginin gelisiminin onundeki en tehlikeli engellerden biridir. Yaratiliscilik ise en populer "sozde bilim" orneklerinden biridir.
Ateizm.org

SAYGILAR
Aytaç bakalım ne zaman ayacan kalın kafa seni.

Sadece şeytanın Allah(c.c) ya karşıı gelmesi ve cehnnemin yaratılması olayına degineyim senin için yeterli olur.

Şimdi sence şeytan sebest bırakıldı cehemnnem yaratıldı cehennem kimin için yaratışldı ??? sence diyom cunku kuranı kafana gore okumaktan başaka bişe yabmıyon. Kuran ı biras daha dikkatli okusan gorursunki chennem insanlar içindir.şeytanın ahiret gunu tamamen yok edilecegi Kuranda acıkca gecer.E şeytan kafir ve gunahkarlar için yaratıdıysa şeytanın olmadıgı yerde herkes cennete giderdi demi.ama ole o kadar kolay deil nankorluk affedilmes sen affedermisin oğlun seni vursa sana 70 yıl kufur etse.etmezsin tabi ama şimdi sende nerede o akıl nerede o bilimsel kıvrak zeka analitik dusunce.sen soz de de deil hvada bilimcisin aytaç.Kur anı tam oku ole gel.en azından alıntı yaptıysan yazıyı yazana sor kelekmi mal diy.
Alt 16-02-2005, 05:59
Ebu Leheb Ebu Leheb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinlilerin defalarca bilimsel yöntemle isptalanmış evrim gerçeğini saçma gerekçelerle reddedip, çamur masalına inanmasını anlayamıyorum.

Eğer dininiz Tanrı tarafından gönderilseydi mükemmel olurdu ve bizler bu kadar fazla çelişki bulamazdık ve sizler de bu çelişkileri savunmak zorunda kalmazdınız.
Alt 16-02-2005, 08:54
Üye Değil

Ebu Leheb Diyor ki
Dinlilerin defalarca bilimsel yöntemle isptalanmış evrim gerçeğini saçma gerekçelerle reddedip, çamur masalına inanmasını anlayamıyorum.
ya ebu leheb diyom ya z aşmış insanlarsınız ya bu kadar musluman morın.ewrimde deli sacması bişey işte biimsel tanımı bu gidin si fosillerle arkadaslık yabın.Tabrıyı inkar eden tesadufu keşvetti ya da mınarenin kılıfı kısa geliyo.
Alt 16-02-2005, 10:44
requiem requiem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

commender;

cehennem insan lar için degil,insan cehennem içindir!

allah tan bir kere söz cıkmıştır,cehennemi insanlarla dolduracagım diye!!

ve o insanların cinlerin bir cogunu cehennem için yaratmıştır!!

ayrıca cennet cehennem mavalları aklı işlemez oksitlenmiş beyinlere has bir vaaddir!

allah varsa cannet cehennem imtihan vs bu mavallar olmaz!!

çün ki tanrının oldugu yerde özgür irade olmaz!!

o herseyi bilendir,cümlesi size bir sey hatırlattı mı?_

zümer 6 yıda bana müspet bilim işıgında bir yorumlarsanız cok makbule gecersiniz!

ateizm;öze dönü?tür.
Alt 16-02-2005, 12:58
nonconformist nonconformist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Sadece şeytanın Allah(c.c) ya karşıı gelmesi ve cehnnemin yaratılması olayına degineyim senin için yeterli olur. "

simdi anlat bana dingil muslo, tanrinin izni olmadan kimse bisey yapamiyo dogru mu ? peki seytan nasil karsi geliyo buna ? tanri kendi kendine karsi getirtiyo di mi ? di di. hem, kuran tanrisi seytanin kendine karsi gelecegini bilmiyormuydu yaratmadan once ? bunu bile bile bu moronu ne diye yaratiyo sonra da bunun yuzunden bir suru insani izgara yapiyo ?

bunlarin yaninda, sonsuz guclu en buyuk herseyi sonsuzlugu kapsayan bir tanriyla karsi karsiyasin ve sana diyoki sunu yap, sen de yok onu yapmam diyorsun. allahaskina bi su olayi gozunun onune getir. mumkun mudur bu ? asker seyi moklu assubay ne dese karsi cikamazsin. bi iblis cikip yok ben onu yapmam diyecek oyle mi ? insan degil emreden, bunu iyi dusun.

netekim uc ay dusunden de senden rasyonel bir cevap gelecegine tanrinin varligi kadar inancim vardir. bunlari sana hitaben yazsam da cevabi ella, athe gibi arkadaslardan bekliyorum.

selamlar

intellect + objectivity = atheism
Alt 16-02-2005, 18:30
Üye Değil

EastCommander havlamiski;
Aytaç bakalım ne zaman ayacan kalın kafa seni.
Bana yazdigi ilk iletiye bakin oglum benim yazdigim bu yazi internette binlerce insan tarafindan ukunmustur ve okunmaya devam edecek.Sen kendini burda ne yirtiyorsun dallama. Vereceksen güncel bilgi ver oglum Kurandakileri biz ezberledik papagan gibi tekrarlama.Alirim IP ini elime haaaa cabuk xster geat 8)
Alt 16-02-2005, 20:31
ali oktay
Üye Değil

Sevgili Aytac guzel bir yazi yazmis.

ozellikle bu bolum cok carpici olmus,islevini yerine getirmis de.
yanitlere bakilirsa dostlarimiz abondone olmuslar,bu saskinlikla yanit verme yerine isi kuru gurultuye getirmisler.Oysa burasi bir tartisma paltforumu degilmidir?her biri sayfalarca yanit icerebilecek bu sorulari gormezden gelmek ve yanitlamaktan kaytarmak gozumuzden kacmiyor.
Kutsal kitapta yasak meyveden soz edilir ve bu yasak meyve bir elma olarak resmedilir.Oysa o zamanlar(topu topu 6000 yil once) elma melma yoktur ortalarda.Ancak elmanin atasi sayilabilecek bezelye buyuklugunde meyveler vardir.Deveci armudunun tarihi elli seneyi gecmez.Misir,biber,tutun,domates,patates gibi Amerikan kaynakli bitkiler ise daha sunun surasinda 14.yyilin dunyaya tanittigi bitkilerdir.İnsanoglu yuz binlerce yildir,hayvanlar ise milyonlarca yildir bu bitkilerden bihaber yasamistir.
Acaba neden? yuce Tanri neyi amaclamistir?insanoglunu bir labirentin ortasina birakip yukarida eglenmismidir?
Evet yada hayir ya da baska bir sey...
olum molum deyip sulandirmadan.

Önerilen Siteler